Skúsení záhradníci teraz strihajú konáre ríbezlí. Keď zistíte prečo, urobíte to tiež

Pestujete ríbezle? Tak nezabudnite, že jeseň je obdobie, kedy je čas na ich množenie. Využite to a urobte si z ich výhonkov odrezky.

Reklamy

Pokiaľ patríte medzi pestovateľov ríbezlí a chcete v ďalších sezónach svoju úrodu znásobiť, môžete si práve teraz na jeseň kríky rozmnožiť, a to pomocou odrezkov.

Nemusíte teda zbytočne utrácať za sadenice kúpené v záhradníctvach a hobbymarketoch. Množenie rastlín odrezkami je totiž veľmi jednoduché a zvládne ho aj každý začiatočník.

Ríbezľové kríky

U nás je táto plodina pomerne obľúbená a pestuje ju nejeden záhradkár. Vyskytuje sa v mnohých odrodách, ktoré sa od seba líšia nielen farbou plodov, ale aj ich veľkosťou a chuťou.

Vyskytujú sa nielen vo forme kríkov, ale pestujú sa často aj ríbezle stromčekové. Napriek tomu, že sú druhé menované pomerne v obľube, sú zároveň chúlostivejšie na podnebie, škodcov a choroby. Ríbezle kríčkové spravidla prinášajú väčšie výnosy a vďaka svojej košatosti a rozrastaniu sa dajú lepšie množiť.

Čo ríbezle vyžadujú

Ríbezle sú vlastne celkom nenáročné rastliny. Pokiaľ však chcete, aby sa im darilo, doprajte im vždy rovný terén a dobre vyživenú pôdu. Rovnako tak dostatok slnka a mierne povetria.

Ríbezle celkom dobre znášajú aj mrazy, ale môžete ich na zimu obaliť. A výhoda? Ríbezle sú samosprašné, a tak vám odpadá starosť s pomocou opeľovania kvetov.

Množte odrezkami

Veľmi výhodné a jednoduché je namnožiť si ríbezle z vlastných zdrojov odrezkami. Jednoducho oddelíte výhon od materskej rastliny. Odrezky by mali byť vždy oddelené z bujne narastených tohtoročných výhonov, najideálnejšie z mladých kríkov, ktoré ešte nie sú silne plodiace.

Ako nové odrezky využite len rovné mladé prúty bez postranných výhonkov. Priemer prútu, z ktorého budete odrezky odoberať, by mal byť zhruba 0,5 až 1 cm. Na každom výhone by malo byť aspoň 5 očiek.

Kedy presne odrezkovať

Najlepším variantom je odoberať odrezky na jeseň, ešte pred nástupom mrazov.

Dodržujte základné pravidlá

Aby ste rez vykonali správne, máme pre vás niekoľko užitočných tipov. Spodný rez veďte pod uhlom 45° pod spodným očkom. Druhý mierny rez urobte 1 cm nad horným očkom. Dbajte tiež na to, aby koncové časti rezu neboli nikdy rozstrapkané, a preto vždy používajte kvalitné a sterilné nástroje.

Ako odrezky vysadiť

Najprv rezné rany podporte a ošetrite rastovým stimulátorom. Na pestovanie máte hneď dve možnosti. Odrezky je možné vysadiť buď do pestovateľských nádob a následne ich umiestniť do fóliovníka či skleníka, alebo ich môžete zasadiť priamo do predpripravenej pôdy na záhone.

Mala by byť dostatočne skyprená a mierne vlhká. Rezne zapichujte do pôdy ľahko zošikma.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj fotografie: youtube.com/@VOreh77

2023-11-10T14:12:26+01:00Tags: , , |

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho zo svojimi priateľmi!

Go to Top