Vo vianočnom období máme veľa návštev, trávime čas s priateľmi pri spoločných obedoch, pri koláčikoch, káve či varenom vínku. Očarte svojich hostí tento rok krásne prestretým stolom.

Ak sa vám slávnostné prestieranie dostane do ruky, zaberie vám chvíľku a bude vyzerať efektne. Trocha snahy urobí veľký rozdiel.

Vyberte si farbu, ktorá sa vám páči a bude ladiť z ostatnou výzdobou

Zelená a červená sú klasické vianočné farby, ale to vám nemusí brániť siahnuť po úplne inej farbe. Vyberte si také, ktoré sa páčia hlavne vám. Prípadne dolaďte prestieranie k vianočnému stromčeku. Nie je ladenie farieb vaša silná stránka? Vyberte si len jednu farbu a použite ju v rôznych odtieňoch. Stôl bude vyzerať ucelene a jednotlivé dekorácie sa budú pekne dopĺňať.

Použite látkové servítky namiesto papierových

[the_ad id=“1915″]

Papierové servítky používame bežne. Látkové sa ale na výnimočnú príležitosť, ako sú Vianoce, hodí oveľa viac. Dotiahnite slávnostnú atmosféru do dokonalosti. Možno sa potom stane vašou novou tradíciou, že k väčším príležitostiam budete vždy používať látkové servítky. Pri každom prestieraní slávnostného stola a a skladaní servítok si potom spomeniete na všetky ostatné spoločné obedy či večere, pri ktorých ste niečo oslavovali.

Dekorujte prírodou

Čerstvá vetvička borovice krásne prevonia celý dom a pripomenie, že sú sviatky naozaj tú. Na dlhšie trvajúcu výzdobu môžete použiť aj sušené kvety či vetvičky. Položte vetvičku na každý tanier alebo ich vložte do vázy. Bude vás to stáť len jednu prechádzku prírodou a efekt je neoceniteľný.

Malý darček pre každého

[the_ad id=“1915″]

Dajte deťom vianočnú úlohu, aby aj ony prispeli ku krásne prestretému stolu. Môžu napríklad každému členovi vytvoriť peknú menovku s obrázkom, či možno aj niečo tvorivejšie (hviezdičky, anjelika, vianočný stromček, či čohokoľvek vianočného). Každého tak bude na stole čakať malé prekvapenie a aj deti tak budú môcť priložiť ruku k dielu.

Vianočný obrus

Vianočný stredový obrus je ozdobný, sviatočný a elegantný. Bude vyzerať dobre priamo na stole alebo pod stredový obrus ešte môžete pridať klasický biely obrus. Všetko závisí na vašom vkuse. Používa sa buď klasicky jeden stredový obrus po dĺžke stola, alebo môžete použiť aj dva, ktoré dáte naprieč stola. Prípadne jeden na šírku a jeden na dĺžku. Na stredový obrus, ktorý je klasicky po dĺžke stola poukladajte vázy, adventný svietnik a prípadne aj ďalšie ozdoby.

Aj svetielka vytvoria kúzelnú atmosféru

[the_ad id=“1915″]

Menšie zdroja svetla vytvárajú intímnejšiu atmosféru ako stropné svietidlo. Samozrejme musíte mať dosť svetla, aby ste videli jeden na druhého a mohli sa pohodlne najesť. Štedrovečerný stôl by mal byť pekne osvetlený. Sviečky alebo svietiace ozdoby sú takým malým 2 v 1, dekorácie a zároveň osvetlenie.

A čo vaše vianočné prestieranie? Podeľte sa sa nami o vaše tipy a inšpirácie v komentároch!

[the_ad id=“1915″]

[the_ad id=“1915″]

[the_ad id=“1915″]

[the_ad id=“1915″]

[the_ad id=“1915″]

[the_ad id=“1915″]

[the_ad id=“1915″]

[the_ad id=“1915″]

Pozrite si tiež:

[the_ad id=“7498″]

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: Pinterest.com