Jednoduché riešenia sú zvyčajne tie najlepšie. Tento spôsob výsevu je nezvyčajný, no zároveň jednoduchý a spoľahlivý. Vyklíčené výhonky rastú rovné, silné a zdravé.

Reklamy

Nádoba je vysoká cca 5 cm. To umožňuje, aby sadenice po vyklíčení rástli dlhšie v pôvodnom črepníku a netreba ich tak rýchlo presádzať.

Spoľahlivý spôsob výsevu paradajok

Nasypte substrát do kvetináča alebo inej nádoby. Mal by byť humózný, bohatý na kompost a živiny, najmä vápnik a fosfor. Mal by byť mierne kyslý s pH 5,5 až 6,5.

Na zeminu položte niekoľko prúžkov toaletného papiera (môžete použiť aj papierovú utierku), aby úplne zakryli plochu.

Špajdľou oddelíme plochu určenú pre rôzne odrody a uľahčíme si tak aj vytyčovanie riadkov.

Teraz namočíme papier.

A semienka dáme asi 3 centimetre od seba a asi 4 cm medzi riadkami.

Po položení semien už môžete vziať šajdle.

Na vrch médium na klíčenie, v hrúbke asi 1 centimeter. Výsevný substrát by nemal byť príliš bohatý, pretože čerstvo vyklíčené semiačka sú citlivé na prebytočné živiny.

Najlepší je kokosový alebo rašelinový substrát. Je voľný, dobre drží vlhkosť a je priedušný. Je bez soli, sterilný a bez patogénov.

Po presypaní kokosovým substrátom celý povrch navlhčíme vodou. Najlepšie je to urobiť pomocou rozprašovača. Nádobu neprikrývame fóliou.

Semená budú dobre klíčiť pod kokosovým substrátom a nebudú vystavené hromadeniu kondenzátu, čo prispieva k rozvoju plesní.

Nádobu preložíme na tmavé miesto s teplotou asi 25 stupňov. Semená vyklíčia po 4-5 dňoch.

Toto riešenie vytvára ideálne podmienky pre klíčenie a vývoj sadeníc. Kokosový substrát zadržiava vlhkosť a chráni pred vznikom hubových chorôb.

Papierová vrstva pomáha udržiavať vlhkosť a oddeľuje semená od pôdy. Na druhej strane bohatý substrát na dne poskytuje všetko, čo sadenice potrebujú na rozvoj silného koreňového systému a vývoj sadeníc.

V takýchto podmienkach paradajky rýchlejšie klíčia a môžu zostať dlhšie bez presádzania. Odrezky rastú rovné, silné, husté a dobre zakorenené.

Tento osvedčený spôsob výsevu paradajok sa naozaj oplatí vyskúšať.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!