Aké najčastejšie chyby robia začínajúci záhradkári pri pestovaní paradajok? Bol som prekvapený, keď som zistil, koľko z nich robím aj ja!

Reklamy

Je ich veľa, pretože pestovanie paradajok na rozdiel od zdania nie je až také jednoduché, no len niektoré vážne ovplyvňujú vývoj rastliny až do úplného zlyhania.

Dnes sa budeme venovať práve tým problémom, ktoré môžu najvážnejšie poškodiť vašu potenciálnu úrodu.

Výber semien

Keď vyklíči polovica alebo menej semienok, je ťažké hovoriť o potenciálnom úspechu v pestovaní paradajok. Samozrejme, výsev sa dá opakovať, ale bez znalosti pár dôležitých vecí o semenách bude výsledok opäť mizerný, nehovoriac o strate času a peňazí.

Čo teda potrebujete vedieť o výbere semien? Na začiatku dobrodružstva so semienkami si semená z plodov sami nezbierame.

Paradajky predávané v obchodoch pochádzajú z odrôd, ktoré neopakujú vlastnosti rodičovskej odrody, takže je škoda riskovať s vlastnými semenami.

Na začiatku tohto dobrodružstva kupujeme semená v záhradkárstve a pozorne kontrolujeme dátum spotreby .

Vyberáme odrodu prispôsobenú podmienkam, ktoré máme k dispozícii.

vysoká odroda – rastú veľmi vysoko, nemajú obmedzenie rastu, sú vhodné na pestovanie v skleníkoch, vyžadujú inštaláciu opôr.

— odroda so štíhlou stonkou – nízka alebo stredná výška (v priemere okolo 70 cm), zvyčajne nevyžaduje oporu, vhodná ako do skleníkov, tak aj na otvorené priestranstvá. Dorastajú do určitej výšky v závislosti od odrody.

trpasličia odroda – takéto odrody možno vysádzať v kvetináčoch na balkónoch alebo na parapete. Rast takýchto paradajok je maximálne 30 cm.

Okrem toho je v súčasnosti na trhu množstvo odrôd, ktoré sú odolné voči chladu, suchu či hubovým chorobám.

Preto je potrebné zvážiť, kde budeme paradajky sadiť, či na otvorenom priestranstve alebo v skleníku a koľko času môžeme venovať starostlivosti.

Termíny sejby

Začínajúci záhradkári najčastejšie premeškajú správny termín sejby. Zhruba 12. až 14. mája je zvykom sadiť paradajky do zeme. Predpokladá sa, že po tomto dátume sa zem zahreje a už nebude chladné počasie, ktoré je pre paradajky nebezpečné.

Samozrejme, môže sa to stať aj inak, ale existujú štatistické štúdie počasia, ktoré potvrdzujú, že je to veľmi pravdepodobne bezpečný termín.

Nemá zmysel čakať dlhšie, pretože paradajky zasadené príliš neskoro nestihnú dozrieť.

Preto za predpokladu, že 15. mája ideme sadiť paradajky na záhony, musíme od toho odpočítať vegetačné dni, ktoré závisia od odrody. Skoré odrody (asi 45-50 dní), stredne skoré odrody (asi 55-60 dní).

S výsevom sa preto neponáhľame, najmä ak nemáme skleník alebo vysádzame skoré odrody.

Z predčasného výsevu neprichádza nič dobré. Sadenice sa pretiahnu z nedostatku svetla, rýchlo sa objavia nedostatky živín. Stratia pevnosť, farbu, nevybudujú si pevnú kostru na uchytenie plodov a budú menej odolné voči chorobám. Nestojí to za to riziko.

Príliš hustá výsadba

Toto je veľmi častá chyba pri pestovaní. Paradajky netolerujú obmedzenia. Vzdialenosť medzi nízkymi kríkmi v zemi by mala byť aspoň 30 cm, medzi vyššími odrodami aspoň 50 cm, alebo ešte viac.

Príliš hustá výsadba znamená vzájomné tienenie, príliš málo vetrania a náchylnosť na šírenie chorôb. Paradajky musia byť dobre vetrané, aby nedošlo k nadmernému tieňu a vlhkosti.

Polievanie

Paradajky obľubujú miernu zálievku, ktorú robíme ráno alebo večer, cca 1-2 litre vody na 1 rastlinu, na zem okolo stonky. Samotnú rastlinu nepolievame.

Hnojenie

Paradajky sú nenásytné a treba ich prihnojovať, nemožno ich nechať rásť samé, pretože sa u nich rýchlo prejavia nutričné ​​nedostatky. Počas sezóny by sa mali vykonať aspoň 3-4 hnojenia.

Začínajúci záhradník by si mal vybrať hotové organické hnojivo a prísne dodržiavať pokyny na obale.

Najlepšie podľa jednoduchého pravidla. Po prvé, až do obdobia kvitnutia by hnojivo malo obsahovať najviac dusíka, ktorý ovplyvňuje stavbu peknej, pevnej stonky, koreňov a zdravej listovej hmoty.

Keď rastlina začne kvitnúť, obmedzíme jej dusík v prospech draslíka, ktorý je zodpovedný za úrodu a dozrievanie plodov.

Samozrejme, hovoríme o viaczložkových hnojivách, no majú obsahovať to najšpecifickejšie. Takže najprv hnojivo obsahujúce dusík a v druhej fáze rastu draslík-fosfor.

Hnojenie prírodnými prostriedkami si vyžaduje určité skúsenosti s pozorovaním rastliny a rýchlou reakciou na potreby. Pre začínajúceho záhradníka to môže byť príliš veľká výzva.

Prerezávanie

Toto je veľmi dôležitý bod. Bez tohto ošetrenia sa záhony paradajok rýchlo premenia na húštiny. Všetka sila rastliny ide do rastu zelenej hmoty, na ovocie nezostane nič. Prerezávanie by sa malo tiež vykonávať včas.

Počas celého obdobia pestovania odstraňujeme plané výhonky, tie medzi stonkou a listovou vetvičkou. Keď rastlina odkvitne, odstránime prebytočné kvety, aby sme ker príliš nezaťažili.

Neterminálnym odrodám odrežeme vrchol a počas dozrievania plodov odrežeme spodné listové konáre a čiastočne aj horné, aby sa plody lepšie presvetlili.

Robíme to pravidelne počas celej sezóny. Za jeden deň toho nesmiete urobiť priveľa a rastlinu príliš drasticky obnažiť, aby nereagovala nadmerným stresom.

Zvyšok starostlivosti

Zvyšná starostlivosť zahŕňa odstraňovanie buriny, kyprenie, mulčovanie a vyväzovanie paradajok a ani v týchto aspektoch paradajky neodpustia chyby a opomenutia.

Burinu rastúcu okolo stonky je potrebné pravidelne odstraňovať a okolitú pôdu mierne kyprieť, aby sa zabezpečil prístup kyslíka ku koreňom, odparovanie prebytočnej vlhkosti a burina z paradajok nebrala minerály.

Na zníženie zaburinenia je možné paradajky mulčovať, napríklad slamou. Slama tiež zabraňuje tomu, aby sa vrchná vrstva zeme zmenila na tvrdú kôru.

A samozrejme, v prípade vysokých odrôd nesmiete zabudnúť na oporu! Krehká stonka by sa mohla zlomiť a to znamená koniec nášho pestovania z tohto kríka. Naproti tomu nízko rastúce paradajky môžu potrebovať podporu len pre ťažké plody.

Všetko to znie trochu strašidelne ale pestovanie paradajok pôsobí veľmi pútavo. V skutočnosti to nie je také náročné, pokiaľ nepripustíme, aby sa niečo zanedbalo.

A koľko zadosťučinenia to dáva vie len ten, kto aspoň raz vyskúšal samovypestovanú paradajku.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!