Prvé mrazy – ako ochrániť moje rastliny v záhrade? Toto sú najvážnejšie chyby pri ich ochrane pred mrazom

Publikované: 23 októbra 2024Prečítané: 70Značky: , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Jeseň nie je najlepším obdobím pre rastliny. Nie je to prekvapujúce, pretože čím viac sa zima blíži, tým je chladnejšie a tým viac problémov je. Ako chrániť rastliny pred prvými mrazmi?

 

Prvé mrazy v záhrade

Oveľa častejšie hovoríme o jarných (návratových) mrazoch, ktoré sa zvyčajne vyskytujú v máji, no podobný jav sa vyskytuje aj na jeseň. Najčastejšie možno prvé mrazy očakávať v septembri, októbri (v závislosti od regiónu), aj keď sa stáva, že sa vyskytnú aj koncom augusta.

Našťastie nie sú také nebezpečné ako jarné, no môžu poškodiť nie celkom drevnaté časti niektorých rastlín.

Mráz nastáva, keď teplota vzduchu v noci klesne pod 0 stupňov. Ak teplota neklesne pod -2 stupne, potom hovoríme o jemných mrazoch. Priemerné mrazy sú charakteristické teplotami od -2,1 do -4 stupňov. Teploty pod -4 stupne sa považujú za silné mrazy.

Nie všetkým citlivým rastlinám ublížia aj slabé mrazíky, no pri nečakaných zmenách počasia sa odporúča zabezpečiť im ochranu.

Ako pripraviť rastliny na prvý mráz

Hneď ako začnú opadávať listy, mali by ste začať orezávať rastliny, ktoré si to vyžadujú. Ak to urobíte dostatočne rýchlo, vaše rastliny sa budú môcť pripraviť na prvý mráz bez toho, aby trpeli neočakávaným poklesom teploty.

Tu je zoznam rastlín, ktoré sa odporúčajú prerezávať na jeseň:

  1. Hrozno - V októbri je lepšie rezať.
  2. Pivonky - Prerezávanie na jeseň.
  3. Ľalie - Prerezávanie na jeseň.
  4. Hortenzie - Prerezávanie na jeseň (okrem stromových hortenzií).
  5. Ruže - Rez na jeseň (okrem popínavých ruží).
  6. Vysoké trvalky - vrbice, stromčeky, jesenné sasanky, veronika, buzulniki, helenium.
  7. Nízke zimovzdorné kríky - budleja, vajgely, stromové hortenzie.

Tieto rastliny vyžadujú jesenný rez pre úspešné prezimovanie a dobrý rast v nasledujúcej sezóne.

Zakrytie rastlín je dôležitý postup, ktorý je možné vykonať pomocou špeciálnej fólie alebo agrovlákna (ja volím agrovlákno). V prvom prípade je ochranu odstrániť každý deň, aby rastliny mohli prijímať slnečné svetlo a čerstvý vzduch.

Ak si vyberiete agrovlákno, nebudete ho musieť odstraňovať každý deň, pretože tento materiál má dostatočnú priepustnosť. Vďaka tomu sa agrovlákno stáva výborným riešením v prípade mrazov, ktoré môžu trvať aj niekoľko dní.

Záhony určite chráňte vrstvou suchého lístia alebo kôry. Ak sa očakávajú silné mrazy, vrstva by mala byť dostatočne hrubá.

Keď viete, že teploty klesnú, nezabudnite udržiavať pôdu vašich rastlín vlhkú. Zalejte ich pred blížiacimi sa mrazmi – voda v zemi zostáva v noci dlhšie teplá a môže chrániť vaše rastliny.

Ochrana rastlín pred mrazom – o ktoré sa treba starať?

Ochrana rastlín pred mrazom je dôležitá úloha, ktorú je potrebné vykonať v každej záhrade. Ktoré rastliny pestované vonku si vyžadujú osobitnú pozornosť?

Jesenné kvety

S nástupom chladného počasia môžu niektoré kvety, ktoré na jeseň tak lahodia oku, čeliť mrazom a blížiacej sa zime. V najchladnejších mesiacoch môžu na záhone zostať septembrové kvety, chryzantémy a multiflora, ale treba ich chrániť suchým lístím.

Georgíny môžu prežiť aj prvý mráz, ale hneď po ňom ich treba vykopať z pôdy a uložiť v pivnici až do jari.

Kríky

Medzi najčastejšie kríky, ktoré potrebujú ochranu pred zimnými podmienkami, patria ruže. Na jeseň je potrebné prestať ich hnojiť a vykonať správny rez. V budúcnosti budete musieť poskytnúť prístrešie napríklad slamené rohože, biele agrovlákno alebo borovicové konáre.

Okrem ruží sa musíte starať aj o:

  • oleandre (v našich podmienkach sa pestujú v črepníkoch, preto ich treba premiestňovať do interiéru);
  • hortenzie (môžete ich pressypať kôrou; navyše nezaškodí prikryť ich agrovláknom);
  • rododendrony (vyžaduje sa mulčovanie okolo koreňov a v prípade mladších sadeníc treba dbať aj na ich ochranu pomocou borovicových konárov alebo netkaného materiálu);
  • popínavé rastliny

Niektoré popínavé rastliny, ako napríklad vistéria a plamienok, sú obzvlášť citlivé na nízke teploty. Je však potrebné poznamenať, že tieto rastliny rastú rýchlo, takže stačí chrániť iba spodnú časť ich hlavných výhonkov.

K tomu môžete použiť kopec záhradnej pôdy alebo niekoľko konárov ihličnatých stromov.

  • Rastliny s krátkym koreňovým systémom

Časti rastlín umiestnené priamo pod vrstvou pôdy sú obzvlášť náchylné na mráz. Spomedzi druhov s krátkym koreňovým systémom si ochranu vyžadujú napríklad vresovce (oplatí sa ich prikryť vrecovinou alebo konármi ihličnanov). Tiež rododendron, ktorý sa vyznačuje krátkym koreňovým systémom, potrebuje ochranu kôrou.

Chyby pri ochrane rastlín pred mrazom

Rastliny po intenzívnom vegetačnom období na jeseň potrebujú podporu. Stáva sa, že záhradkári robia veľa chýb. Tu sú tie najčastejšie sa opakujúce:

  1. Pred zimou zabúdame polievať . Dehydrované rastliny sú náchylnejšie na škodlivé účinky suchých mrazivých vetrov.
  2. Na zakrytie rastlín je príliš skoro. Prvé mrazy a denné teploty pod nulou sú signálom, aby ste začali pripravovať rastliny na úkryt. Ak to urobíme príliš skoro, kríky môžu pokračovať vo vegetácii, čo spôsobí spálenie listov aj od mrazu.
  3. Listnaté a vždyzelené kríky zviažeme bežným špagátom, aby si vplyvom snehu nepolámali konáre. Tento veľmi obyčajný špagát, žiaľ, veľmi ľahko poškodí výhonky a vytvorí rany, ktoré môžu napadnúť mnohé infekcie a škodce. Zviažte rastliny pomocou širokej pásky, textilnej pásky atď.
  4. Rastliny prikryjeme plastovými čiernymi vrecami na odpad alebo bielymi fóliami . Takéto možnosti sú vhodné na začiatku jari, keď sa blížia návraty mrazov. Tieto možnosti budú fungovať perfektne, ale nie celú zimu. Čierne vrecká sa pod vplyvom slnka zahrievajú, pod nimi sa zahrieva vzduch, a preto rastlina prechádza do vegetačného obdobia. Môže dokonca vytvárať listy, ktoré nemajú chlorofyl. Odfarbené, biele fólie či vrecúška zase spôsobia vo vnútri viac vlhkosti, čím sa v nastávajúcej sezóne zvyšuje riziko plesňových ochorení.
  5. Ďalšia chyba nastáva, keď rastlinu na zimu prikryjeme celú špeciálnym vrecom na prikrytie rastlín. Táto chyba spočíva v tom, že základňa kríka nie je ochránená. Studené vetry môžu rastlinu na tomto mieste zmraziť. Pre ochranu je najdôležitejší základ rastliny.
  6. Citlivejším rastlinám , ako sú napríklad ruže, miesto štepenia nechránime. Samozrejme, miesto vrúbľovania by malo byť nad zemou, ale zakryté oveľa vyššie.
  7. Na prikrytie používame umelé a nepriepustné materiály - fólie, bublinkové fólie. Pod nimi sa vytvorí „minisklo“, ktoré môže v zime viesť k množeniu hubových chorôb.
  8. Pokryjeme čiernym záhradným netkaným materiálom. Tento materiál sa rýchlo zahrieva, čím stimuluje rast rastlín.
  9. Častou príčinou chorôb trvaliek je aj ich ochrana listami, ktoré môžu byť prenášačom mnohých infekcií. Tento problém sa netýka odolnejších kríkov a mladých stromčekov.

Ako pomôcť rastlinám, ktoré sú už zamrznuté

Samozrejme, je lepšie zabrániť zamrznutiu rastlín. Ak sa tak však stane, pri vykonávaní ďalších jesenných prác v záhrade je potrebné minimalizovať straty.

V prvom rade je potrebné chrániť zmrazené rastliny pred priamym slnečným žiarením, pretože to môže viesť k poškodeniu. Ak to chcete urobiť, môžete vytvoriť tieň, aby sa rastliny mohli zotaviť.

Na ochranu citlivých rastlín pred slnečným žiarením môžete použiť špeciálnu ochrannú sieť.

Ak máte záhradné postrekovače, môžete ich zapnúť, pretože studená voda môže počas odmrazovania pôsobiť aj ako ochranný prostriedok. Je však potrebné zabezpečiť, aby prúdy neboli príliš intenzívne, aby nedošlo k poškodeniu oslabených výhonkov.

Je tiež potrebné zvážiť, že rastliny vystavené mrazu môžu byť v budúcnosti oslabené a náchylnejšie na choroby a škodcov.

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!