Prišla na vás náhla bolesť zubov? Nesiahajte po tabletkách, týchto 9 byliniek a korenín urobia oveľa lepšiu prácu

Publikované: 26 februára 2021Prečítané: 4577Značky: , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Bolesť zuba alebo zubov občas potrápi takmer každého. Nesiahajte po tabletkách, vyskúšajte niektorú z týchto overených byliniek a korenín, ktoré urobia svoju prácu omnoho lepšie.

Za bolesťou zubov a ďasien zvyčajne stojí zubný kaz alebo zápal, často sprevádzajúci rastúce zuby múdrosti. Vyriešenie situácie nám zaistí iba návšteva u zubného lekára, ale veľakrát sa to rozbolí v ten najmenej vhodný okamih a my si musíme poradiť sami.

V takom prípade, ak sa nechceme hneď ládovať tabletkami, môžeme na zmiernenie bolesti zubov vyskúšať byliny a koreniny, ktoré zároveň môžu poslúžiť ako prevencia. Ako prvá pomoc z prírody, ktorá poskytne dočasnú úľavu, poslúži najmä klinček, šalvia, harmanček, nechtík, tymian, pamajorán, repík, dubová kôra alebo aloe vera. Máme pre vás taky recept na domácu prírodnú ústnu vodu.

Niektoré s týchto byliniek a korenín si viete hravo dopestovať aj doma. Chcete vedieť ako? Kliknite na tento odkaz!

Šalvia

Šalvia lekárska (Salvia officinalis) má antiseptické, antibakteriálne a protizápalové účinky, pomáha likvidovať baktérie a obmedzuje mikroorganizmy v dutine ústnej. Pretože má tiež sťahujúce (adstringentné) účinky, pomáha aj po trhaní zubov. Žuvanie čerstvých listov šalvie odstraňuje zápach z úst, bylinka sa preto pridáva do zubných pást a ústnych vôd.

Šalviový odvar

  • hrsť čerstvých listov šalvie lekárskej
  • 500 ml studenej vody

Šalviu zalejeme vodou, zakryjeme a pomaly privedieme k varu. Zhruba 5 minút povaríme. Odstavíme a ešte 10 minút necháme zakryté odstáť. Potom scedíme.

Šalviovým odvarom (vlažným alebo studeným, podľa toho, čo nám lepšie vyhovuje) si trikrát až päťkrát denne dôkladne preplachujeme ústnu dutinu.

Harmanček

Generáciami prevereným pomocníkom pri akútnej bolesti zuba a ďasien je harmanček pravý (Matricaria chamomilla), ktorý má sťahujúce a upokojujúce účinky. Harmančekový nálev alebo odvar môžeme aplikovať na vyplachovanie úst niekoľkokrát denne, kým sa zub nezkľudní.

Repík

Repík lekársky (Agrimonia eupatoria) má protizápalové a dezinfekčné účinky, je výborný proti krvácavosti ďasien. Kloktanie alebo obklady z odvaru repíka pomáhajú pri hnisavých zápaloch v ústnej dutine.

Odvar z repíka

  • 2 lyžičky sušenej vňate repíka lekárskeho
  • 250 ml studenej vody

Bylinu vložíme do vody, privedieme k varu, prikryjeme a zložíme. Necháme najmenej 20 minút vylúhovať. Scedíme.

Obklady – kúsok vaty alebo mäkkej látky namočený v studenom odvare – sa prikladajú na zuby a ďasná. Odvarom môžeme ústa tiež niekoľkokrát denne preplachovať.

Tymián

Pri bolesti zuba uľaví aj tymián obyčajný (Thymus vulgaris), ktorý má výrazné antiseptické vlastnosti. Vyskúšať môžeme žuvanie jedného až troch čerstvo odtrhnutých lístkov tymianu. Jedná sa o veľmi účinné lokálne anestetikum.

Nechtík

Nechtík lekársky (Calendula officinalis) má silné antibakteriálne účinky, pôsobí protizápalovo, podporuje regeneráciu slizníc a upokojuje. Je jedným z najlepších podporných prostriedkov pri zápale ďasien a bolesti zubov.

Nechtíkový nálev

  • 1 lyžica sušených kvetov nechtíka lekárskeho alebo 2 lyžice čerstvých
  • 150 ml vriacej vody

Bylinu zalejeme vriacou vodou, prikryjeme a necháme 10-15 minút vylúhovať. Scedíme.

Nechtíkovým nálevom vyplachujeme ústa podľa potreby alebo ním boľavý zub opatrne potierame.

Pamajorán

Pamajorán obyčajný (Origanum vulgare) má vysoký obsah tymolu, čo z neho robí jeden z najlepších antiseptických prostriedkov. Žuvanie čerstvej vňate alebo niekoľko kvapiek éterického oleja opatrne vtrených do ďasna dočasne pomôže pri bolesti zubov.

Dubová kôra

Použitie kôry duba letného (Quercus robur) je vhodné predovšetkým pri parodontóze, pretože obsahom trieslovín (až 20%) pôsobí zvieravo a protizápalovo, ale pomáha aj pri bolestivých zápaloch zubov.

Odvar z dubovej kôry

  • 1 lyžica sušenej dubovej kôry
  • 250 ml studenej vody

Dubovú kôru zalejeme vodou, zakryjeme, privedieme k varu a približne 20 minút pomaly varíme, skôr len necháme prebublávať. Odstavíme a necháme ešte 10 minút odstáť. Scedíme.

Na preplachovanie úst či kloktanie sa používa vlažný odvar niekoľkokrát denne.

Aloe vera

Gél čerstvo vytlačený z vychladeného (odporúča sa dať aspoň na 2 hodiny do chladničky) listu aloe vera po priložení k zubu prechodne odstráni bolesť. Aloe vera má rovnako antibiotické vlastnosti, spomaľuje tvorbu kazu.

Klinčeky

Klinček má dezinfekčné a analgetické účinky, takže tlmí bolesť a lokálne otupuje citlivosť zubného nervu. Klinček tiež zabraňuje vzniku parodontózy, zubného kazu a zápalov. Pôsobí antibakteriálne a protizápalovo, predovšetkým vďaka obsahu eugenolu.

Klinčeková tinktúra

  • 2 lyžice nadrvených klinčekov
  • 300 ml číreho vysokopercentného alkoholu

Klinčeky zalejeme liehom, uzavrieme a necháme dva až tri týždne macerovať. Každý deň dôkladne pretrepeme. Potom scedíme cez kávový filter, dáme do tmavého pohára a dobre uzavrieme.

V klinčekovej tinktúre namočíme kúsok vaty a priložíme na boľavý zub alebo ním potierame zub a jeho okolie. Alebo 1 lyžičku klinčekovej tinktúry zmiešame s 150 až 200 ml studenej prevarenej vody a hotovou zmesou kloktáme. Preventívne klinčekovou vodou dvakrát denne vyplachujeme ústa. Pôsobí aj ako osviežovač dychu.

Prírodná ústna voda

Ingrediencie:

  • 2 lyžice sušenej šalvie lekárskej alebo 3 lyžice čerstvých lístkov
  • 2 lyžice sušenej mäty priepornej alebo 3 lyžice čerstvých lístkov
  • 2 lyžice sušeného harmančeka pravého alebo 2 lyžice čerstvých kvetov
  • 2 lyžice sušeného repíka lekárskeho alebo 2 lyžice čerstvých kvetov s vňaťou
  • 1,2 l studenej vody

Príprava:

Zmes bylín prelejeme vodou, pomaly privedieme k varu, zložíme z platničky, prikryjeme a nechajte vylúhovať až do vychladnutia. Potom scedíme. Uchovávame v chlade. Používajte na preplachovanie ústnej dutiny po čistení zubov.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Fotografie: pixabay.com

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!