Slamené ozdoby sú pôvabné. Niet divu, že pletenie zo slamy patrí k najobľúbenejším ľudovým tradíciám, ku ktorým sa aj v dnešnej dobe vracia čoraz viac ľudí. Výroba slamených ozdôb je ľahká. Ak sa do výroby drobných dekorácií alebo úžitkových predmetov chceme pustiť sami, je potrebné sa v počiatkoch obrniť trpezlivosťou. Rozhodne to stojí za to a nielen výsledky, ale aj práca samotná prinesie veľa radosti.

Reklamy

Je to trochu ako v rozprávke. Kým slamu získame, musí sa obrobiť pôda. Potom sa seje obilie, to musí dozrieť, potom sa zberá, oddeľuje klas, triedia steblá, slama sa bieli. A potom sa môže začať pracovať.

K pletenie je možné použiť slamu zo všetkých druhov obilia, ktoré u nás rastú. Rôzne druhy sa však hodí pre rôzne techniky. Podľa nej sa vyberá vhodná slama. Pre všetky techniky je však potrebné používať materiál, ktorý je nepoškodený.

Akú slamu použiť?

Pre výrobu úžitkových predmetov sa používala najmä ražná slama. Jej výhodou sú dlhé steblá. Pletenie sa odkladalo väčšinou na zimu, do doby dlhých večerov, a preto sa slama dávala preschnúť, aby neplesnivela. Pred začiatkom práce sa musela navlhčiť v teplej vode zhruba na 5 až 10 minút, aby nepraskala.

K pletenie košíkov alebo ošatiek sa používal tiež pomocný materiál a určité regióny používali pre neho materiály špecifické vzhľadom na to, ktoré boli v prírode danej oblasti najlepšie dostupné. Bolo to vŕbové prútie, lipová kôra, pásky zo smrekového korienka alebo borovicový koreň.

Ako už bolo povedané, jednotlivé steblá musia byť úplne nepoškodené. S rozšírením obľuby ozdôb zo slamy v 20. storočí sa zvýšili nároky na materiál, používaný na ich výrobu. Okrem peknej farby a kvalitných stebiel sa ešte slama začala bieliť, aby mala jednotné svetlé zafarbenie. K výrobe ozdôb sa používa najčastejšie pšeničná slama, ktorá má príjemnú svetlo žltú farbu a dobre sa s ňou pracuje.

V dnešnej dobe sa slamené ozdoby tešia veľkej obľube a využívajú sa najčastejšie ako ozdoby na vianočný stromček a vianočné dekorácie. Drobné predmety zo slamy si však môžeme pre radosť vyrobiť kedykoľvek počas roka.

Ak sa vám video páči, prihláste sa odber kanála YouTube a sledujte najnovšie videá, ktoré pre vás pripravujeme.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: Pinterest.com, youtube.com/Svetlana Bell