Pripravte si skleník na novú sezónu. 40+ skvelých tipov, ktoré vám uľahčia prácu v ňom a prispejú k bohatej úrode!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Pestovateľská sezóna v skleníku už čoskoro začne, je teda najvyšší čas vyladiť svoj skleník k dokonalosti!
Urobte si nový pracovný stôl, pridajte police a závesné systémy, ktoré zvýšia množstvo zeleniny, ktoré v skleníku vypestujete. Nezabudnite na vetranie a zalievanie, aby sa rastlinám dobre darilo.
Pracovný stôl
Jednoduchý pracovný stôl zostavíte z drevených paliet. Podľa veľkosti skleníka ich môžete prerezať pozdĺžne, čím získate užší stôl vhodnejší do menších priestorov.
Pokiaľ nohy necháte voľne, ľahko stôl na dobu práce posuniete bližšie k stredovej uličke. Až prácu dokončíte, stolík odsuniete k stene a na zvyšok sezóny ho využijete ako poličky.
Pokiaľ máte malý skleník, možno v ňom nie je dosť miesta na pracovnú plochu. Riešenie sa ponúka: Vytvorte si sklápací stôl, ktorý budú v horizontálnej polohe držať retiazky.
Urobte ho ľahký, len z niekoľkých dosiek, aby ste na konštrukciu skleníka nevešali príliš veľkú váhu.
Pracovná plocha môže byť aj drôtená. Podľa tejto fotografie sa ale zamerajte predovšetkým na podlahu, je kamenná.
Tento materiál totiž cez deň absorbuje teplo a večer, keď sa ochladí, ho uvoľňuje, čím rastlinám pomáha vytvoriť ideálnu klímu.
Vertikálne záhony
V malom skleníku vypestujete veľa zeleniny vďaka vertikálnemu zahradničeniu. V odkvapových žľaboch naplnených hlinou možno pestovať malé rastliny s jednoduchým koreňovým systémom, napríklad šaláty alebo jahody.
Kríky paradajok sa obvykle vedia pekne rozrásť do výšky aj do šírky, ale potom zaberajú veľa miesta. V skleníku ním je ale niekedy treba šetriť, takže ich „skroťte“ pomocou pletiva.
A naopak: Ak máte široký skleník, môžete uprostred pestovať zeleninu v kvetináčoch. V prípade, že bude priaznivé počasie, rastliny presťahujte von.
Závesné kvetináče môžu byť naopak skvelým miestom na pestovanie druhov zeleniny, ktoré nemajú veľké korene.
Vyvýšené záhony
Vyvýšené záhony majú veľa výhod. Ponúkajú rastlinám kyprú pôdu a dostatok úrodného substrátu, takže zelenine sa v nich lepšie darí.
Vďaka organickej hmote, ktorú často obsahujú, dokážu zadržať vodu, a nie je potrebné ich tak často zalievať. Záhradníci sa tiež nemusia príliš ohýbať. Tieto pozitíva oceníte aj v skleníku.
Police
Na jednej strane skleníka môžete vybudovať podobný policový systém, ktorý nielenže poslúži na ukladanie záhradníckych potrieb, ale predpestujete si tu aj sadeničky, alebo dokonca budete pestovať menšie rastliny v kvetináčoch.
Popínavé druhy rastlín
V skleníku sa budú hodiť aj funkčné opory pre popínavé rastliny, tými sú napríklad uhorky. Treláže zaistia, že rastliny nezaberú príliš miesta, ku všetkým plodom sa dostane dostatok slnka a nebudú odohnievať odspodu. Ideálnu oporu ponúknu kovové mriežky.
Treláže môžu v skleníku vytvoriť lubie. Pri ich inštalácii myslite najmä na pevnosť konštrukcie: šľahúne uhoriek, či dokonca menších cukiet spoločne s plodmi môžu totiž vážiť pekných pár kíl.
Tieň je potrebný
Výborný trikom, ako sa postarať o zatienenie skleníka v horúcich letných mesiacoch, je pestovanie vínnej révy vo vnútri. Vínna réva tu má pre svoj rast ideálne podmienky, a tak hrozno dozrie skôr.
Listy viniča potom pritienia rastliny pod ňou, napríklad paradajky. Predávajú sa odrody viniča určené priamo pre skleníky, vždy však dobre premyslite systém celoročného vetrania, bez ktorého sa nezaobídu.
Zavlažovanie
Tento nápad je taký jednoduchý, až je neuveriteľné, že vlastne funguje. Hodí sa najmä na zavlažovanie malých sadeníc, ktoré nepotrebujú toľko vody, ale ktorých zemina nesmie vyschnúť.
Voda z vedra vzlína cez bavlnené šnúrky, ktoré fungujú ako knôt, do jednotlivých kvetináčikov, a tak rastlinám zaistí dostatočnú vlhkosť. Každá šnúrka má na konci kovovú matku ako závažie, aby jej koniec držal až na dne vedra, a mohol tak nasávať vodu.
Vyrastené rastliny už budú potrebovať veľké množstvo vody. Aby ste sa nemuseli ťahať s krhlou, nainštalujte teraz priesakové či kvapkové hadice. Potom už len stačí v prípade potreby otočiť kohútikom a o závlahu je postarané.
A pretože vody je málo, hodí sa každá zachytená kvapka. Zbierať vodu môžete aj na skleníku, takže nainštalujte odkvapy, práve teraz je najlepší čas.
Voda z odkvapov môže byť pritom zvedená do nádoby umiestnenej priamo v skleníku. Pri zalievaní tak neurobíte žiadne zbytočné kroky, pri svojej práci budete vysoko efektívny, a voda cez deň naakumuluje teplo, ktoré sa v noci bude rastlinám hodiť na jar aj na jeseň.
Vetranie
Na vetranie sa v skleníku nesmie zabúdať, pretože inak by rastliny mohli zájsť horúčavou. V niektorých skleníkoch ale napodiv okna chýbajú a vetrať iba dverami v horúcich letných mesiacoch nestačí!
Riešením môže byť zabudovaný a elektrinou poháňaný vetrák, ktorý vzduch vo vnútri poriadne rozprúdi.
Ešte lepšie riešenie zaistíte, keď ventilátor bude poháňať solárny panel. Potom totiž na skleník ani nebudete musieť myslieť. Skrátka slnko zasvieti a vetrák sa rozbehne.
Automatický otvárač strešných okien v skleníku nahradí manuálne otváranie. Piest s pákou funguje na báze tepelnej rozťažnosti a vďaka zvyšujúcej sa teplote posúva pákou a otvára okno. Zabraňuje tak prehriatiu skleníka v sparnom lete.
Teplotu v skleníku znižujú nádrže naplnené vodou, ktoré môžete umiestniť na podlahu. Voda v uzavretých nádobách sa nebude vyparovať, ale naopak bude pohlcovať teplo.
Pokiaľ ešte svoj skleník nemáte, ale túžite po ňom, zamyslite sa nad nasledujúcim nápadom.
„Skleník“ totiž môžete zapustiť pod úroveň terénu, keď vyhĺbite jamu v zemi, na ktorú postavíte len strechu. Výrazne tak ušetríte na stavebnom materiáli.
A to nie je všetko
Ako ste mali možnosť vidieť, nápadov ako si spríjemniť a uľahčiť prácu vo vašich skleníkov je množstvo. Pozrite si ešte aj ďalšie nápady a realizácie, ktoré sa vám môžu hodiť.
Ak máte aj nejaké svoje nápady a vychytávky, budeme radi, keď sa s nimi podelíte v komentároch. A teraz tie sľúbené nápady.
[/fusion_text]
Pozrite si tiež:
Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!
Povedzte o nás Vašim priateľom
Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!
Zdroj: Pinterest.com
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!