Kvitne nenápadne, avšak pod kvetmi sa nachádzajú žiarivo vyfarbené listy. Pôvodnou farbou je červená, ktorá v kombinácii so zamatovou zeleňou listov pôsobí veľmi slávnostne a zároveň harmonicky, pretože červená a zelená sa skvele dopĺňajú. 

Reklamy

Podobne však pôsobí aj jemnejšia ružová, a pokiaľ jej dávate prednosť, máte dnes na výber aj hviezdy s listami tejto farby, rovnako ako s bielymi, krémovými aj viacfarebnými.

Vianočná hviezda čiže Prýštec najkrajší ( Euphorbia pulcherrima , syn. Poinsettia pulcherrima ) vo svojej domovine, Strednej Amerike, rastie ako rozložitý ker. Z neho bola vyšľachtená celá prehliadka pôvabných izbových odrôd.

Ako vybrať tú pravú

Vianočná hviezda je teplomilná a ako stvorená na pestovanie vo vyhriatej izbe, čo sa o mnohých iných v zime kvitnúcich rastlinách povedať nedá. Avšak teplo, 20 ° C a vyššie, vyžaduje neustále, je veľmi náchylná na prechladnutie.

Stačí ofúknutie cestou z kvetinárstva a rastlina sa už zo šoku nemusí spamätať. Preto by vám ju mali na cestu dôkladne zabaliť. Pri výbere sa oplatí všímať si nielen farebné listy, ale aj zelenkavé kvietky – pokiaľ sa ešte len rozvíjajú, zachová si hviezda svoju farebnú krásu dlhšie.

Starostlivosť počas Vianoc

Doma ju postavte na svetlé miesto, kam však nemieri priame slnečné lúče. Nesmie stáť na studenom okennom parapete, kadiaľ preťahuje, ani v blízkosti okna, ktorým vetráte.

Zatiaľ čo iné rastliny si s chvíľkovým podchladením poradia, vianočná hviezda môže zhodiť listy. Zalievajte ju mäkkou, ideálne dažďovou vodou s izbovou teplotou.

Substrát udržujte mierne vlhký – vzhľadom na veľké listy má hviezda pomerne vysokú spotrebu vody. Voda by však v podmiske nemala trvalo stáť. Má rada vyššiu vzdušnú vlhkosť, prospeje jej preto časté rosenie, zvlhčovač vzduchu, blízkosť odparovača alebo hmlovacej fontánky – difuzéra.

Čo s hviezdou po odkvitnutí?

Keď hviezdu po odkvitnutí prenesiete na chladnejšie miesto, znížite zálievku, v predjarí ju o tretinu zrežete a presadíte, bude kvitnúť aj budúci rok. Pracujte radšej v rukaviciach, aby vám latex, ktorý zo stoniek vyteká, nepotriesnil pokožku – je dráždivý a jedovatý.

Zrezané výhonky je možné zapichnúť do ľahkého substrátu a vypestovať z nich nové rastliny.

Na jar môžete rastlinu presadiť do väčšej nádoby a priestor vyplniť novým substrátom pre izbové rastliny alebo zmesou listovky a vyzretého kompostu.

V čase rastu nových výhonov rastlina ocenia viac zálievky a pravidelné prilepšenie hnojivom pre izbové rastliny alebo citrusy. Letnenie na čerstvom vzduchu jej tiež veľmi prospieva, umiestnite ju však do polotieňa, nie na slnečný úpal.

Aby hviezda vykvitla opäť na budúce Vianoce, bude potreba jej od polovice októbra predlžovať noc na 12 hodín.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!