Vysádzanie tují do záhrad ju u nás veľmi populárne. Veľmi často fungujú ako živé ploty oddeľujúce oči zvedavých susedov.

Reklamy

Bohužiaľ, po určitom čase tuje začnú hnednúť a uschnú. Ako sa s tým vysporiadať. Stačí nastriekať týmto domácim postrekom!

Tuje sú veľmi obľúbené záhradné kríky. K veľkému množstvu tují pestovaných na Slovensku určite prispieva aj to, že nie sú veľmi náročné na pestovanie a možno ich vysádzať od apríla do polovice októbra.

V lete majú tuje intenzívnu zelenú farbu a rastú pomerne rýchlo. Žiaľ, najmä staršie kríky časom zhnednú.

Našťastie poznáme spôsob, ktorý dokáže vysychajúce tuje zachrániť. Stačí použiť jednoduchý domáci sprej.

Ako zachrániť schnúce tuje?

Tieto kríky potrebujú úrodnú, pravidelne polievanu pôdu a veľa slnečného svetla, aby sa správne rozvíjali. Keď tuja zhnedne, je to jasný signál, že ker potrebuje pomoc.

Je možné, že ho napadla huba.Pravidelné používanie tohoto domáceho postreku pomáha obnoviť zdravú zelenú farbu kríkov.

To však nie je všetko. Stojí za to zdôrazniť, že tento domáci postrek má aj fungicídny účinok.

Na jeho prípravu stačí olúpať jednu hlávku cesnaku. Potom ho treba poriadne stlačiť, aby pustil šťavu. Ďalším krokom je umiestniť prelisovaný cesnak do veľkej nádoby a  zaliať dvoma litrami vody.

Po 24 hodinách hotovú zmes precedíme cez sitko. Na záver nalejte cesnakový sprej do rozprašovača, ktorý uľahčí rozprašovanie na vetvičky schnúcej tuje.

Postrek by sa mal aplikovať pravidelne. Najlepšie aj dvakrát denne. Pamätajte, že táto zmes má svoje vlastnosti len asi 2-3 dni. Po uplynutí tejto doby si určite pripravte novú dávku postreku.

Kedy by ste mali orezávať tuje?

Ak vaše tuje hnednú, s najväčšou pravdepodobnosťou nemajú vhodné podmienky na vývoj. Pri pestovaní tují nie je dôležité len ich pravidelné prihnojovanie, vhodné umiestnenie a zálievka.

Veľkú úlohu zohráva aj prerezávanie. Vďaka tejto činnosti stimulujeme tuje, aby sa vetvila a rástla. Takáto starostlivosť môže účinne podporiť aj vysychanie tují.

Kedy je najlepší čas na prerezávanie tují? Záhradkári rozlišujú tri rôzne fázy:

Prvý rez tuje sa vykonáva skoro na jar, ale až rok po výsadbe. Výška kríka by potom mala presiahnuť 1,5 m .
Druhý rez by sa mal vykonať približne v júni, teda v čase, keď mladé porasty začínajú tmavnúť.
Optimálny čas na tretie orezávanie tuje je august. To by sa nemalo predĺžiť až do septembra, pretože vtedy mladé konáre vystavujeme prípadným mrazom.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!