Tieto výnimočne krásne rastliny sa stali obľúbenými u mnohých ľudí. Prinášajú do našich domácností trochu exotiky a potešia nezvyčajnými kvetmi aj v našom miernom klimatickom pásme.

Reklamy

Orchidey rastú v tropických lesoch, v podmienkach, kde slnečné lúče zastavujú koruny stromov, nefúka silný vietor a raz za čas výdatne prší.

Preto čím viac sa domáce podmienky odchyľujú od ich prirodzených potrieb, tým horší bude stav našej obľúbenej rastliny.

Malo by nás znepokojovať žltnutie a vädnutie listov?

Žltnutie a vädnutie listov je do určitej miery prirodzený jav. Rastlina rastie, z vrchu jej vyrastajú nové listy a postupne stráca staré, spodné listy.

Ak si všimnete, že len spodné listy žltnú a zvyšok zostáva pevný a zelený, znamená to, že opadávajú staré listy a čoskoro vyrastú nové. V tomto prípade sa netreba obávať, nič rušivé sa rastline nestane.

V tomto období jej nie je potrebné pomáhať a strihať takéto listy. Stále slúžia rastline. Staré žlté listy by mali samy opadnúť.

Stáva sa však, že orchidey začnú vädnúť všetky listy. Strácajú vitalitu, žltnú a vysychajú. Prečo sa to deje?

Nepriaznivé podmienky prostredia

V prírodných podmienkach, v ktorých orchidey žijú, sú vysoké teploty, no tieň a vlhko ich chladia. Preto potrebujú o niečo nižšiu teplotu, ako bežne panuje v bytových podmienkach.

V zime je pre nich najhorší suchý, horúci vzduch a v lete ostré slnko.

Teplota nad 25 stupňov a suchý vzduch majú negatívny vplyv na vývoj rastliny, ako na stav kvetov, listov, tak aj koreňov.

Nadmerné svetlo naopak spôsobuje žltnutie a vysychanie listov.

Aby ste rastlinu zachránili, musíte jej miesto zmeniť na chladnejšie a vlhkejšie. Treba ho premiestniť na okenný parapet umiestnený na inú ako južnú stranu a poriadne, teda výdatne, zaliať, ale až keď substrát úplne vyschne.

Pamätajte, že orchidey majú radi hojné zalievanie, ale zároveň nemôžu stáť vo vode. Po zaliatí musí voda z črepníka úplne vytiecť.

Orchidey sú dosť odolné a dokonca aj stav, keď rastlina vyzerá ako umierajúca, je možné zvrátiť správnou starostlivosťou.

Musíte skontrolovať stav koreňov. Za týmto účelom vyberte rastlinu z kvetináča. Suché alebo hnijúce korene treba odrezať a posypať škoricou.

Pri prerezávaní koreňov rastlina pociťuje nepohodlie, preto to robíme veľmi opatrne, aby sme ich príliš neskrátili a neodrezali zdravé korene.

Po takomto ošetrení použite na presádzanie orchideí čerstvý substrát a rastlinu umiestnite na vlhké a chladné miesto. Pomôže jej to zotaviť sa.

Veľké korene

Vo väčšine prípadov by sa mala orchidea presádzať raz za 2-3 roky. Ak si ale všimnete, že väčšina koreňov je mimo črepníka, je najvyšší čas presadiť.

Používame len vhodný, priepustný, špeciálny substrát určený pre orchidey. Stojí za to použiť priehľadný hrniec, ktorý vám umožní neustále sledovať stav koreňov. Musí mať otvory, aby prebytočná voda vytiekla.

Vrchnú kvetináč, tiež priehľadný, by mal mať drenáž alebo špeciálne dno, na ktorom bude kvetináč s kvetom stáť. To umožní naplniť puzdro trochou vody, čo pomôže zabezpečiť vlhkosť vzduchu a zároveň udržať korene nad hladinou vody.

Oddych

Je tiež dôležité pamätať na to, že po období kvitnutia sa rastlina môže cítiť vyčerpaná a môže vyzerať slabo. Je to prirodzené. Teraz prechádza do vegetačného pokoja a potrebuje regeneráciu, aby nabrala sily na ďalšie kvitnutie. V tomto čase potrebuje nižšiu teplotu a obmedzenie zálievky.

Ak sa o svoju rastlinu správne staráte, správne ju polievate, zabezpečujete vzdušnú vlhkosť, chránite ju pred prebytočným svetlom a prievanom, aj tak vás poteší krásnymi kvetmi.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: MANDARYNKA.COM.UA