Dokážete si predstaviť zimné večery bez tepla krbu? Mnoho z nás si bez tohto romantického momentu nedokážu predstaviť domácu pohodu.

Reklamy

Čo ak existuje spôsob, ako si túto atmosféru vychutnať a zároveň šetriť na nákladoch na palivo? Ako zariadite, aby vám kúrenie v krbe nezruinovalo rodinný rozpočet?

Kvalitné kachle

Prvým krokom je vybrať pec, ktorá adekvátne vykúri daný priestor. Aj malé kachle môžu mať naozaj veľkú výhrevnosť a vykúria tak bez problémov aj veľký obytný priestor.

Kvalitné krby sú obvykle vyrobené z odolných materiálov, ako je oceľ alebo liatina, čo zaisťuje dlhú životnosť a odolnosť proti vysokým teplotám. Moderné krby často spĺňajú ekologické normy a môžu byť vybavené efektívnymi spaľovacími systémami, ktoré minimalizujú emisie.

Mäkké a tvrdé drevo

Mäkké drevo schne výrazne rýchlejšie a stačí mu tak jeden rok. Pokiaľ ale investujete do tvrdého dreva, ako je napríklad dub či breza, potrebuje minimálne dva roky.

Drevo by malo byť správne skladované s dostatkom vzduchu a slnka. Malo by byť dobre usušené, ideálne s obsahom vlhkosti pod 20%. Usušené drevo horí lepšie, produkuje menej sadzí a netleje.

Zapaľujte oheň zhora

Dokonca aj to, akým spôsobom oheň zapaľujete, hrá vo výslednom vyúčtovaní veľkú rolu. Ekologický spôsob, ktorý navyše využije drevo na maximum a minimalizuje zanášanie spalinových ciest, je takzvané „vykurovanie zhora“.

Od najväčších dosiek, po najmenších. Zakurovanie zhora môže byť jednoduchšie na zapálenie, pretože plamene majú tendenciu šíriť sa smerom dole, to urýchľuje proces. Drevo postupne zhorieva od vrchu dole, čo vedie k dlhšiemu času horenia.

Popol nevyhadzujte

Čo robíte s popolom, ktorý vykurovaním vzniká? Kvalitný drevený popol je na nezaplatenie. Nielen, že ním môžete napríklad posypať cestu či chodník pri veľkých mrazoch, jedná sa ale aj o nesmierne účinné prírodné hnojivo, ktoré vaša záhrada ocení.

Popol obsahuje minerálne látky ako je vápnik a draslík, ktoré môžu prispieť k obohateniu pôdy. Môžete popol rozptýliť priamo na záhradnú pôdu, ale majte na pamäti, že by nemal byť používaný vo veľkom množstve, aby nedošlo k narušeniu pH pôdy.

Ako vidíte, kúrenie v krbe je možné prevádzkovať ekonomicky a zároveň ekologicky. Stačí dodržiavať tieto jednoduché pravidlá. Vytiahnite deku, pripravte si horúci nápoj a užívajte si tepla krbu bez starostí o vysoké náklady na palivo.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!