Ak už priesady uhoriek pestujete alebo čoskoro začnete, je načase popremýšľať nad efektívnym spôsobom, ako ich vysadiť na záhony, aby prinášali plody.

Reklamy

Zviazané uhorky prinášajú oveľa lepšiu úrodu ako tie, ktoré sa plazia. Sú odolnejšie, dobre sa k nim dostáva svetlo a menej ich napádajú škodcovia.

Otázka viazania kríkov zohráva dôležitú úlohu pri pestovaní uhoriek.

Ako vyväzovať uhorky

Chceme sa s vami podeliť o pomerne nezvyčajnú, ale osvedčenú a skúsenými záhradkármi chválenú metódu viazania uhoriek. Je to veľmi pohodlná, priestorovo úsporná metóda, ktorá má ešte ďalšiu výhodu.

Podstatou tejto metódy je, že svojím tvarom pripomína vianočný stromček, takže keď rastliny svojimi úponkami úplne zapletú natiahnuté nite, vytvoria pútavé stromčeky ozdobené chrumkavou zdravou zeleninou.

Postaviť taký „vianočný stromček“ je celkom jednoduché:

Stačí najskôr vykopať jamu s priemerom 2 metre, potom do nej vložiť vrstvu organickej hmoty (žihľava, bylinky, lúčne trávy) a dobre zaliať a potom nasypať vrstvu zeminy.

Potom na pripravenom "vankúši" musíte zasadiť sadenice uhoriek a usporiadať ich do kruhu vo vzdialenosti 45 cm od seba.

Ku každej mladej rastlinke zapichneme malý kolík, ktorý by mal „sedieť“ pevne v zemi.

V strede upevníme nosnú tyč (paličku alebo rúrku) vo zvislej polohe tak, aby jej výška bola aspoň 1,5 metra.

Ku každému kolíku priviažte povraz a druhý koniec pripevnite k hornej časti tyče. Pre pohodlie môžete zatĺcť klince alebo pripevniť háčiky.

To je všetko. Tento spôsob uľahčuje pestovanie, uhorky prinesú chutné plody a bude pohodlné ich aj zbierať. A navyše budú peknou ozdobou zeleninovej záhrady!

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!