Orchidey sú jednou z najobľúbenejších izbových rastlín na svete a ich popularita je spôsobená mnohými faktormi.

Reklamy

Krása: Orchidey sú obľúbené, pretože kvitnú krásnymi, jedinečnými a exotickými kvetmi. Majú rôzne farby, tvary a vzory, vďaka čomu sú mimoriadne atraktívne a estetické. Majú tisíce druhov a ešte viac hybridov. Ponúkajú obrovský výber pre zberateľov aj amatérov.

Dlhé kvitnutie: Za správnych podmienok môžu kvitnúť mnoho mesiacov. Každý pestovateľ vie, že kvitnutie, najmä dlhé, je v domácich podmienkach zriedkavé.

Prispôsobivosť: Mnohé orchidey rastú prirodzene v tropických lesoch, kde dostávajú rozptýlené slnečné svetlo a ideálne vlhké prostredie. Tieto podmienky sa dajú relatívne ľahko pripraviť doma, čo spôsobuje, že orchidey rastú aj ako izbové rastliny.

Čo robiť, keď orchidea stráca vitalitu

Skúsení floristi vedia, že orchidea ožije a nádherne rozkvitne, ak ju podporíte citrónom. Kyselina citrónová môže byť plne metabolizovaná orchideou.

Postup je možné vykonať raz za dva týždne. Vezmite liter vychladenej vody izbovej teploty a pridajte jednu čajovú lyžičku čerstvo vytlačenej citrónovej šťavy. Všetko dobre premiešame. Ak sa rozhodnete použiť namiesto citrónu kyselinu citrónovú, bude potrebný iba jeden gram tejto látky.

Výsledný produkt použite na postrek orchideí.

Rastlinu môžete pohnojiť metódou ponorenia po dobu 30 minút. Po ošetrení aj tá najzanedbanejšia rastlina vyrastie a začne aktívne kvitnúť. Okrem toho vypustí nové korene a vyrastie.

Na čistenie listov môžete použiť citrón. Zmiešajte citrónovú šťavu s usadenou vodou v rovnakých pomeroch, ako je uvedené vyššie. Namočte vatový tampón do tekutiny, vyžmýkajte ho a potom utrite listy orchidey.

Prečo citrón pomáha orchideám

Voda z vodovodu môže mať hodnotu pH, ktorá nie je vhodná pre orchidey. Kyselina citrónová sa môže použiť na zníženie pH vody na úroveň vhodnejšiu pre rastlinu.

Ak je voda tvrdá, môže spôsobiť biele usadeniny na listoch a koreňoch orchidey. Práve tu vám môže pomôcť roztok kyseliny citrónovej.

Kyselina citrónová má antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti, takže môže podporovať boj proti niektorým chorobám.

Je však dôležité nepreháňať používanie kyseliny citrónovej, pretože môže poškodiť rastlinu. Ak sa ho rozhodnete použiť na svoju orchideu, vždy začnite tým, že skontrolujete, či jej zjavne neprekáža niečo iné.

Zvážte správne zalievanie, či má vaša rastlina správnu, kvalitnú pôdu a správne množstvo rozptýleného slnečného svetla.

Kyselina citrónová nie je typickým spôsobom starostlivosti o rastlinu. Oplatí sa ju používať len v núdzových situáciách.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!