Marec je spravidla mesiacom, kedy sa jahody prebúdzanie opäť k životu. Správna jarná starostlivosť vám dozaista zaistí prosperitu a bohatú úrodu. Nenechajte preto nič na náhodu.

Jarné obdobie je spojené s mnohými činnosťami na okrasnej aj úžitkovej záhrade. A jednou z nich je správna starostlivosť o jahody.

Pripravte ich preto na novú sezónu a pripravte im tie najlepšie podmienky pre úspešné a bohaté plodenie. Nie je nad sladkú a čerstvo odtrhnutú jahodu plnú šťavy a vône.

Jahody odľahčite

Po dlhej zime by ste mali jahody ostrihať ostrým nožom či nožnicami a odstrániť všetky staré suché a choré listy. Všetko najlepšie spáľte, často sa na nich totiž nachádzajú choroboplodné zárodky, ktoré by mohli byť nebezpečné pre ďalšie pestovanie.

[the_ad id=“1915″]

Následne skontrolujte „srdiečka“, pokiaľ na rastline nie sú, pravdepodobne rastlina podľahla mrazom. Tieto zašlé kusy odstráňte celé a prípadne ich môžete nahradiť novými sadenicami.

Jahody potrebujú dýchať

Ďalším krokom je nakyprenie pôdy v okolí rastlín, dajte však pozor, aby ste ich nepoškodili. Použiť môžete klasickú motyčku, na rozsiahlejší záhon sa oplatí použiť elektrický kultivátor.

Rovnako buďte opatrní, aby nedošlo k porušeniu koreňov.

[the_ad id=“1915″]

Dodajte potrebné živiny

Následne prichádza na rad hnojenie. Doprajte dávku kombinovaného hnojiva s nízkym obsahom dusíka. Veľmi obľúbené sú hnojivá tekuté, ktoré sa veľmi ľahko aplikujú. Vždy dodržujte dávkovanie podľa výrobcu.

Pokiaľ sa rozhodnete pre hnojivo granulované, posypte ho na záhon ešte pred nakyprením pôdy. Po aplikácii hnojiva nezabudnite jahody aj okolitú pôdu dôkladne zaliať.

[the_ad id=“1915″]

Na hnojenie môžete použiť aj domáce hnojivo z droždia a zemiakov. Odmenia sa vám veľkými a sladkými plodmi. Ako si ho pripraviť nájdete tu.

Jahody ocenia ochranu

Ak chcete jahody ušetriť zbytočné buriny, a tým aj svoj chrbát, prikryte takto pripravené jahody netkanou priepustnou textíliou. Zamedzíte tak rastu buriny na minimum.

V prípade, že už máte jahody na záhone, je výhodnejšie použiť textíliu bez výrezov, a potom si ich podľa potreby urobiť. A pretože je textília priepustná, môžete cez ňu bez problémov aj zalievať.

[the_ad id=“1915″]

Zakrytá pôda sa bude navyše lepšie zahrievať, čo prispeje k celkovo lepšiemu rastu a vývoju.

Na zakrytie jahôd je možné využiť aj ďalšie materiály, najčastejšie to je mulč, seno, slama či nadrobno pokosená tráva.

V každom prípade by mala byť ich vrstva vždy len tenká, aby sa neznížila priepustnosť vody a nedochádzalo k vzniku nežiaducich plesní.

Ako ešte jahody ochrániť?

Pretože si niektoré rastliny navzájom pomáhajú, môžeme medzi jahodami vysadiť napríklad cesnak, ktorý ich ochráni pred výskytom slimákov, vošiek, mravcov i niektorých druhov plesní.

Pozrite si tiež:

[the_ad id=“7498″]

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!