Plesnivé jablká môžete s čistým svedomím hodiť do kompostu. Stačí do neho pridať túto jednu prísadu!

Publikované: 26 septembra 2024Prečítané: 70Značky: , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Často máme pochybnosti, či môžeme do kompostéra vložiť ovocie a listy so známkami poškodenia alebo plesne. Nechceme predsa rozširovať prípadnú plesňovú alebo bakteriálnu infekciu.

Pravdou však je, že do kompostu môžete pridať aj choré lístie, zvyšky plodín a ovocie, ak budete dodržiavať určité pravidlá.

Získame tak kvalitné hnojivo bez šírenia infekcie.

Pravidlá kompostovania chorého a poškodeného bioodpadu

Na dne kompostu by mal byť „vzduchový vankúš“. Je vytvorený z konárov. Vetvy by mali byť usporiadané tak, aby vytvorili prázdny priestor úplne dole. Na vrch položte trávu, zelené časti rastlín a listy.

Na vrch nasypte močovinu. Urýchľuje proces rozkladu a dezinfikuje.

Potom môžeme do kompostu pridať ovocie a pod.. Približne každých 20 cm kompostu treba opäť posypať močovinou. Pridajte malé množstvo rovnomerne po celej ploche.

Močovina je bohatým zdrojom dusíka, ktorý je živinou pre rastliny. Pridaním močoviny do kompostéra zvyšujeme obsah dusíka v kompostovanej hmote, čím sa urýchľuje proces rozkladu. Pomáha mikroorganizmom v rozkladných procesoch a zároveň brzdí rozvoj patogénov.

Kompost obohatený o močovinu bude pre rastliny hodnotnejším hnojivom.

Močovina tiež zlepšuje štruktúru kompostu a jeho schopnosť zadržiavať vodu, čo je prospešné pre rastliny.

Kvôli dusíku to však s močovinou nemôžete preháňať. Je dôležité dodržiavať pravidlá používania močoviny, aby sa nenarušil prirodzený proces rozkladu a nepoškodili mikroorganizmy.

A nezabudnite zakryť hromadu kompostu čiernou látkou. Priťahuje slnko, vytvára skleníkový efekt a urýchľuje rozkladné procesy. Už po roku môžete takýto kompost pokojne použiť a pridať do svojej zeleninovej záhrady!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!