Sóda bikarbóna je jednou z tých často ignorovaných mocných pomocníkov, ktorú má každý doma: používame ju na čistenie, dezinfekciu potravín a dokonca aj na estetické účely, ale môžeme ju používať aj pri starostlivosti o svoju záhradu.

Reklamy

Zozbierali sme pre vás všetky užitočné informácie o tom, ako nám tento minerál môže pomôcť chrániť zdravie našich rastlín.

Našli sme päť skvelých spôsobov, ako dokážete jedlú sódu využiť vo vašej záhrade. Pozrite si ich!

Bojuje proti pliesňam ekologickým spôsobom

V kombinácii s mydlom a vodou môže sóda bikarbóna pomôcť zabrániť plesňovým infekciám u určitých druhov rastlín, kríkov a ovocných stromov.

Jednoduché postriekanie rastliny roztokom môže zastaviť šírenie.

Musíte si však uvedomiť, že keďže hovoríme o prírodnom produkte, jeho účinky si môžu vyžadovať dlhší čas, ako keby ste používali chemikálie.

Ďalšie odporúčanie: pozorne sledujte reakciu každej rastliny, pretože nadmerné postrekovanie ich môže poškodiť.

Znižuje prítomnosť nepríjemných vošiek

Vošky sú jedným z tých malých zvierat, ktoré vo svojej záhrade rozhodne nechceme. Vošky zbožňujú jesť jemné stonky rastlín a pri tom vylučujú sladkú lepkavú látku, ktorá priťahuje mravce a spôsobuje výskyt čiernej huby.

Táto huba ovplyvňuje proces fotosyntézy, takže pre vašu rastlinu predstavuje určitý druh choroby.

Keď sa to stane, nové klíčky sa zdeformujú a rastlina stratí svoju pevnosť. Postriekaním vášho sadu sódou bikarbónou s najväčšou pravdepodobnosťou udržíte tento hmyz na uzde a vyhnete sa bolesti, keď vidíme trpieť naše rastliny.

Odpudzuje mravce

Ako sme už spomínali, sóda bikarbóna v kombinácii s mydlom pomáha udržiavať vošky na uzde a zabrániť tomu, aby niektoré druhy húb ničili vaše rastliny.

Ak k tomuto prostriedku pridáme ďalšie silnejšie minerálne hnojivá, napríklad hydratované vápno, môžeme tiež znížiť výskyt mravcov.

Je to preto, že už pre nich nebude atraktívne napadnúť našu záhradu alebo ovocný sad, pretože nebudú môcť nájsť melasu produkovanú voškami, ktoré sa mravcom tak páčia.

Odmerajte si kvalitu pôdy

Odborníci vedia, že zdravá pôda nie je ani príliš kyslá, ani príliš zásaditá, pretože čím je pH pôdy neutrálnejšie, tým silnejšie budú rastliny rásť.

  • Ak chcete zistiť, akú  pôdu má vaša záhrada, musíte postupovať podľa týchto krokov:
  • Nakrájajte červenú kapustu a vložte do vriacej destilovanej vody.
  • Nechajte 10 minút lúhovať a potom preceďte. Výsledná fialová voda je pH neutrálna.
  • Dajte časť kapustovej vody do 2 samostatných pohárov: do jedného pohára pridajte ocot (voda bude mať kyslú tmavo ružovú farbu) a do druhej nasypte sódu bikarbónu (kvôli zásaditosti zmení farbu na modrú alebo zelenú). . Toto sú „kontrolné“ farby.
  • Do samostatných nádob dajte časť čistej kapustovej vody a jednu alebo 2 lyžice pôdy, ktorú chcete vyskúšať. Počkajte 30 minút.

Ak voda zružovie, pôda je kyslá. Ak zmení farbu na modrú alebo zelenú, je zásaditá. Ak zostane fialová, máte perfektnú pôdu!

Pomáha vylepšiť váš kompost

Teraz už viete, že pre rastliny je najlepšie neutrálne pH, takže poďme pracovať s vašim kompostom! Naplňte ho všetkým organickým odpadom z vašej kuchyne: lepenkou, drvenými kameňmi, kosťami, atď ... A dbajte na to, aby ste ho mali dobre vetraný.

Pamätáte si, čo sme si pisali v predchádzajúcom bode o tom, ako zistiť stav výslednej pôdy? Tento nástroj vám nepochybne pomôže založiť zdravú záhradu alebo ovocný sad.

Viete o nejakom ďalšom použití sódy bikarbóny v záhrade? Radi by sme o tom počuli!

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!