Počuli ste už o tom, že pestovanie uhoriek a paradajok v tom istom skleníku je neprípustné? Podľa tohto názoru sa tieto dve kultúry navzájom absolútne netolerujú.

Potrebujú iné podmienky, navzájom sa infikujú chorobami a škodcami. Preto ich radšej nesaďte vedľa seba na záhony, nieto ešte do toho istého skleníka.

Výskumníci poľnohospodárskej agrotechniky sa domnievajú, že ide o bežný mýtus, ktorý nemá nič spoločné s faktami.

Môžete pestovať uhorky a paradajky vedľa seba a v tom istom skleníku?

[the_ad id=“1915″]

V skutočnosti na tom nie je nič zlé.  Uhorky a paradajky kľudne pestujete vedľa seba, trebars aj v tom istom skleníku.

Paradajky a uhorky sa dajú úspešne pestovať spolu a dokonca aj ich spoločné vysádzanie prináša určité výhody .

Taxonomicky sú vzdialene príbuzné, čím sa vyhýbajú potenciálnym problémom so škodcami . Obe rastliny majú podobné rastové potreby , pokiaľ ide o slnečné svetlo, pôdne podmienky a zálievku. A ak je priestor na prvom mieste, ich spoločné pestovanie ušetrí miesto.

Potenciálne problémy takéhoto pestovania

[the_ad id=“1915″]

Prečo teda viera, že uhorky a paradajky by nemali byť vedľa seba, najmä v skleníku?

Teória hovorí, že uhorka dokonale rastie v teplom a vlhkom prostredí . Tak vlhkom, že keď vstúpite do skleníka za pekného slnečného dňa, zarosia sa vám okuliare.

Uhorky sú náchylné na napadnutie roztočom červeným, ktorý rozprestiera svoju jemnú hodvábnu sieť na listoch a stonkách. A najlepšou kontrolou je presné udržiavanie vlhkosti vzduchu.

[the_ad id=“1915″]

Paradajky, ak sa pestujú v rovnakom ekosystéme ako uhorky, môžu byť zase náchylnejšie na choroby, najmä sivú pleseň .

Po druhé, konkurencia. Obe rastliny sú dosť žravé, potrebujú minerály, vodu a slnko. Ak tieto potreby nebudú naplnené, budú o ne bojovať. Za týchto okolností sa bude lepšie dariť uhorke.

Riešenia

[the_ad id=“1915″]

Tieto problémy sa však dajú ľahko vyriešiť. V prípade vlhkosti bude riešením zníženie hustoty výsadby paradajok a pravidelné vetranie skleníka . Je dôležité, aby paradajky mali pohyb vzduchu. Treba ich polievať ráno, aby boli večer suchšie.

Riešením druhého problému je sadiť, polievať a prihnojovať rastliny tak, aby spolu nemuseli súťažiť o vodu, prístup k svetlu a živinám.

Je tiež potrebné pripomenúť, že zatiaľ čo spočiatku obe rastliny potrebujú hlavne dusík, ich potreby sa počas dozrievania menia.

[the_ad id=“1915″]

Uhorky je potrebné prihnojovať hnojivami s vysokým obsahom dusíka, aby mohli pokračovať v raste, ako aj odstrániť horkú chuť z ovocia. Na druhej strane paradajky budú potrebovať viac vápnika a predovšetkým draslíka na rýchlejšie dozrievanie plodov.

Pozrite si tiež:

[the_ad id=“7498″]

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj:  MEDWYNSOFANGLESEY.CO.UK, SCIENCEDIRECT.COM, ALLABOUTGARDENING.COM