Páčia sa vám mozaiky v moderných kúpeľniach? Odborník radí, na čo si dať pozor pri pokládke
Zdieľať článok na socialných sieťach
Vhodne vybraná mozaika dokáže kúpeľňu prefarbiť a zároveň jej dodať nádych luxusu. Jej pokládka nie je nijako zložitá a zvládne ju každý zručný Šikovník. Odborník nám priblížil niekoľko zásad, ktorých sa treba pri práci držať.
Mozaiky sa pre uľahčenie obkladania predávajú na hárkoch podlepených na rubovej strane papierovou alebo sklotextilnou sieťkou. Papierová sieť je neoceniteľná hlavne u oblých tvarov.
Výrobcovia obkladov našli tiež fintu na uľahčenie práce s dlaždicami, ktoré sa len tvária ako mozaika. Fungujú ako tabuľka čokolády, aj tu je možné jednotlivé časti ľahko odlomiť. Vyškárovaním po dokončení obkladania vzniká dojem celistvej mozaikové plochy, a pritom je cena takej „mozaiky“ výrazne nižšia.
Súčasné interiéry i exteriéry ale využívajú vo veľkej väčšine strojovo vytvárané mozaiky, ktoré sa stali evergreenom nielen našich kúpeľní a kuchýň. Mozaiky sú väčšinou dodávané vo formáte 30 x 30 centimetrov, ktorý uľahčuje prácu svojou optimálnou veľkosťou. Vďaka výrobcom vytvorenej presnej štruktúre škár tieto pláty eliminujú aj prípadnú nerovnosť priebehu škár. Tá by nepríjemne vynikla najmä na veľkej obkladanej ploche.
Práca s mozaikou
Delenie plátu na menšie diely je jednoduché a postačí k tomu hobby nôž alebo nožnice. Pri príprave podkladu je treba mať na pamäti, že je možné pokladať len celé diely mozaiky. Rezanie prvkov (kociek) je pomerne náročné a vyžaduje veľkú trpezlivosť. V prípade malých formátov 2,3 x 2,3 centimetrov platí pravidlo, že nemožno oddeliť časť menšiu ako polovicu kocky.
Vďaka kontrastu metalických efektov a lesklých glazúr niektoré mozaiky dostávajú oslňujúci 3D efekt. S kombinovaním podlhovastého formátu so štvorcovým vyžaduje práca s pletencom odlišný spôsob kladenia. Pletencová mozaika je vhodná na použitie najmä na rovných plochách. Kvôli podlhovastým segmentom nie je vhodná pre zaoblenie pod veľkým uhlom.
Je pokládka náročná? Niet sa čoho báť!
Na lepenie mozaiky je ideálne použiť flexibilné biele lepidlo určené priamo na mozaiky. Prelínajúce sa biele lepidlo tak v drobnej mozaike pri špárovaní neskreslia odtieň používanej škárovacej hmoty.
Špárovanie mozaiky hrá dôležitú úlohu, pretože kvalitná škárovacej hmoty vytvára pevnú kostru a podieľa sa na trvanlivosti lepeného spoja. Správnu voľbu škárovacej hmoty ovplyvňuje aj prostredie, v ktorom je mozaika umiestnená.
Kúpeľne aj kuchyne sú miesta, kde často pracujeme s rôznymi agresívnymi čistiacimi prostriedkami, ktoré môžu škáry porušiť či znečistiť. Z tohto dôvodu je vhodné používať škárovacie hmoty so zvýšenou odpudivosťou vody.
Treba mať na zreteli, že výrazné farby škár úplne menia charakter celého keramického výrobku. Výrobcovia preto odporúčajú používanie neutrálnej bielej, béžovej alebo šedej škárovacej hmoty.
Pozrite si tiež:
Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!
Povedzte o nás Vašim priateľom
Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!
Zdroj: Pinterest.com
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!