Odborník na MUŠKÁTY varuje pred vážnou CHYBOU v starostlivosti počas zimy. Môžete prísť o svoje obľúbené kvety!

Publikované: 8 januára 2025Prečítané: 12Značky: , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Pokusy poskytnúť muškátom lepšie zimovanie môže niekedy rastlinám viac uškodiť. Existuje jedna chyba, vďaka ktorej môžete prísť o kedysi krásne rastliny za 2-3 týždne.

O najčastejšej chybe pri zimovaní muškátov nám prezradil odborník.

Prezimovanie muškátov

V ideálnom prípade by muškáty mali v zime odpočívať pri teplotách nie vyšších ako +15°C a nie nižších ako 0°C . Pre priemerný byt nie je možné dosiahnuť takúto teplotu.

Niektorí pestovatelia týchto krásnych kvetov umiestňujú kvetináče na studený parapet. To čiastočne pomáha vyriešiť problém, ale pri teplote okolia nad 20 stupňov tento stav nestačí.

Ako prezimovať muškáty

Preto, ak máte nejakú miestnosť, kde je teplota nižšia ako domáca, v zime tam muškáty určite umiestnite. Môže to byť veranda, chladná kúpeľňa s oknom, pivnica s oknom alebo dokonca schodisko.

Druhou podmienkou úspešného prezimovania muškátov je prístup svetla a primeraná zálievka .

Pelargónie uprednostňujú jasné svetlo, dokonca aj v zime. Počas zimovania umiestnite rastlinu na dobre osvetlené miesto, aby sa zachovala jej kondícia.

Polievanie je činnosť, ktorá môže muškátom vážne ublížiť. Je veľmi ľahké urobiť chybu tým, že budete svoje rastliny v takýchto podmienkach hojne zalievať. To môže spôsobiť hnilobu koreňov a odumretie pelargónie.

Nepreháňajte to so zalievaním. Pelargónie potrebuje vodu a určite nemôžete zabudnúť na jej poskytovanie, ale v pokoji jej potrebuje oveľa menej. Navlhčite pôdu nie viac ako raz za dva týždne. Možno aj trochu menej.

Žltnutie a opadávanie listov pelargónie v zime

V prípade žltnutia a opadávania listov použite roztok kyseliny jantárovej – jednu tabletu na liter vody. Použite 50 ml na rastlinu.

Kyselina jantárová (kyselina abscisová) je jedným z rastlinných fytohormónov, ktorý hrá úlohu pri regulácii rastu, vývoja pukov a opadu listov.

Ilustračná fotografia: pixabay.com

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!