Odborník mi poradil, kedy a ako zasiať na jeseň reďkovky, aby bola úroda dokonalá. Toto by na nenapadlo

Publikované: 21 septembra 2024Prečítané: 91Značky: , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Jednou z najobľúbenejších koreňových plodín je reďkovka . Obľúbenosť tejto zeleniny je spôsobená tým, že je zdravá, chutná, nenáročná na pestovanie a rýchlo dozrieva.

Niektoré odrody je možné zbierať už tri týždne po vyklíčení. Mnohí záhradkári sa preto na jeseň rozhodnú zasiať reďkovky do skleníka, ale aj na vonok.

Na jar tak môžete počítať s čerstvými reďkovkami. Aby ste sa však neprepočítali a skutočne získali skorú úrodu, musíte si vybrať odrodu vhodnú na zimnú sejbu a vedieť, kedy a ako zasiať zimné reďkovky .

Odrody reďkovky, ktoré možno zasiať na jeseň pred zimou

Na jesenný výsev sa vyberajú skoré odrody reďkovky, ktoré sú schopné klíčiť a vyvíjať sa pri nízkych teplotách. Akonáhle sa zem trochu zahreje, rastliny začnú fázu intenzívneho vývoja.

Kedy zasiať zimné reďkovky

Čas jesenného výsevu reďkoviek závisí od regiónu a od toho, či ich pestujeme v skleníku alebo voľnej pôde.

S výsevom by ste sa nemali ponáhľať . Najlepšie je počkať na stabilné mrazy v noci a konštantné, nie príliš vysoké teploty cez deň (0...-2 stupne). V opačnom prípade semená vyklíčia na jeseň.

Vo všeobecnosti počkáme, kým pôda mierne zamrzne a prestane sa ohrievať. Potom semená v ňom zasadené vyklíčia až na jar. Zdržíme sa aj vtedy, ak sa očakáva rozmrazovanie.

Najlepší čas na zimnú výsadbu reďkoviek vonku je od konca októbra do konca novembra .

V skleníkoch je oveľa teplejšie, najmä ak je jeseň slnečná. Preto by ste mali sledovať teplotu vzduchu a semená zasiať iba do zamrznutej pôdy.

K tomu môže dôjsť o niekoľko týždňov neskôr ako vonku. Vo všeobecnosti by sa reďkovky mali vysievať v skleníku v decembri .

Ide samozrejme o približné termíny a závisia od aktuálneho počasia.

Ako správne pripraviť pôdu a zasiať reďkovky

Treba pamätať na to, že hoci s výsevom čakáme až do mrazov, záhon na jesenný výsev reďkoviek treba pripraviť skôr, keď je pôda ešte teplá a dá sa ľahko preryť a prihnojiť.

Zem prekopeme na hĺbku lopaty. Ak je pôda tvrdá a kompaktná, musíte pridať rašelinu, kompost alebo piesok. Chudobnú pôdu pohnojte popolom a humusom alebo kompostom. Asi 1 kg organickej hmoty a 1 šálka popola na meter štvorcový.

Nepoužívame čerstvý hnoj!

Trochu zeminy nazbierame do vedra a dáme na teplé miesto. Na záhone pripravíme ryhy hlboké 3-5 cm na siatie a 10 cm medzi riadkami.

Dajú sa prikryť fóliou, aby sa pripravené miesto v daždivom počasí nezmylo a voda neodplavila živiny.

Keď prídu stabilné mrazy, môžete konečne zasiať reďkovky.

Semená vysievame o niečo hustejšie ako normálne, pretože nie všetky semená prežijú zimu.

Po zasiatí semien ich prikryte vopred pripravenou a udržiavanou pôdou v teple a utlačte.

Zasiate semená netreba zalievať.

Ako izolovať záhon

Pre zabezpečenie podmienok vhodných na prežitie v zime pri príchode mrazov je potrebné záhon mulčovať ďalšou 3-5 cm vrstvou humusu alebo rašeliny. Na vrch sa oplatí nasypať aj suché lístie, slamu alebo piliny v 15-20 cm vrstve. Môžete ho prikryť aj smrekovými konármi.

Záhon v skleníku nie je potrebné dodatočne izolovať, pokiaľ nie je predpovedaná veľmi studená zima, vtedy treba mulčovať rovnako ako vonku.

Ak sa budete držať týchto rád, budete zbierať reďkovky tri alebo dokonca štyri týždne vopred. Nebojte sa experimentovať. Skúste siať na jeseň, najmä ak máte semená vhodných skorých odrôd.

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!