Bohatá úroda kapusty pochádza zo silných, zdravých, správne obhospodarovaných sadeníc. Pri pestovaní treba brať do úvahy veľa faktorov: vhodnú pôdu, vytvorenie optimálnej teploty, výpočet doby sejby a niekoľko ďalších.

Reklamy

Hovorme dnes podrobnejšie o tom, čo je potrebné urobiť, aby ste v budúcnosti získali vynikajúcu úrodu.

Správny výber dátumu výsevu

Závisí to od doby zrenia kapusty a klimatických podmienok vo vašom regióne. Ak zasievate semená príliš skoro alebo naopak príliš neskoro, sadenice sa môžu natiahnuť, oslabiť alebo nestihnú vytvoriť hlávky.

Veľa závisí, samozrejme, od toho, či máme v úmysle pestovať kapustu pod fóliou alebo vo voľnej pôde. Doba výsadby skorej kapusty zvyčajne trvá 7-8 týždňov a neskorej odrody kapusty - asi 5-6 týždňov.

Čas si musíte vhodne vypočítať, berúc do úvahy, že skoré odrody sa vysádzajú v apríli a neskoré v júni. Sadenice vysádzame pod fóliu koncom marca. To znamená, že kapusta pestovaná pod fóliou sa vysieva na sadenice od prvého februárového týždňa. Skoré vysievame do zeme od marca. A neskoré na zem od apríla.

Príprava pôdy

Pôda by mala byť úrodná, voľná, vlhká a priepustná pre vodu a tiež by mala mať neutrálnu alebo mierne zásaditú reakciu, pretože kapusta netoleruje vysokú kyslosť pôdy.

Hotovú zmes pre sadenice je možné zakúpiť v obchode alebo pripraviť sami zo záhradnej pôdy, humusu, rašeliny, piesku a dreveného popola.

Pred zasiatím semien by mala byť pôdna zmes dezinfikovaná horúcou vodou, roztokom manganistanu draselného alebo vhodným prípravkom.

Správne siatie semien kapusty

Na sadenice budete potrebovať nádoby s drenážnymi otvormi.

Pred výsevom sa odporúča semená namočiť na 12-24 hodín do teplej vody alebo roztoku stimulátora rastu. Potom semená osušte na papierovej utierke.

Nádoby naplňte zeminou, urobte malé priehlbiny a do jamky vložte jedno semienko kapusty.

Zasypte zeminou, utlačte a navlhčite pôdu rozprašovačom. Črepníky umiestnime na teplé a svetlé miesto.

Presádzanie sadeníc kapusty

Presádzanie sadeníc do väčších nádob v správnom čase podporuje rozvoj koreňového systému a posilnenie rastlín.

Malo by sa vykonať, keď sa objavia dva alebo tri pravé listy. Zvyčajne sa to stane dva až tri týždne po vzídení sadeníc.

Pravidelne sa starajte o svoje sadenice

Sadenice kapusty vyžadujú správne zalievanie, dodatočné svetlo, hnojenie a otužovanie. Sadenice by sa mali zalievať mierne, nedovoľte, aby pôda vyschla alebo navlhčila.

Na polievanie používame teplú, odstatu vodu.

Kapusta potrebuje 12-15 hodín svetla denne. Keď je ho menej, môže byť potrebné dodatočné osvetlenie.

Počas vegetácie sadenice prihnojujeme dva až trikrát. Prvé hnojenie sa môže uskutočniť 10-14 dní po zbere, druhé - 2 týždne po prvom, tretie - 10-14 dní pred vysadením sadeníc na trvalé miesto.

Môžete použiť hotové hnojivá, organické hnojivá alebo žihľavovú kašu, slabý roztok kuracieho hnoja.

Pred vysadením na trvalé miesto by sa sadenice mali vytvrdiť, aby sa prispôsobili novým podmienkam. Na tento účel by sa dva týždne pred výsadbou mali nádoby so sadenicami umiestniť vonku na niekoľko hodín denne, čím sa postupne zvyšuje čas, ktorý strávia vonku.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!