Populárne upcyklovanie je čoraz obľúbenejšie a čoraz viac ľudí ho realizuje doma, ako aj v dekoráciách a mnohých iných predmetoch.

Reklamy

V našej konzumnej spoločnosti nie je také ťažké nájsť dostatok zdrojových materiálov, ktoré potrebujete pre projekty. 

V nasledujúcich riadkoch, ako aj v našej galérii obrázkov, vám poskytneme niekoľko nových nápadov, návrhov a veľa inšpirácie, pokiaľ ide o premenu starého na nové. 

Urobte si čas, aby ste si všetko prezreli a vyskúšali, na čo máte chuť a na čo nájdete tie správne materiály.

Recyklácia starých pneumatík je jedným z najpopulárnejších nápadov na upcyklovanie. Pinterest

Od starého k novému!

Recyklovať staré veci a dať im druhý život s úplne inou funkciou sa môže rozvinúť do skutočnej vášne. Sú na to dobré dôvody.

Upcyklácia nielenže rozvíja kreativitu a predstavivosť, ale je dobrá pre životné prostredie a zároveň naše dobré svedomie.

Prerobené predmety navyše vyzerajú obzvlášť efektne a okamžite upútajú pozornosť každého.

Materiál na tvorbu nájdete prakticky všade – v pivnici, v chladničke, na povale, na blších trhoch a pri objemnom odpade aj u priateľov a známych.

Či už prázdne plechové dózy, sklenené fľaše alebo zaváracie poháre , staré džínsy a svetre, drevené stoličky a rebríky, žiarovky, ventilátory, ojazdené pneumatiky, staré kľúče alebo vyradené príbory… možnosti číhajú na všetkých stranách a čakajú len na svoje objavenie.

Vyrobte si nostalgické závesné ozdoby zo starých hračiek a drobností. Pinterest

Pekné do záhrady

Upcyklačné nápady na záhradné dekorácie premenia vašu záhradu na špeciálnu, kreatívnu oázu pohody. Zo zeme vyrastajú kovové stonky, ktoré sú obsypané plastovými kvetmi z PET fliaš alebo uzávermi.

Môžete vidieť farebné figúrky zvierat vyrobené z použitých pneumatík alebo kvetináče vyrobené zo starých topánok. 

To, čo bývalo stoličkou, je dnes očarujúcim stojanom na kvety. Z kuchynského náčinia sa stanú relaxačné zvonkohry a zhrdzavený bicykel sa premení na nezvyčajný pútač s niekoľkými rastlinami a dekoratívnymi prvkami.

V závislosti od vlastného vkusu a štýlu záhrady môžu byť nové dekorácie a predmety farebné alebo maľované. Samozrejme, môžete ich zámerne ponechať aj v obnosenom vzhľade, aby to celé bolo viac vo vintage štýle.

Na záhrade vám môžu vyrásť aj takéto nádherné kvety. Pinterest

Nápady na upcyklovaný nábytok

Predtým, ako si v blízkej budúcnosti kúpite nový kus nábytku do domu, záhrady alebo na terasu, mali by ste si dvakrát rozmyslieť, či si ho náhodou nepostavíte sami podľa princípu „vyrobte zo starého nové“.

Je veľmi možné, že už na to máte všetky potrebné materiály alebo ich môžete získať veľmi lacno a jednoducho. 

Pretože europalety, staré dažďové sudy, drevené káblové bubny alebo autodiely sú jedny z najbežnejších východiskových materiálov pre originálne DIY kusy nábytku s osobitým šarmom.

Dajú sa z nich postaviť nielen pohodlné kreslá a pohovky, ale aj pohovka, jedáleň či písací stôl, ale aj postele , taburetky, nástenné police, sekretáre a pod.

Plechové sudy dokážete premeniť na pohodlné sedenie na vašu terasu. Pinterest

Bytové doplnky z použitých predmetov

Staré džínsy a iné kusy oblečenia tiež ľahko premeníte na užitočné bytové doplnky, ako sú vankúše, poťahy na nábytok, darčekové balenie alebo iné trendy oblečenie, topánky či tašky. 

Nepotrebujete žiadne špeciálne predchádzajúce znalosti alebo zručnosti. 

Dokonca aj ľudia, ktorí nikdy nešili a nebúchali kladivom, sú schopní realizovať jednoduché upcyklačné projekty. S pomocou obrázkov a návodov nižšie sa vám to určite podarí.

Verte tomu a nechajte svoju kreativitu voľný priebeh.

Staré svetre môžu opäť dobre poslúžiť. Pinterest

Inšpirácia pre vás

Na nasledujúcich fotkách vám ukážeme, aký čarovný môže byť svet upcyklácie. Nájdite si čas a vydajte sa spolu s nami na úžasnú púť svetom upcyklácie!

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: Pinterest.com