Utekáte pred nimi, alebo veríte, že nosia šťastie? Pavúky s nami doma žijú už od nepamäti. Páči sa im u nás. Pozrite sa na fakty, ktoré sprevádzajú život ľudí a pavúkov.

Reklamy

Len 5% pavúkov žije vonku

Keď vyhadzujeme pavúka späť do prírody, je to niečo podobné, ako by sme ho zašliapli. Prevažná väčšina pavúkov sa vyliahne u nás doma a von sa nepozrie. Nie sú na život vonku pripravení, a tak hynú.

Smäd je im osudný

V našich domoch je málo vody. Aspoň pre pavúky. Tí si nepustia vodu z kohútika, keď ju potrebujú. Z toho dôvodu ich často nájdeme vo vaniach alebo umývadlách, kde hľadajú vodu. To sa im môže stať osudným, pretože sa ich potom ľahko zbavíme.

Sú prírodným insekticídom

Okrem jedného guatemalského druhu sú pavúky dravce. V ich sieťach tak môže uviaznuť väčšina nežiaduceho hmyzu, ktorý s nami zdieľa domácnosť. Pavúky nie sú vyberaví a zjedia muchy rovnako ako komáre. Pomáhajú nám tak znížiť množstvo hmyzu v byte.

Majú jed, ale nám to môže byť jedno

Väčšina pavúkov žijúcich na Slovensko je jedovatých. Ich chelicery ale nie sú schopné prehryznúť ľudskú kožu. Môže sa im to podariť, ale je to dosť nepravdepodobné. Aj tak pavúky bežne žijúce na našom území  nie sú tak jedovaté, aby nám ich uhryznutie spôsobilo fatálne ťažkosti.

V noci ich neprehltneme

Existuje populárna fáma o tom, že počas spánku zjeme niekoľko pavúkov ročne. Čísla sa líšia, ale pravdou je, že naše ústa pre pavúky nepredstavujú miesto, kam by sa dobrovoľne vydali. Takže reálne ich zjeme nula kusov za rok. Nemusíme sa tak báť ani pavúkov, ktorí sa usídlia v rohoch našich spální. Zostanú tam a budú loviť hmyz.

Pavúkov je prakticky nemožné sa zbaviť

Môžeme obmedziť ich počty vymetaním sietí alebo tým, že prestavíme nábytok tak, aby za ním nevznikali zle dostupné miesta ideálny pre pavúčí život. Faktom ale je, že s nami pavúky rovnako žiť budú. Robia to už pekných pár rokov a nemajú dôvod, aby svoje správanie menili. Možno ich už neuvidíme, ale niekde sa schovávať budú. Z obývačky sa pravdepodobne presunú do pivníc, garáží alebo na povalu.

Rastú s klimatickými zmenami

So zvyšujúcou sa teplotou môžu pavúky trochu povyrásť. Zvlášť v mestách, kde majú pavúky dostatok potravy, môžeme naraziť na väčšie kúsky. Nemusíme sa ale väčších pavúkov báť. Nikdy nevyrastú moc, budovanie sietí aj dýchanie by bolo potom pre nich bolo zložitejšie.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!