Veľké, sladké jahody, bez chorôb a škodcov, sú snom každého záhradkára. Aby ste však získali slušnú úrodu, budete musieť tvrdo pracovať a starať sa o kríky – ako na jeseň, tak samozrejme aj na jar.

Reklamy

Jahody sa na jar po zime prebúdzajú pomerne skoro a rýchlo získavajú zelenú hmotu. Korene jahôd sú schopné absorbovať živiny skôr ako iné plodiny, do rovnakej skupiny „raných rastlín“ patria ríbezle, narcisy a tulipány.

Len čo príde mierne teplo, kríky sa prebúdzajú a potrebujú na rast veľa dusíka a práve táto látka je primárne zodpovedná za vývoj nadzemnej časti rastliny.

Po jarnej "povodni" sa dusík čiastočne vyplaví z pôdy, takže jeho doplnenie je prvoradou úlohou záhradkára.

Najlepšie skoré jarné dusíkaté hnojivo, ktoré začína pôsobiť v studenej pôde už pri +3,+5 stupňoch, je dusičnan amónny.

Začínam ho používať skoro na jar, keď je na zemi ešte sem-tam sneh. Všimol som si, že úroda jahôd výrazne stúpa, ak sa na jar aplikuje práve spomínaný dusičnan amónny.

Presná aplikácia pod kríky jahôd zvyšuje efektivitu využitia dusíka rastlinami a znižuje riziko vyčerpania tejto látky z pôdy.

Je vhodné posypať hnojivo pod kríky v suchej forme, pretože pôda po zime je často veľmi vlhká až mokrá, granule sa rýchlo rozpustia a začnú vyživovať korene.

Prídavok dusičnanu amónneho do pôdy podporuje zdravý rast stoniek a listov, predlžuje kvitnutie a má pozitívny vplyv na kvalitu a množstvo úrody jahôd.

Pohnojte záhony jahôd pridaním 1 zarovnanej čajovej lyžičky hnojiva pod každý krík. Rozdeľte granule opatrne a rovnomerne okolo kríkov, a nie na jednom mieste.

Dusičnan amónny vám prinesie úrodu jahôd na akú nie ste zvyknutý, presvedčte sa sami!

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!