Umývanie podláh v domácnosti je dôležitou súčasťou upratovania, ktorú nemožno zanedbať. Ide to však aj bez chémie a iných čistiacich prostriedkov! Budete prekvapený!

Reklamy

Mnohí ľudia používajú na umývanie podláh drahé kupované chemikálie, aby dosiahli čo najlepšie výsledky. Prášky a gély zakúpené v obchode odvádzajú skvelú prácu pri vyčistení a zabíjaní baktérií, nie sú však úplne bezpečné.

Zistila som, že dostupné domáce suroviny nefungujú horšie ako tie kupované. Čo teda pridať do vody na umývanie podlahy, aby ste ju dobre vyčistili a vydezinfikovali rýchli a výrazne lacnejšie?

Domáce prípravku na čistenie podlahy

Aby sa podlaha vo vašom dome leskla čistotou a po vyčistení na nej nezostal ani jeden choroboplodný mikrób či vírus, stačí do vody určenej na umývanie pridať tieto látky:

  • ocot
  • soľ
  • obľúbené esenciálne oleje

Aké sú výhody týchto domácich prostriedkov a ako ich správne používať na prinavrátenie čistoty a sviežosti podlahovej krytine?

S octom bude vaša podlaha čistá

Kyselina octová, ako viete, má veľmi ostrý a nepríjemný zápach. Tento produkt v čistej forme nie je možné použiť na čistenie podláh. A nie je vhodný na žiadnu podlahovú krytinu.

Octovým roztokom však môžete umyť podlahy ako sú dlaždice, linoleum alebo vinylové podlahy.

Tento roztok účinne zmyje všetky nečistoty, odstráni prach, dodá vašej podlahe lesk a vydezinfikuje ju. Získate ho tak, keď 200ml octu zmiešate so 4l vody.

Ak máte v kuchyni fľašu jablčného octu, dajte prednosť tomuto produktu. Má aj príjemnejšiu vôňu a s jeho roztokom umyjete akúkoľvek podlahu vo svojom dome.

Soľ sa nájde v každej domácnosti

Roztok používaný na umývanie podlahy má oproti kupovaným chemikáliám mnoho výhod:

  • vysoká účinnosť
  • antiseptické vlastností
  • je hypoalergénny
  • všestranný
  • je takmer zadarmo

Podlahu je potrebné umývať soľou rozpustenou vo vode, ak sú v dome malé deti, alergici alebo astmatici. Táto kompozícia dokonale ničí všetky škodlivé mikroorganizmy, ktoré žijú nielen na podlahovej krytine, ale aj vo vzduchu.

Na umývanie akéhokoľvek typu podlahovej krytiny môžete pokojne použiť roztok kuchynskej soli (1 polievková lyžica na 10 litrov vody). Neuškodí laminátu, linoleu ani dlažbe.

Výborne sa hodí najmä na čistenie kuchynskej podlahy, pretože s mastnými škvrnami si poradí veľmi ľahko. Môže sa použiť na umývanie akéhokoľvek iného kuchynského povrchu a dokonca aj domácich spotrebičov.

Na podlahe umytej soľným roztokom je menej pravdepodobné, že sa na nej hromadí prach a nečistoty. Vydrží dlhšie čistá.

Esenciálne oleje

Voňavé oleje stoja o niečo viac ako soľ alebo ocot, ale výsledok ich použitia vás poteší. Voda s prídavkom aromatických olejov dobre čistí a dezinfikuje podlahy a navyše naplní váš domov vôňou čistoty a sviežosti. Tento roztok je vhodný na umývanie akéhokoľvek typu podlahovej krytiny.

Na získanie roztoku pridajte 10 kvapiek éterického oleja do vody (4 l). Uprednostnite mätu, citrón, čajovník, levanduľový, či vanilkový olej. Pred použitím sa však uistite, že nikto v domácnosti nie je alergický na vôňu, ktorú ste si vybrali.

Neumývajte podlahy často

Ak chcete umývať podlahy čo najmenej, ošetrite už umytú a vysušenú podlahovú krytinu kompozíciou z nasledujúcich zložiek:

voda – 250 ml;
rastlinný olej – 2 polievkové lyžice;
ocot – 2 polievkové lyžice;
éterický olej – 2-3 kvapky.

To je všetko, čo potrebujeme. Vzniknutý roztok nalejte do fľaše s rozprašovacou tryskou a nastriekajte na podlahu, potom ju utrite suchou handričkou. Vytvorený ochranný film z nich odpudí prach a nečistoty po dobu 4-5 dní.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!