V októbri vrcholí zber vlašských orechov. Ako sa o úrodu čo najlepšie postarať? Skladovanie orechov totiž nie je práve jednoduché, pretože pri nesprávnom postupe rýchlo žltnú, plesnivejú a horknú.

Reklamy

Poradíme, čo s vlašskými orechmi robiť, aby zostali v dobrej kondícii niekoľko mesiacov, minimálne do Vianoc.

Vlašské orechy alebo vlašaky, sú u nás veľmi obľúbené. Veď si bez nich snáď ani nevieme predstaviť napríklad vianočné pečenie. A navyše patria medzi tzv. superpotraviny, pretože okrem iného posilňujú mozog, imunitu a nervy, pomáhajú odstraňovať stres a únavu, zlepšujú náladu.

Hovorí sa, že by sme mali denne zjesť hrsť orechov.

Úroda vlašských orechov

Vlašský orech sa skladá z dužnatej zelenej šupky (obalu), ktorá po dozretí černie a samovoľne puká, až sa rozpadne, vo vnútri je tvrdá, svetlo hnedá škrupina, v ktorej sú jadrá.

Zo surových jadier je možné zlúpnuť šupku, po uschnutí to už nejde. Že sú vlašské orechy zrelé, spoznáme podľa toho, že sa samé vylupujú zo zeleného obalu a padajú na zem.

Zberu môžeme pomôcť striasaním dlhou tyčou na konci s hákom, nikdy však orechy neklátime! Jednak dochádza k poškodeniu vetví orecha, jednak môžu byť orechy ešte nedozreté.

  • Vlašaky by sme mali zbierať pravidelne. Ak ich necháme povaľovať dlhšie ako dva dni pod stromom, obvykle zvlhnú a splesnivú. Orechy sa nám budú zo zeme lepšie zbierať, ak pokosíme ešte pred zberom pod stromom trávu.
  • Poškodené alebo predčasne zozbierané orechy so svetlým jadrom nevydržia, jadro zoschne alebo splesnivie. Plody s viditeľnými stopami plesne a zafarbené, rovnako ako vylúpané scvrknuté jadrá radšej vyhodíme.
  • Keď orechy zoberieme, zbavíme ich zelených šupiek. Nesmieme si zabudnúť vziať rukavice, inak sa nám ruky sfarbia dohneda a pomerne dosť ťažko sa to zmýva.

Ako vlašské orechy vysušiť

Orechy, ktoré chceme skladovať, musíme vysušiť buď celé, alebo už rovno vylúpané jadrá. Keby sme preskočili sušenie, navlhnuté orechy začnú plesnivieť a hniť.

  • Celé orechy rozprestrieme v jednej vrstve alebo zavesíme v sieťových vreciach a necháme 4 až 6 týždňov preschnúť vo vzdušnej a suchej miestnosti. Ideálna teplota na sušenie by sa mala pohybovať okolo 25 °C. Teplota nad 35 ° C zhoršuje ich chuťovú kvalitu.
  • Na sušenie vylúpaných jadier sa hodí rúra alebo sušička na ovocie. Pri teplote maximálne 25 °C to trvá 5–6 hodín. Pri skladovaní vo vzduchotesnom pohári a chladničke takto usušené jadrá vydržia rok.

Skladovanie vlašských orechov

  • Na uskladnenie sú najvhodnejšie orechy neskorých odrôd orecha (napríklad klasická odroda Kráľovský alebo moderný Chandler), ktorých zber väčšinou vrcholí v októbri.
  • Skladovanie orechov nie je práve jednoduché, pretože môžu dosť ľahko žltnúť, splesnivieť alebo zhorknúť. Na uskladnenie sú vhodné len orechy na strome riadne vyzreté, zdravé a dobre preschnuté.
  • Orechy môžeme skladovať buď celé v škrupine, alebo vylúpané jadrá. Najdlhšie vydržia orechy v škrupine – škrupina totiž pomáha regulovať vlhkosť a teplotu; zároveň neprepúšťa vzduch, a tak jadro nezačne žltnúť.

Ako skladovať vlašské orechy v škrupine

Sušené celé orechy v škrupinách naukladáme do debničiek vyložených papierom, sieťových vriec alebo papierových tašiek. Dbáme na to, aby nezvlhli.

Vhodná je suchá a tmavá miestnosť. V každom prípade ich ale priebežne kontrolujeme, či ich nenapadli mole alebo pleseň.

Vlašské orechy v soli

Nevylúpané vlašiaky vydržia dlho, keď ich naložíme do soli. Do vyvareného a suchého veľkého zaváracieho pohára alebo hlineného hrnca striedavo dávame vrstvy orechov a zmesi z hrubej soli, kokosového vlákna a dokonale suchých hoblín z tvrdého dreva.

Dobre utlačujeme. Nádobu uzavrieme a uložíme na tmavom a chladnom mieste.

Ako skladovať jadrá vlašských orechov

Jadrá vlašských orechov obsahujú až 70 % oleja, a preto ich musíme čo najskôr skonzumovať alebo spracovať, aby nehorkli.

Na krátkodobé uskladnenie vložíme vylúpané orechy do pohára, uzavrieme a dáme do chladničky. Vydržia zhruba dva mesiace.

Zamrazené orechy

Vylúpané jadrá orechov sa oplatí zamraziť a skladovať v mrazničke v uzavretej nádobe alebo hermeticky uzavretých sáčkoch, aby nenatiahli pachy ostatných potravín. Mrazené jadrá vydržia jeden rok.

Zavarené jadrá

Jadrá vlašských orechov tiež môžeme zavariť. Do vymytých a suchých pohárov naukladáme orechy, poháre dáme do rúry predhriatej na 80 ° C na zhruba 5 minút.

Poháre vyberieme, ihneď uzavrite viečkom, otočíme hore dnom a necháme vychladnúť. Uchovávame na suchom, chladnom a temnom mieste.

Vylúpané orechy v mede

Skvelé sú vylúpané orechy naložené v mede. V hrnci zmiešame kvalitný včelí med s orechmi v pomere 1 : 1 (môžeme tiež pomaly zahriať na teplotu maximálne 30 ° C, kým sa med nerozpustí).

Naložené orechy v mede je najvhodnejšie skladovať v uzatvárateľnom zaváracom pohári. Vzhľadom na to, že med je prírodný konzervant , mali by vám kvalitné orechy v mede vydržať niekoľko mesiacov.

Čo so škrupinami z vlašských orechov?

Čo s vlašskými orechmi

Orechy sa konzumujú čerstvé a surové, kedy majú najviac účinných látok. Vlašáky sú spojené predovšetkým s pečením, sú tradičnou ingredienciou vanilkových rožkov a ďalších vianočných cukroviniek, nezaobíde sa bez nich napríklad štrúdľa, koláče, bábovka a množstvo ďalších múčnikov.

Nechýbajú v zmrzlinách, dezertoch alebo nátierkach, dobré sú v kombinácii so syrmi a ovocím. Použiť ich môžeme aj do tekvicovej polievky, plniek a náplní, pesta  alebo domáceho chleba.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!