Možno ste niekedy rozmýšľali, že by ste chceli svojím blízkym vyrobiť nejaký pekný darček. Na nakreslenie vlastnoručne kreslených obrázkov sa možno cítite starý, ale taký hrnček, to už stojí za zváženie.

Reklamy

Na začiatok je najjednoduchšie vziať si fixky určené na porcelán, s ktorými sa maľuje rovnako ako s klasickými fixkami. Ako vzory budú vďačné bodky a čiarky, prípadne jednoduché oblúčiky. Čím menej symetrie budete zamýšľať, tým sa vám bude maľovať lepšie. Pokiaľ si trúfate na niečo zložitejšie, môžete skúsiť kvetinové vzory alebo lístočky. 

Pokiaľ nemáte pocit, že vo vás drieme Piccasso, stavte radšej na jednoduchosť. Alebo môžete rovnako ako s fixkami použiť vopred pripravené šablóny, s ktorými je práca jednoduchšia. Maľovať môžete na farebný alebo biely porcelán. Môžete skúsiť hrnček kúpiť s podšálkou, ale skvelá bude aj vázička, tanierik alebo miska na drobnosti.

Aké farby vybrať?

V obchodoch s výtvarnými potrebami nájdete niekoľko značiek farieb a fixiek. Obvykle sa dajú použiť na sklo, porcelán aj keramiku. Vždy sa v obchode poraďte, na čo konkrétne ich budete potrebovať, ako sa budú výrobky používať a čo je pre nich vhodné a naopak. Dôležitá bude informácia, ako dlho farba schne, čo všetko vydrží, ako sa máte o výrobky starať apod.

Začnite s maľovaním na papier

Nakreslite si na tvrdý papier koliesko, vystrihnite ho ako podšálku a pustite sa do diela. Rovno tak uvidíte, či je dobré konkrétny nápad realizovať alebo či sa vami navrhnutý vzor ako nápad neosvedčil. Výhodou je, že na papieri môžete skúšať dlho a nájsť si ten najlepší vzor, ktorý potom prenesiete na porcelán. Pokiaľ nemáte istú ruku a chcete maľovať rovné čiary, dobrým pomocníkom sú papierové pásky. Nalepíte ich, prejdete okolo fixkou a pásky potom znova jednoducho odlepíte. Pokiaľ chcete na tanieriku urobiť lem, položte naň o niečo menší tanierik a obkreslite ho.

Môžete sa pustiť so tvorby

  • Porcelán starostlivo opláchnite a vyleštite ho mäkkou handričkou, aby na ňom nezostali žiadne mastné plochy alebo iné nečistoty.
  • Do bloku si môžete vyskúšať nakresliť rôzne varianty vzorov, ktoré chcete vyskúšať. Odvážnejší sa môžu pustiť rovno do diela. Pokiaľ niečo pokazíte, nič sa nedeje, pokiaľ nie je farba zaschnutá, handričkou ju zmažte.
  • Môžete si tiež nájsť na internete vzor, ktorý by sa vám páčil a prekreslite si ho na potravinárskú fóliu alebo celofán.
  • Ten potom pritlačte na porcelán. Takto si vzor prenesiete na hrnček a vytvoríte si predlohu pre maľovanie.
  • Porcelán nechajte zaschnúť a potom ho rovno môžete používať alebo zabaliť ako darček.

Jednoduchšie to už byť nemôže

Sami vidíte, že maľovanie na porcelán nevyžaduje žiadne extra náklady a skúsenosti. Pozrite si s nami aj niekoľko jednoduchých nápadov, ktoré vás „nakopnú“ do výroby vašej vlastnej maľovanej keramiky

[/fusion_text]

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: Pinterest.com