Milujete opojnú vôňu levandule? Páčia sa vám jej drobné fialové kvietky, ktoré vyzerajú skvelo čerstvé aj suché? Využite má na výrobu dekorácií alebo vonných sáčkov do šatníka. Inšpiráciu nájdete v našej veľkej fotogalérii.

Reklamy

Aj keď si levanduľu spájame predovšetkým s francúzskym krajom Provence, je veľmi obľúbenou bylinou aj u nás. Zdobia nielen väčšinu záhradiek, ale aj mnoho balkónov a terás. Niektorí ju dokonca pestujú aj v kvetináči na okennom parapete. Pekne vyzerá, ale predovšetkým úžasne vonia. Má skutočne široké využitie. Použiť ju môžete čerstvú, ale aj usušenú. Okrem preukázateľných liečivých účinkov tiež dokáže zvýrazniť chuť pokrmov a nápojov, vyhnať z domácnosti niektorých škodcov. Často sa tiež využíva na výrobu rôznych dekorácií.

Skvele vyzerá napríklad pár vetvičiek naaranžovaných v atypickej zaváraninovej fľaši, okolo ktorej stačí obviazať pruh čipky. Zakomponovať ju môžete ale aj do jednoduchej prírodnej kytice uviazané z obilných klasov a suchých makovíc. Malé textilné vrecúška so sušenými kvetmi, ktoré prevoňajú bielizeň a vyženú mole, zase môžu byť pekným darčekom. Čerstvú levanduľu zase môžete využiť napríklad na výrobu netradičného likéru, ochutiť s ňou dezerty, pridať ju do marmelády, dokonca sa dá aj kandizovať. Kvety zamrazené v ľadových kockách v sparnom počasí ochladia a prevoňaju vodu na pitie.

Prelistujte si našu fotogalériu, ktorá je plná tých najzaujímavejších nápadov, ako levanduľu využiť, a načerpajte inšpiráciu.

[/fusion_text]

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: Pinterest.com, aromaculture.com