Len skúsení záhradkári prezimujú muškáty správne. Aby vaše muškáty kvitli na jar bohatšie a zdravšie, držte sa týchto krokov

Publikované: 2 októbra 2024Prečítané: 20Značky: , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Prezimovanie muškátov je umenie, od ktorého závisí ich jarné kvitnutie. Hoci to mnohí záhradníci považujú za základnú prax, skutoční profesionáli vedia, že rozhodujúce je správne načasovanie a technika.

Ak chcete, aby vaše muškáty kvitli bohatšie a zdravšie ako kedykoľvek predtým, zoznámte sa s najlepšími spôsobmi ich zimovania. Zistite, kedy a ako presádzať muškáty a ako sa o ne správne starať počas zimy.

Kedy by sme mali muškáty premiestniť?

  • Najlepší čas na presádzanie muškátov je koncom septembra a začiatkom októbra, kým teploty neklesnú pod 10°C.

Muškáty síce znášajú dočasné ochladenie, no nízke nočné teploty ich môžu vážne poškodiť. Najdôležitejším signálom pre presádzanie rastlín sú prvé noci, keď sa teplota blíži k nule stupňov.

Záhradkári zdôrazňujú, aby tento krok príliš neodkladali. Ani za optimálnych podmienok nemusia muškáty zasiahnuté mrazmi prežiť zimu. Ak predpoveď počasia predpovedá nočné mrazy, oplatí sa zareagovať včas.

Ako premiestniť muškáty?

Pred presádzaním muškátov ich dôkladne skontrolujte, či neobsahujú choroby a škodcov. Infikované exempláre nielenže horšie prezimujú, ale môžu infikovať aj iné rastliny uložené na rovnakom mieste.

  • Odstráňte zvädnuté listy, kvety a odumreté stonky.
  • Výhonky zrežte späť na 10 – 15 cm – rastline to pomôže prežiť zimný pokoj a tiež obmedzíte vznik plesní počas skladovania.
  • Záhradné muškáty najlepšie prezimujú v črepníkoch.

Ak sa pestujú v zemi, opatrne vykopte rastlinu a snažte sa nepoškodiť korene. Aby ste podporili zdravie cez zimu, umiestnite ich do črepníka do novej, dobre priepustnej pôdy bohatej na humus.

  • Zabezpečte vhodný substrát – namiesto bežnej zeminy z kvetináčov pridajte perlit alebo piesok, aby ste zlepšili drenáž.
  • Pelargónie, najmä v zimnom období, neznášajú prebytočnú vodu.

Ako prezimovať muškáty?

  • Optimálnym miestom na zimovanie muškátov je chladná miestnosť s teplotou 5 – 10 °C.

Môže to byť nevykurovaný suterén, veranda alebo garáž. Najlepšie je svetlé miesto, hoci muškáty dokážu prežiť aj v polotieni.

  • Rastliny stále potrebujú svetlo, ale ich potreba je oveľa menšia ako v lete.

Zaujímavým, no menej rozšíreným spôsobom skladovania muškátov je ich zazimovanie v kľudovom stave bez zeminy. Túto metódu používa väčšina skúsených záhradníkov.

  • Vyberte rastlinu zo zeme, vytraste čo najviac pôdy a zaveste ju koreňmi nahor na chladnom a vzdušnom mieste.

Každých pár týždňov by mali byť korene jemne postriekané vodou. aby sa zabránilo úplnej dehydratácii. Na jar, po odrezaní výhonkov, sa muškáty presádzajú do zeme.

Polievanie a starostlivosť o muškáty počas zimného pokoja

Muškáty potrebujú počas zimného spánku minimálne množstvo vody. Pôda by nemala byť mokrá, len mierne vlhká.

  • Zalievanie stačí raz za 3-4 týždne.

Dávajte pozor na rastliny, aby ste sa vyhli stagnácii vody alebo nadmernému zalievaniu, čo môže viesť k smrti rastlín.

  • V marci zvýšte frekvenciu zálievky a umiestnite rastliny na teplejšie miesto, nie však na plné slnko.

Toto je ideálny čas na prerezávanie stoniek , ktoré môžu byť počas zimy príliš dlhé a slabé. Môžete začať hnojiť hnojivom s nízkym obsahom dusíka, ktorý podporuje vývoj zdravých a silných výhonkov.

Po poslednom mraze vyneste muškáty von. Musí však byť isté, že nočná teplota je stabilná.

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!