Ako si lepšie vychutnať letné večery ako doma s priateľmi na vašej záhrade? Ako si spraviť krásnu pergolu za minimálne náklady a bez odborníkov? Celkom jednoducho!

Reklamy

U nás nájdete niekoľko tipov, ako si takúto pergolu spravíte sami. Zaručujeme vám, že pocit s takejto vlastnoručne odvedenej práce bude fantastický.

Ako začať?

Pre začiatok je dobré si spraviť nákres vašeho budúceho diela. Aby nás neskôr pri výstavbe niečo neprekvapilo. Dôležité parametre sú rozmer, výška a približný obraz, ako by mohla naša budúca pergola vyzerať.

Samozrejme pri takejto stavbe potrebujete trochu zručnosti a aspoň čo to vedieť o základných materiáloch. Stavba pergoly na vašej záhrade je však pomerne jednoduchá záležitosť pre všetkých domácich majstrov, ak sa budete riadiť jednoduchými tipmi a zdravým rozumom.

Podklad

Pre začiatok je dobré mať premyslený spôsob, do čoho budeme budúcu pergolu kotviť. Existuje niekoľko variant. Povieme si niečo o troch základných spôsoboch

Prvou variantou je betónová platňa. Pred betónovaním si vymedzíte plochu napríklad drevenými doskami. Ako prvú vrstvu použite štrk a naň položte ešte kari sieť. Zabezpečí, aby betónová platňa vydržala väčšiu záťaž. Bez tejto oceľovej siete by betón po čase popraskal. Poslednú vrstvu tvorí čerstvý betón, ktorý si pred zaschnutím zarovnajte podľa vodováhy. Hrúbka takejto platne by mala byť aspoň 15 cm.

Druhým, trochu jednoduchším spôsobom je kotviť pergolu do betónových pätiek. Vykopete si dieru o priemere 20 – 30 cm na hĺbku asi 50 – 60 cm. Do ktorých nalejete betón. Pod každú nohu vášho altánku jednu pätku.

Treťou variantou sú zemné skrutky ktoré sa „našrobujú“ do zeme bez použitia betónu.

Kotvenie

Toto sú tri základné možnosti kotvenia vášho altánku. Prvý sa vkladá do seknutého, nie však tvrdého betónu. Tu je dôležite správne rozmeranie budúcich stojok pergoly a vodorovné zaváženie, neskôr sa s nimi už nebude dať hýbať.

Druhá varianta je navŕtanie nastavovacej pätky do už stvrdnutého betónu. Táto varianta je trošku nákladnejšia, avšak značenie budúcej pergoly na suchom betóne je jednoduchšie. Treba myslieť ešte na dĺžku a hrúbku šróbov, ktoré použijeme.

Tretím spôsobom sú zemné skrutky, ktoré sa nošróbujú do zeme v rovnakej výške. Pod každú stĺp jednu skrutku.

Stavba altánku

Ukážeme si variantu kotvenia nastavovaciou pätkou do betónovej platne. Označíme si každú pätky vrátane všetkých dier ktoré budeme vŕtať. Po navŕtani dier vložíme hmoždinky a cez pätku prišróbujeme.

Do každej pätky si vložíme jednu stojku, zarovnáme vodováhou a zafixujeme na pätke šróbmi alebo klincami cez predvŕtané diery.

Pripevníte hlavné nosníky.

Do priečnych trámov zarežte drážky tak, aby vám pekne zapadli do hlavných nosných trámov.

A takto by to mohlo vyzerať na konci 🙂

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: whouhou.com