Konečne som prišla na to, prečo je môj dom stále plný prachu! Najlepšie však je, že som ten problém vyriešila veľmi jednoducho

Publikované: 20 septembra 2024Prečítané: 123Značky: , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Ak sa vám aj napriek neustálemu upratovaniu doma neustále práši, problém môže byť o niečo zložitejší.

Vo vašom dome je veľa skrytých zdrojov prachu, ktoré môžu zostať nedotknuté po dlhú dobu. Ak spozorujete nárast alergických reakcií alebo máte pocit, že čistota vo vašej domácnosti nie je taká, ako by ste chceli, možno je načase dôkladnejšie upratať a zbaviť sa skrytého prachu. Odborníci sa podelili o tipy, ako na to.

Odkiaľ sa v dome berie prach?

Ľudská a zvieracia koža, vlasy a srsť : Častice ľudskej a zvieracej kože sú jedným z hlavných zdrojov prachu v domácnosti. Častice neviditeľné okom pokožky plávajú vo vzduchu a padajú na rôzne povrchy.

Odparovanie: Keď sa vodná para šíri, môže niesť malé čiastočky nečistôt, mastnoty a iné častice.

Peľ: Mikroskopické častice z rastlín, peľu, húb a plesní. Tieto častice sa dostávajú do vzduchu a padajú na rôzne povrchy.

Papier a tkaniny : Papier, tkaniny a iné vláknité materiály, ktoré obsahujú prírodné vlákna, ktoré sa rozkladajú a vytvárajú prach.

Znečisťujúce látky z vonkajšieho vzduchu : Častice prachu, výfukových plynov, peľu a iných nečistôt z vonkajšieho vzduchu sa môžu dostať do interiéru domu cez otvorené okná a dvere.

Prečo sa nadmerne hromadí prach

Hlavným dôvodom veľkého množstva prachu v pravidelne upratovanom dome je nedostatočné vetranie. Ak k tomu pridáte veľa vecí, prírodných tkanín a zákutí, môže to vytvoriť priaznivé podmienky pre hromadenie nielen prachu, ale aj roztočov.

Roztoče žijú v matracoch, vankúšoch a čalúnení nábytku. Ak nemáte antialergické obliečky na matrace a vankúše, oplatí sa zvážiť ich kúpu. Pomôžu predchádzať vzniku nových roztočov a upokojujú podráždenie u ľudí trpiacich alergiami a astmou.

Stagnujúci vzduch podporuje hromadenie prachu na miestach, ktoré sa menej často čistia.

Obrovské množstvo prachu sa zadržiava na závesoch, žalúziách a roletách. Podobne aj koberce môžu hromadiť značné množstvo prachu. Ale môžu byť aj ich zdrojom, najmä ak sú staré a vyrobené z prírodných materiálov.

Nezabudnite ani na svojich domácich miláčikov. Pre obmedzenie množstva prachu, ktorý spôsobujú, sa oplatí obmedziť ich prístup na najšpinavšie miesta v dome a pravidelne sa starať o hygienu mačiek a psov, napríklad ich častejším kúpaním.

Ako sa vysporiadať s nadmerným prachom

Aby ste zabránili hromadeniu prebytočného prachu vo vašej domácnosti, mali by ste podlahu pravidelne vysávať a mokrým mopom stiahnuť.

Povrchy utierajte vlhkou handričkou, nepoužívajte kefy, ktoré len zdvihnú prach do vzduchu a potom sa na všetkom usadia. Musíte tiež často prať posteľnú bielizeň a oblečenie, vysávať koberce a často umývať deti a domáce zvieratá.

Mali by ste sa tiež, a to je najdôležitejšie, starať o vetranie vo vašej domácnosti.

Alergici by sa navyše mali zbaviť kobercov, záclon a čalúnenia zo štetín, najmä prírodných. Voľte antialergické plošne tkané materiály, nezbierajte knihy ani drobnosti a neskladujte ich v skrinkách za dverami.

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!