Malo ktorý záhradkár odmieta zasadiť svoje vlastné uhorky. Milujeme ich pre ich chuť, sviežosť, vôňu, ale aj pre možnosť pripraviť si ich na zimu v podobe kyslých uhoriek.

Aby sme však získali bohatú úrodu, musíme dodržiavať pravidlá a správne načasovanie sejby. Dôležité je dodržať vegetačné termíny rastliny, ale aj dni priaznivé na siatie a výsadbu podľa lunárneho kalendára.

Kedy zasiať uhorky

Uhorky sú teplomilné rastliny, preto by sa nemali vysievať skôr, ako to dovoľujú klimatické podmienky v danom regióne.

Ak sa ponáhľame s výsevom do zeme, sadenice vymrznú. Ak zasejete sadenice príliš skoro, zostanú v interiéri príliš dlho. A to spôsobí prerastanie a priveľký adaptačný stres po výsadbe.

Ak sejeme príliš neskoro (aj neskorú odrodu), riskujeme, že nedostaneme veľa plodov! Preto by ste v žiadnom prípade nemali zanedbávať správne načasovanie výsevu semien.

Najdôležitejšie je rozhodnúť sa pred výsadbou uhoriek, ako ich pestovať: sadenice alebo siatie do zeme. V závislosti od tohto rozhodnutia sa dátum výsevu bude líšiť približne o 3-4 týždne (obdobie od zasiatia semien pre sadenice po výsadbu do zeme).

Výsev do zeme a výsadba sadeníc prebieha viac-menej súčasne. Robíme to vtedy, keď teploty stúpnu a prízemné mrazy už rastlinám nehrozia. Pôda by mala byť stabilne zahriata na +15, inak uhorky jednoducho zomrú.

Tento čas býva spravidla v druhej polovici mája po tzv. zamrznutých (Pankrác - 12. mája, Servác - 13. mája, Bonifác - 14. mája a prípadne ešte Žofia - 15. mája).

Pokiaľ sa rozhodneme sadiť do zeme vopred vypestované, alebo zakúpené sadenice, tak získame 3-4 týždňovú výhodu oproti pestovaniu zasiatím priamo do zeme.

Okrem toho musíme brať do úvahy podnebie nášho regiónu, dobu dozrievania plodov konkrétnej odrody a miesto výsadby (skleník alebo otvorené priestranstvo).

Kedy zasiať uhorky podľa lunárneho kalendára v roku 2024

Vplyv mesiaca na príliv a odliv morí a oceánov je známy jav. Rastliny majú tiež tendenciu líšiť sa vo vývoji v závislosti od toho, kedy boli vysadené. Súvisí to s hladinou vody v pôde a rastlinných tkanivách.

Skúsení záhradkári odporúčajú vysievať priesady na ubúdajúcom Mesiaci. Predpokladá sa, že tieto dni zlepšujú klíčenie semien a predovšetkým odolnosť voči chorobám, čo vedie k rýchlejšiemu vývoju a lepšej úrode.

Lunárny kalendár na apríl 2024 poskytuje nasledujúce informácie:

Najlepšie dni na výsadbu semien uhoriek na sadenice sadenice v apríli : 5., 7., 8., 9., 16., 17., 22., 25., 26. apríla (semená v skleníku).

Nepriaznivé (dni, kedy sa výsev na sadenice neodporúča): 6., 19., 20., 21. apríla.

Priaznivé dni na siatie a výsadbu uhoriek v máji 2024: 2., 3., 4., 6., 13., 14., 15., 17., 22., 23., 24., 30., 31. máj.

V dňoch, ktoré sú v kalendári označené ako priaznivé, semená dobre klíčia, vďaka čomu lepšie rodia, sadenice silnejú a krásne sa vyfarbujú.

Kedy by sa uhorky nemali vysievať v máji 2024: vyhnite sa výsadbe uhoriek počas nového mesiaca (deň pred a po tejto fáze) a počas splnu: 5., 18., 19., 20.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!