Vitajte na stránke ŠIKOVNÍK ! Dnes máme 16 júna, 2024 a máme pre vás veľa noviniek

Kedy a ako zazimovať begónie? Neponáhľajte sa. Že už je správny čas, prezradia ich listy

Kvitnú pokojne až do prvých mrazíkov. Potom je potrebné begónie zazimovať, aby vám robili radosť aj v ďalších rokoch. 

Existujú hneď dva spôsoby, ako to urobiť. Nemusíte sa na ne ponáhľať, rastliny vám samy ukážu, kedy je ich čas.

Begónie prezimovávajú vo forme hľúz. Aby ste sa mohli z ich krásy tešiť aj ďalšiu sezónu, je nutné im trochu pomôcť, nie sú totiž mrazuvzdorné. Výhodou je, že vám samy napovedia, kedy je nutné s akciou začať.

Doprajte begóniám čas

Prvou metódou, ako sa o begónie dobre postarať, je stopnutie ich zálievky. Teraz je pravý čas na to, aby ste ich prestali zalievať, čím ukončíte jej vegetačný cyklus. Begóniám potom pomaly, ale iste, začnú vädnú listy.

[the_ad id=“1915″]

Až zvädnú úplne, je to jasný signál, že už je čas na ich zazimovanie. Opatrne begónie vyberte zo zeme, hľuzy očistite a dobre prezrite, či sa do nich nepustili nejakí škodcovia. Ak sú hľuzy v poriadku, nechajte ich poriadne vyschnúť.

Zabaľte do pelechu

Vyschnuté a pripravené hľuzy zabaľte do novinových listov. Pripravte si dostatočne veľkú suchú škatuľu a balíčky do nej naskladajte. Vyhľadajte pre nich suché miesto, kde je teplota nižšia ako 15 °C. Ideálna je teda suchá pivnica alebo aj garáž. Pamätajte však, že teplota by rozhodne nemala klesnúť pod 3 °C.

Druhý variant zimovania

[the_ad id=“1915″]

Okrem metódy vyčkávania môžete zvoliť ešte druhú. Tá spočíva v prihnojovaní begónií. To robte ako v mesiaci september, tak v októbri. Zhruba do polovice mesiaca. Trik je v tom, že takto kvet nazhromaždí množstvo živín a hľuza zmohutnie. Na záhrade vám takto vydrží pokojne do konca októbra, pokiaľ počasie praje.

Potom je nutné opäť hľuzy vybrať a zazimovať ich v podstate rovnakým spôsobom ako v prvom prípade. Hľuzy vždy dobre prezrite, či nie sú napadnuté škodcami. Pokiaľ na nich objavíte škvrny, či iné defekty, oddeľte ich od tých zdravých. Škatuľu môžete vystlať slamou alebo pilinami.

Kedy s nimi späť na záhon?

[the_ad id=“1915″]

Zo zimného spánku môžete begónie prebudiť už vo februári. Vtedy ich zasaďte do výživného substrátu zmiešaného s rašelinou. Ponechajte ich však ešte v miestnosti. Na záhon sa môžu begónie vrátiť až v druhej polovici mája, po takzvaných zmrznutých mužíkoch.

Pozrite si tiež:

[the_ad id=“7498″]

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho zo svojimi priateľmi!

Go to Top