Uhorky si môžete zasiať priamo do zeme, alebo si vypestujete vlastné sadenice. Ktoré riešenie je lepšie prečo?

Reklamy

Sú to rastliny citlivé na chlad a klíčenie semien závisí od teploty pôdy – mala by byť aspoň +14 °C. Na zasadenie uhoriek priamo do zeme si preto niekedy musíte počkať na prelom mája a júna.

To ovplyvňuje čas zberu, takže ak chceme mať uhorky čo najskôr a nemáme skleník, musíme buď vysievať skoré odrody, ktoré sú odolnejšie voči chladu, alebo si pripraviť sadenice, ktoré nám urýchlia zber o týždne.

Skoré odrody uhoriek

Skoré odrody si môžu dovoliť majitelia pozemkov s miernym sklonom smerom na juh alebo juhozápad, ku ktorým zo severu a východu priliehajú záhradné výsadby alebo les, ktorý chráni uhorky pred studenými vetrami zo severu a východu.

Aj na rovnom pozemku môžete umelo dosiahnuť podobné podmienky ako pri pestovaní skorých uhoriek. Na pozemku je vytvorený vysoký hrebeň a na južnej strane je urobený mierny svah.

Hrebene by mali byť vyrobené so základňou asi 1 m širokou a výškou 20-25 cm. Sklon by mal byť pod uhlom 30 °. Na takom svahu sú vykopané jamy, v ktorých sú zasiate semená.

Skoré uhorky sa vysievajú na otvorenom teréne začiatkom mája, týždeň pred posledným mrazom. Na zabezpečenie dobrej klíčivosti sa vysievajú tri druhy semien: naklíčené, mokré a suché.

Klíčky z naklíčených semien vytvoria najskoršie výhonky, ale počas mrazov môžu odumrieť. Namočené semená uhoriek sú odolnejšie voči mrazu ako naklíčené, ale menej ako suché.

Voči nízkym teplotám sú najodolnejšie suché semená, ktoré však vyklíčia neskôr. Na urýchlenie rastu uhoriek v otvorenom teréne sú rastliny zakryté v chladnom počasí av noci.

Výhody a nevýhody prípravy sadeníc uhoriek

Skoré odrody zasiate na otvorenom priestranstve sú teda dosť problematické a neisté. Podľa nášho názoru je lepšie pripraviť si sadenice v tomto období a už zahnané sadenice presadiť do zeme, keď ich už teploty neohrozujú.

Navyše sa vyhneme problémom s nevyklíčenými semienkami.

Uhorky sa vysádzajú celkom voľne, pretože zaberajú veľa miesta a treba ich presvetliť, pričom väčšinou asi 1/3 semienok vôbec nevyklíči a ostanú prázdne miesta. Vďaka sadeničkám tomu môžeme zabrániť.

Jedinou nevýhodou sadeníc je, že jej treba venovať trochu času, pozornosti a priestoru, ktorý nám môže chýbať najmä vtedy, keď pripravujeme aj iné sadenice, napríklad paradajok.

Výsadba uhoriek do zeme je oveľa jednoduchšia a oveľa menej časovo náročná.

A výber, ako vždy, patrí záhradníkovi! Aké riešenie preferujete vy?

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!