Technika paper mache, slovensky kašírovanie, je veľmi stará a obľúbená u školákov rovnako ako u renomovaných výtvarníkov. Vyskúšajte ju a vytvorte veľkonočné dekorácie, ktoré vám budú všetci závidieť.

Reklamy

Technika paper mache (papier Mache, papier-macho, papier maše, alebo tiež kašírovanie) pochádza z Francúzska, kde je súčasťou ľudových tradícií. Môžete na ňu využiť staré noviny, kartónové krabice, časopisy, baliaci papier i papierové sáčky, rúrky od toaletného papiera či kuchynských utierok. Vylúčené nie sú ani knihy ale dokonca aj obaly od vajec.

Ďalej budete potrebovať obyčajné disperzné lepidlo typu Herkules, nožnice, ceruzku a štetec, prípadne rôzne drôty a menšiu doštičku na podstavec pod sliepočku. Na záver použijete bielu farbu, ako napríklad balakryl a vzorované papiere alebo akrylové farby na farebné dokončenie.

Môžete použiť aj obyčajné tempery alebo vodové farby, potom by ste však mali celú dekoráciu prestriekať ešte bezfarebným lakom v spreji.

Technika spočíva v tom, že si z kartónu vytvoríte kostru, teda základný tvar, a potom začnete nalepovať jednotlivé vrstvy papiera, aby ste docielili priestorového tvaru, napríklad sliepočky. Nakoniec sliepočku môžete polepiť farebnými papiermi.

Základ z nafukovacích balónikov

Aby ste jednoducho docielili oblého tvaru sliepočky, môžete ako základ využiť aj nafukovacie balóniky. Tie k sebe spojte papierovou páskou a potom na ne nanášajte lepidlom jednotlivé vrstvy papiera. Základ zobáka, hrebienka a nožičiek tvorí drôt, opäť potiahnutý vrstvami papiera.

Po zaschnutí celú sliepočku natrite bielym Balakryl-om, ktorý celú sliepočku ešte viac spevní. Nakoniec môžete figúrku pomaľovať akrylovými farbami alebo opäť polepiť farebnými papiermi.

Sliepočka z kartónu

Krásnu farebnú dekoráciu si môžete vytvoriť aj z kartónu, vypchatého pokrkvaným papierom a polepeným novinami. A hlavne, takáto sliepočka môže váš príbytok zdobiť po celý rok, nielen na Veľkú noc.

Postup

Najprv si nakreslite a vystrihnite z pevného kartónu základný tvar sliepočky, v dvoch kusoch.

Pripravte si aj silnejší drôtik na nôžky a ohnite ho do tvaru „U“.

Vystrihnuté kartóny priložte k sebe a v spodnej časti sliepočku zošite obyčajnú kancelársku zošívačkou.

Medzi kartóny vložte pokrčený papier, tým sliepku vypchate a získa plastický, oblý tvar tela. Nakoniec zošívačkou zošite sliepku dookola. Nezabudnite, že v tejto chvíli už musí byť medzi kartóny vložený ohnutý drôtik – nohy sliepky.

Nakoniec sliepku olepte papierovou lepiacou páskou a naneste niekoľko vrstiev novín, pomocou lepidla

Sliepočku pomaľujte akrylovými farbami podľa svojej vlastnej fantázie a zapichnite do podstavca z kusu dreva s prasklinou.

Novinový zajačikovia

Nie je nutné, vždy výslednú figúrku pomaľovať alebo potapetovat pestrými farbami a vzormi. Základný, teda novinový vzhľad vyzerá rovnako skvele!

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: Pinterest.com