Nejedná sa len o peknú dekoráciu či počin pre ochranu našej fauny. Ak hmyzu na záhrade postavíte domček pre hmyz, odmení sa vám hneď v dvoch smeroch. Hoteloví hostia vašu záhradu opeľujú a zároveň ju ochránia pred voškami a inými škodcami.

Reklamy

Opeľovanie

Hoci je mnoho rastlín samoopeľovacích, stále zostáva veľa tých, ktoré k opeleniu potrebujú hmyz (napr. ovocné stromy). Včely medonosné všetko samy nestihnú, pomôcť im môže niektorý zo samotárskych druhov včiel, ktoré sa v domčeku pre hmyz často usídľujú. Na našom území ich žije vyše 600 druhov a patria medzi najvýznamnejšie opeľovače. Z opeľovačov sa v hoteli zabývajú tiež motýle či pestrice (zároveň hubia škodcov).

Ochrana proti škodcom

Pravdepodobne hotel navštívi aj zlatoočka, najväčší konzument vošiek. Jedná sa o maličkého zeleného chrobáčika s priehľadnými krídelkami. Najviac práce odvedie v larválnom štádiu, kedy okrem vošiek ničí tiež larvy múch, roztočce, a ďalších drobných škodcov. Zaujímavé na zlatoočkách je, že nejedia iné organizmy priamo, ale vpúšťa do nich tráviacu šťavu, ktorú následne vysajú. Niektoré druhy zlatoočiek si na seba v štádiu larvy lepia ako ochranu pred vysušením slnkom vysaté tela vošiek.

Ďalšími návštevníkmi, požieračmi škodcov (taktiež hlavne vošiek) sú lienky a ucholaky.

Kým ucholaky sa ubytujú v nižších poschodiach, horné priestory si vyberú motýle a iný lietavý hmyz.

Ako na to?

Na domčeku pre hmyz je sympatické, že sa pri jeho budovaní fantázii medze nekladú. Z náradia si pripravte hlavne vŕtačku na vŕtanie dier. Pre spevnenie niektorých častí použite špagáty či drôtiky. Pre ostatné „ingrediencie“ zájdite do lesa.

Nazbierajte všetko možné: šišky, steblá tŕstia, suchú trávu, nalámané konáriky, dutý kmeň stromu, prázdnu makovicu alebo suché steblá krídlatky sachalinskej. Z domácich zásob použite napríklad dutú tehlu alebo kvetináče. Steblá tŕstia zviažte, aby lepšie držali a nevypadávali von.

Rozmery: Otvory by mali v priemere merať 3-10 mm, a hĺbku by mali mať minimálne 10 cm a mali by byť nepriechodné.

Ak zakúpite hotel už hotový, bude mať spravidla tvar búdky s dreveným rámom a niekoľkými priehradkami vnútri.

Tip: na rozľahlejšie záhrady použite pre stavbu hotela veľké drevené palety. Pri troche šikovnosti vznikne veľmi efektné stavba.

Zaistite hmyzu bezpečie

Nedopustite, aby sa z hmyzieho hotelu stalo kŕmidlo pre vtáky. Použite pletivo k tomu, aby vtáky vašich hostí z hotela nevyzobali.

Kam s ním

Najlepšie na južnú stranu, tam získa hotel najlepší úkryt pred dažďom a vetrom. Vyvarujte sa tiež blízkosti vášho posedenia, aby ste sa vzájomne s hmyzom nerušili. Postaviť sa dá na zem alebo ho zaveste na plot, strom, proste kamkoľvek, kde bude kľud a závetrie. Ideálne je, keď dispozícia vašej záhrady dovolí umiestniť hotel na slnečné miesto.

Hlavne nečistiť

Do tohto hotela má chyžná vstup zakázaný. Hotel pre hmyz sa nesmie čistiť, počas roka prechádzajú jedinci rôznymi vývojovými štádiami. Ak by ste izbičky hosťom vyčistili, zastavili by ste ich vývoj a svojich hostí by ste zahubili.

Inšpirácia pre vás

Na výroby domčeka pre hmyz môžete skutočne použiť všetko, čo doma nájdete! Od paliet, starých dosiek, konárov, cez rozbité škridle, tehly alebo kvetináče až po plechovky, či kartónové rolky. Určite nájdete dostatok materiálu na výrobu takéhoto domčeka.

Tvar a veľkosť nieje pevne stanovená. Inšpirujte sa originálnymi nápadmi a vyberte si taký, ktorý sa do vašej záhrady hodí najviac. Príroda sa vám odvďačí!

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: Pinterest.com