Až budete mať chvíľku času, pustite sa sami alebo so svojimi deťmi do výroby sviečky z včelieho vosku. Táto činnosť je nielen zábavná, ale predovšetkým veľmi jednoduchá a rýchla, a pritom pri nej vašim detičkám nehrozí žiadne riziko.

Reklamy

Včelí vosk, s ktorým budete pracovať, sú vlastne včelie pláty zbavené medu. Ako asi poznáte z historických filmov, v skorších dobách sa na výrobu sviečok bežne používal. Jedná sa o úplne prírodný produkt, ktorý však býval pomerne drahý, a preto bol neskôr nahradený voskom parafínovým.

Výroba sviečok je bezpečná aj pre malé deti

Výhodou je, že pri výrobe sviečky zo včelích plátov sa nepracuje na sporáku a zvládnu ju celkom bezpečne aj menšie deti. Rodičia určite ocenia aj to, že pri tomto postupe nemôže dôjsť k znečisteniu ani detského oblečenia, ani domácnosti.

Sviečky takto vytvorené sú zaujímavé nielen tým, že horia pomerne pomaly a veľmi príjemne pritom voňajú po mede, ale aj svojím vzhľadom. Deťom na nich môžete ľahko ukázať jednotlivé včelie bunky šesťuholníkového tvaru, do ktorých kladie matka včela svoje potomstvo.

Čo budete potrebovať?

Všetky pomôcky k práci sa dajú kúpiť v drogériách, vo výtvarných potrebách či špecializovaných internetových obchodoch. Včelí vosk dostanete v obchode buďto pod odborným názvom medzistena, v rade obchodov ho predávajú ako včelí plát.

Pláty včelieho vosku sa dajú zohnať v rôznych farbách, ale ak uprednostníte ich prirodzené sfarbenie, môžete ich kúpiť aj priamo u včelárov alebo vo včelárskych potrebách.

Ďalej si musíte zaobstarať knôt (možno ho aj uháčkovať z bavlnky – retiazkou) a pre uľahčenie práce si pripravte kus papiera na pečenie či mikroténové vrecko.

Ako postupovať?

Najskôr upravte voskový plát do podoby obdĺžnika, ak ste ho takto už nekúpili. Potom ho položte na papier na pečenie, prípadne mikroténové vrecko a pár minút ho zahrievajte (fénom alebo ho položte na pár minút aj s podložkou na kúrenie či do rúry), kým nebude mať izbovú teplotu – potom sa dá ľahko ohýbať. Pri nižšej teplote by naopak popraskal.

Papier či sáčok vám poslúži nielen ako ochrana pracovného miesta, ale aj zabezpečí, že voskový plát sa na ne nebude lepiť a uľahčí vám neskoršie rolovanie sviečky. Ak sa počas práce začnú na plátu tvoriť praskliny, opäť ho (v aktuálnej podobe) nahrejte.

Pred samotným rolovaním si vyberte, ktorá z hrán voskového plátu bude nakoniec vnútri sviečky. Práve k nej položte na plát knôt tak, aby nad neho z jednej strany vyčnieval dva centimetre, pritlačte ho k voskovému podkladu a sviečku rovnomerne zmotajte.

Snažte sa, aby sa nerozchádzala a bola pevne utiahnutá. Prípadný zvyšok knôtu, ktorý bude vykukovať zo dna sviečky, odstráňte. Čo sa knôtu týka, minimálne jeho koniec, ktorý sa zapaľuje, by mal byť napustený voskom.

Bez tejto úpravy sa môže stať, že zhorí bez toho, aby vôbec začala horieť sviečka samotná. Ak sa nechcete púšťať do jeho namáčania v rozohriatom vosku, obaľte presahujúci koniec kúskom včelieho plátu, aby horel.

Ak budete mať k dispozícii viacero rôznofarebných plátov, môžete po zrolovania jedného pridať ešte ďalšiu vrstvu alebo vrstvy. Či už si zvolíte jednofarebnú či farebnú variantu, výsledkom bude krásna sviečka, ktorá príjemne vonia.

Pozrite si celý postup na videu nižšie, vďaka ktorému sa stane rolovanie sviečok vašou novou záľubou!

Ak sa vám video páči, prihláste sa odber kanála YouTube a sledujte najnovšie videá, ktoré pre vás pripravujeme.

Inšpirácia pre vás

Sviečky z plátov včelieho vosku môžu byť aj ideálnym a rýchlym darčekom pre vašich blízkych. Inšpirujte sa a pustite sa do tvorby ešte dnes!

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: Pinterest.com