Cieľom každého pestovateľa ruží je dosiahnuť bujné a dlhé kvitnutie. Aby ste toho dosiahli, musíte zabezpečiť nielen správnu výsadbu, ale aj správne hnojenie

Reklamy

Kedy a aké hnojivá použiť, aby ste si užili bujné kvitnutie? Je lepšie zvoliť komerčné hnojivá alebo je lepšie zvoliť domáce hnojivo vyrobené z prírodných produktov dostupných v našej kuchyni? Odpovede na tieto otázky nájdete nižšie.

Kedy prihnojovať ruže?

Skôr ako siahnete po hnojivách, stojí za to pochopiť, kedy je ten správny čas na ich použitie. Ruže by sa v zime nemali prihnojovať, pretože vtedy sú rastliny v pokoji a nedokážu efektívne prijímať živiny.

Najlepší čas na hnojenie je jar, po skončení mrazov a prvých náznakoch rastu a olistenia. Pokračujte v hnojení každých 4-6 týždňov až do konca leta. S podporou ruží je najlepšie začať v marci.

Aké je najlepšie hnojivo pre ruže?

Aby ruže bohato kvitli, potrebujú vhodné živiny, hlavne fosfor a draslík . Pri výbere hnojiva máme dve možnosti: komerčné hnojivá a prírodné hnojivá.

Hotové komerčné hnojivá

Pre tých, ktorí uprednostňujú hotové riešenia, sú v záhradkárskych predajniach k dispozícii špeciálne hnojivá na ruže. Hnojivo si môžete vybrať v tekutej alebo granulovanej forme. Patria sem hnojivá na pravidelné používanie, hnojivá zložené v závislosti od ročného obdobia alebo dlhodobo pôsobiace hnojivá aplikované raz alebo dvakrát počas sezóny. Je dôležité starostlivo dodržiavať odporúčania výrobcu.

Prírodné hnojivá pre ruže

Čoraz viac záhradkárov si vyberá domáce hnojivá, ktoré nielen podporujú kvitnutie, ale sú aj ekologické.

  • Káva

Kávová usadenina, dobre známa mnohým záhradkárom, môže byť výborným prírodným domácim hnojivom. Okrem toho pôsobí ako odstrašujúci prostriedok pre mravce a mačky.

Oplatí sa ju však užívať s mierou, 3-4 čajové lyžičky kávového gruntu zmiešať s pôdou rastliny a zmes zaliať. Samozrejme, hovoríme o kávovej usadenine alebo zalievanej kávovej usadenine za predpokladu, že kávu neprisladíme.

  • Banánová šupka

Ďalším účinným domácim hnojivom je banánová šupka. Obsahuje draslík, ktorý stimuluje kvitnutie a chráni rastlinu pred chorobami. Banánové šupky môžu byť umiestnené na základni ruže a keď sa rozpadnú, uvoľňujú draslík, vápnik a horčík.

  • Mlieko

Ruže tiež dobre reagujú na mlieko, ktoré poskytuje horčík, vápnik a draslík . Jednoduchá zmes je 50-80 ml mlieka na liter vody, ktorou treba zaliať raz za dva mesiace.

  • Vaječné škrupiny

Vaječné škrupiny sú bohaté na vápnik, podporujú rast rastlín a posilňujú koreňový systém. Stačí rozdrviť škrupiny na prášok a umiestniť ich na základňu ruže.

Hnojivá pre ruže: produkty, ktorým sa treba vyhnúť

Na udržanie zdravia rastlín sa vyhýbajte hnojivám s nadmerným obsahom dusíka , ktoré môžu podporovať nadmerný rast zelenej hmoty na úkor kvetov.

Vyhýbajte sa aj hnojivám s rýchlym uvoľňovaním vo veľkých množstvách, aby ste predišli poškodeniu koreňov a nerovnováhe živín.

Hnojenie ruží je kľúčom k ich jedinečnému kvitnutiu. Bez ohľadu na výber - hotové alebo domáce hnojivo - je dôležité používať ho pravidelne a mierne, prispôsobené potrebám rastliny.

Pri vychutnávaní bujných kvetov oceníte námahu vynaloženú na správne hnojenie ruže.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!