Pre mnohých z nás je čistenie najnudnejšou úlohou a najhorším trestom na svete. Ide to však aj jednoducho, ak viete ako na to! Pozrite si 11 skvelých trikov, vďaka ktorým váš domov zažiari!

Reklamy

Povedzme si pravdu – mnohí z nás začnú doma upratovať až v tom okamihu, keď si uvedomíme, že v celom dome nezostalo jediné čisté miesto, pričom každá izba vyzerala ako bojisko pokryté špinou. Ale máme pre vás dobrú správu! Čistenie môže byť rýchly a jednoduchý proces, ak poznáte čo i len pár základných trikov.

Zhromaždili sme pre vás 11 nových, úžasných tipov, ktoré vám pomôžu rýchlejšie a ľahšie zvládnuť domáce upratovanie.

Ako vyčistiť najšpinavšie veci v kúpeľni

Ten starý kúpeľňový záves môže vyzerať stále ako nový, ak všetky znečistené miesta, žlté škvrny a plesne pretriete roztokom z roztoku peroxidu vodíka a vody v pomere 1:1.

Ak chcete vyčistiť zubné kefky a zabiť všetky choroboplodné zárodky, namočte ich na hodinu do octu. Potom ich dôkladne umyte pod tečúcou vodou.

Všetky špongie, ktoré pravidelne používate v kúpeľni, namočte na hodinu do roztoku horúcej vody a octu rovnako v pomere 1:1. Potom ich dobre umyte čistou vodou a osušte.

Snehovo biela vaňa

Peroxid vodíka vám pomôže odstrániť vodný kameň, vápenaté škvrny a žlté škvrny. Nalejte ho do rozprašovača, nastriekajte na povrch vane, počkajte pol hodiny a potom ju umyte teplou vodou.

Povrch vane môžete ľahko vyčistiť aj tak, že ju najskôr posypete sódou, počkáte niekoľko minút a potom nalejete ocot. Potom povrch jemne očistite štetcom a opláchnite teplou vodou.

Roztok vyrobený z kyseliny citrónovej účinne odstraňuje žlté škvrny. Na výrobu roztoku potrebujete jedno balenie kyseliny citrónovej a pohár vody. Zmes naneste špongiou na povrch vane a počkajte 20 minút, potom ju umyte teplou vodou.

Ako odstrániť vodný kameň zo záchodovej misy

Použite zmes horčicového prášku a rovnaké diely kyseliny citrónovej a kukuričného škrobu, aby záchodová misa žiarila ako nová.

Na čistenie a osvieženie záchodovej misy môžete tiež vyrobiť „čistiace bomby“. Hoďte 1 – 2 bomby do záchodovej misy, aby ste ju vyčistili a vytvorili príjemnú vôňu.

Budete potrebovať:

  • 1 šálka sódy bikarbóny
  • 1/4 šálky kyseliny citrónovej
  • 1/2 lyžičky octu
  • 1 polievková lyžica 6% peroxidu vodíka
  • 15–20 kvapiek vášho obľúbeného éterického oleja

Ako to urobiť:

Nalejte sódu bikarbónu do misy a pridajte kyselinu citrónovú. V druhej miske zmiešajte ocot s peroxidom vodíka. Potom po kvapkách nalejte tekutinu do suchej zmesi. Pridajte éterický olej a pomocou lyžice urobte malé guľky. Položte bomby na kúsok papiera na pečenie a nechajte ich vysušiť najmenej 6 hodín. Bomby uchovávajte v uzavretej sklenenej nádobe.

Ako čistiť škáry medzi dlaždicami

Bielou parafínovou sviečkou sa môžete zbaviť plesní, tmavých škvŕn a vápenných usadenín v úzkych oblastiach medzi dlaždicami. Tieto miesta niekoľkokrát potierajte tupým koncom sviečky. Vyčistí ich a v budúcnosti ich ochráni pred plesňami a nečistotami. 

Skúste aj toto. Nalejte sódu bikarbónu do misky a pomocou nepotrebnej zubnej kefky navlhčenej vo vode očistite všetky znečistené miesta medzi dlaždicami. Po vyčistení povrch umyte teplou vodou. Podlaha alebo stena budú vyzerať úplne nové!

Ďalší trik na vyčistenie škár spočíva v zmiešaní teplej vody s peroxidom vodíka v pomere 2 ku 1. Pomocou tohto roztoku pomocou štetca alebo špongie vyčistite škáry medzi dlaždicami. Nie je potrebné ho zmývať.

Ako dosiahnuť, aby vaše dlaždice svietili

Pridajte 15 g kyseliny citrónovej do pohára teplej vody a umyte dlaždice týmto roztokom. Potom ho umyte čistou vodou.

Ocot je rovnako schopný vyčistiť aj tie najšpinavšie obklady. Povrch postriekajte octom pomocou rozprašovača, počkajte 10 minút a umyte ho čistou vodou. Potom dlaždice utrite mäkkou handričkou z mikrovlákna. Pomocou tejto metódy vyčistíte a vydezinfikujete všetky obklady.

Ako vyčistiť práčku?

Nezabudnite si práčku raz za tri mesiace vyčistiť! Kyselina citrónová môže odstrániť penu a vodný kameň, ktoré sa nahromadili na práčke. Vložte 60 g kyseliny citrónovej do priehradky na prací prášok a nechajte ju bežať celý cyklus pri najvyššej teplote.

Nasledujúce jednoduché a efektívne riešenie vám pomôže tiež vyčistiť práčku zvnútra.

Budete potrebovať:

  • 2 šálky octu
  • ¼ šálka sódy bikarbóny
  • ¼ pohár vody
  • špongia

Čo musíte urobiť:

Vodu a sódu bikarbónu zmiešajte spolu v miske. Tento roztok nalejte do priehradky na prací prášok. Pridajte ocot do bubna práčky. Spustite ho pre normálny prací cyklus. Po dokončení utrite špongiou všetky gumové tesnenia a dvere. Dvere nechajte otvorené, aby sa bubon vysušil.

Ako vyčistiť olejové škvrny zo sporáka

Olejové škvrny zo sporáka odstránite pomocou bežnej gumy. Tento trik v skutočnosti často používajú profesionálne upratovacie služby.

Aj ten najmastnejší sporák môžete vyčistiť iba pomocou citrónovej šťavy a plátkov citróna. Vytlačte šťavu, utrite sporák citrónom a počkajte 15 minút. Potom ho utrite vlhkou handričkou.

Chcete rúru ako novú?

Je ľahké odstrániť olej a sadze z rúry pohárom chloridu amónneho a litrom vody. Rúru predhrejte na 150 ° C a potom ju vypnite. Na spodok rúry položte hrniec s horúcou vodou a na vrch hrniec s chloridom amónnym. Rúru uzavrieme a necháme cez noc vychladnúť. 

Nasledujúce ráno pridajte do hrnca s chloridom amónnym niekoľko lyžičiek ľubovoľného čistiaceho prostriedku a 1/2 šálky teplej vody. Týmto roztokom utrite rúru pomocou špongie a potom ju umyte vodou.

Ak chcete, aby vaša rúra vyzerala ako nová, použite ocot. Hubkou naneste na povrch trochu octu. Zatvorte dvere a počkajte niekoľko hodín. Potom mierne znečistené miesta utrite handričkou. Na vážnejšie škvrny použijeme kartáč. Uistite sa, že ste ho dôkladne umyli vodou.

Prášok do pečiva je skvelý prírodný čistiaci prostriedok na olej a sadze. Rúru utrite horúcou vodou, posypte práškom do pečiva a nastriekajte vodou z rozprašovača.

Po pol hodine odstráňte zrazeniny prášku vlhkou handričkou a rúru umyte vodou. Táto metóda pomôže predovšetkým veľmi ľahko odstrániť mastné škvrny zo sklenených dverí.

Ako osviežiť matrac?

Aspoň raz za sezónu čistite matrac iba pomocou vysávača s nadstavcom jemné povrchy. V skutočnosti je lepšie to robiť pri každej výmene posteľnej bielizne.

Aby ste sa zbavili zatuchnutého zápachu na starom matraci, posypte ho sódou bikarbónou, počkajte pol hodiny a potom ho poriadne povysávajte.

Škvrny od čerstvého potu môžete odstrániť zmesou peroxidu vodíka a umývacieho prostriedku v pomere 2 ku 1.

Ako sa zbaviť škvŕn na koberci

1 lyžica glycerínu v litri studenej vody pomôže odstrániť škvrny od kávy, kakaa alebo čaju.

Škvrny od piva, vína alebo likéru z koberca ľahko odstránite tak, že ich potriete roztokom teplej vody s trochou pracieho prášku. Potom ho zmyte zmesou 1 čajovej lyžičky octu a 0,5 litra teplej vody.

Ako odstrániť škvrny z látky

Na odstránenie škvŕn od olejovej farby z textílie použite rovnaké množstvo zmesi benzínu, acetónu a terpentínu.

Čerstvé škvrny od atramentu z látky ľahko odstránite pomocou mlieka.

Soľný roztok (1 čajová lyžička soli na pohár vody) vám pomôže odstrániť stopy trávy.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!