Jahody patria u nás medzi neobľúbenejšie ovocie. Čakáme na ne celý rok, jeme ich, aby sme na ne po krátkom čase rozkoše opäť čakali dlhé mesiace.

Reklamy

A práve krátka sezóna týchto plodov v nás vyvoláva chuť ich jesť vždy, keď ich zbadáme. Jahody, žiaľ, sú ovocie podliehajúce skaze a musíte sa pokúsiť kúpiť ich čerstvé a chutné. Vždy je to tak trochu lotéria a často aj sklamanie.

Preto, keď máte kúsok zeme, či dokonca balkón, môžete staviť na svoje, nazbierané priamo z kríka, nakoniec chutia najlepšie.

Môžete si kúpiť hotové sadenice a ich pestovanie nie je také ťažké. Ak pestujete jahody z roka na rok, treba ich po predchádzajúcej sezóne zrezať. Robíme to po zbere úrody alebo skoro na jar a vtedy vykonáme aj prvé prihnojenie.

Tri hnojenia jahôd

1. Na začiatku jari, po orezaní, je dobré jahodám dodať minerálne živiny (nitroammofoska – 1 polievková lyžica na 10 litrov vody) alebo organické hnojivo (nálev z maštaľného hnoja, zriedený vodou 1:12). Podáva sa pod koreň s použitím 0,5 litra roztoku pod každý krík.

2. Počas kvitnutia, sadenia plodov a dozrievania jahôd je potrebné viac draslíka, preto sa im v tomto čase oplatí dodávať dusičnan draselný, popol alebo kurací trus.

Postrek jahôd stopovými prvkami počas kvitnutia a rastu ovocia výrazne zvyšuje úrody (na 10 litrov vody – štipka kyseliny boritej).

3. Po zbere môžeme staré listy ostrihať (ak to neurobíme, počkáme do skorej jari).

V auguste sa oplatí jahody prikrmovať aj močovinou (30 g na 10 litrov vody) – pomáha pri nasadzovaní kvetných pukov, čím sa zvýši budúcoročná úroda.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!