Dajte na záhradu misku s vodou a droždím a neuveríte vlastným očiam. Slimáky sa idú za týmto potrhať

Publikované: 18 júna 2024Prečítané: 84694Značky: , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Obťažujú vás na záhrade slimáky? Pokiaľ chcete tento problém vyriešiť, pomôže vám v boji proti tejto hávedi voda s droždím.

Slimáky predstavujú pre záhradkárov nemalý problém. Žerú úrodu, ničia okrasné rastliny a zanechávajú za sebou nepríjemný sliz.

Našťastie existuje mnoho spôsobov, ako sa s nimi môžete vysporiadať. Okrem chemických prípravkov, ktoré môžu ohroziť životné prostredie, existujú aj šetrnejšie a efektívne metódy. Jednou z nich je pasca s vodou a droždím.

Premnožené slimáky

Faktom je, že slimáky sú dôležitou súčasťou ekosystému, keď napríklad likvidujú odumreté rastliny a ďalšie organické zvyšky, čím prispievajú k rozkladu a návratu živín do pôdy.

Avšak zároveň sa jedná aj o nebezpečného škodcu všetkých záhradkárov. Nielenže behom chvíľky dokáže zjesť všetku úrodu, ale navyše sa pomerne rýchlo množia. Ako sa teda slimákom účinne brániť?

Pasca s droždím

Budete potrebovať starú misku alebo inú prázdnu nádobu, ktorú treba umiestniť do pôdy. Vykopte teda v zemine jamku a vložte do nej nádobu tak, aby bol jej okraj v úrovni zeme. Nakoniec vyrobte ničiacu zmes.

Rozpustite vo vode trošku droždia a túto tekutinu nalejte do pascí v zemi. Slimákov priláka vôňa kvasníc a vo vode sa utopí. Nástrahy pravidelne kontrolujte a vyprázdňujte.

Trik s uhorkou

V boji so slimákmi vám pomôže aj obyčajná uhorka. Pokrájajte ju na plátky a položte ich na hliníkovú podložku. Dôjde k chemickej reakcii s výparmi, ktoré slimáky dokonale odpudzujú. Nemusíte sa obávať, vy tento zápach celkom určite vnímať nebudete.

A ďalšie návnady?

Slimáky možno do pascí nalákať aj na nahnité ovocie alebo zeleninu. Dobre sa vábia aj na psie alebo mačacie granule. Položte ich buď do nádob s vodou, alebo na navlhčené kúsky kartónu a hromadne ich potom zlikvidujte.

Výskyt slimákov na záhrade je možné tiež účinne eliminovať tým, že budete pestovať na správnych miestach vhodné rastliny. Neznášajú totiž ich arómu.

Stavte na voňavú levanduľu, ktorá je nepríjemná slimákom aj vďaka svojim jemným chĺpkom.

Týmto živočíchom nevonia ani kapucínka väčšia. Jej sýto oranžovožlté kvety majú silne prenikavú vôňu, ktorá ich nepríjemne dráždi. Výborne funguje aj rebríček, ktorého kvety aj listy obsahujú odpudzujúce aromatické silice. Využiť môžete tiež plamienku alebo černušku.

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!