Tohtoročný september si určite užijete aj na záhrade. Slnko a občasný dážď zaistia nielen krásne babie leto, ale aj záhradu v skvelej kondícii, kde bude radosť vysievať nielen zeleninu. Aké semená rýchlo zaobstarať?

Reklamy

September má byť tento rok nielen slnečný, ale aj pretkaný občasnými zrážkami, výnimočne aj búrkami. Mrzieť vás to však nemusí. Denné teploty majú byť ešte pomerne vysoké a trochu vlahy nahráva výsevu, sadbe i presádzaniu okrasných rastlín a zeleniny, pre ktorú je príhodná doba právne teraz.

Čo vysiať?

Aj keď má byť pomerne teplo, v septembri je ideálny čas aj na výsev špenátu či rukoly. Pokiaľ vysejete už na začiatku mesiaca, žať budete už v októbri a postupne počas jesene podľa možnosti.

To isté platí aj pre zimný šalát a reďkovky, trebuľku alebo valeriánku poľnú. Väčšie repy ako reďkovky a okrúhlice možno tiež vysiať, nedorastú do svojej maximálnej veľkosti, ale žať ich môžete aj menšie, šťavnaté a hlavne čerstvé.

Pestovať môžete začať aj zimný karfiol či cesnak alebo kôpor. Všeobecne platí, že na jeseň sa hodí vyberať listovú zeleninu takú, ktorá dobre zvláda aj mrazíky.

Zelené hnojenie

V neposlednom rade je tu ešte čas na zelené hnojenie. Niektoré druhy môžete vysievať ešte v prvej polovici septembra, ďalšie dokonca až do októbra. Začiatkom septembra maté poslednú možnosť pre výsev zväzenky a ďateliny. Celé september a október je možné tiež záhony osiať vikvou, žitom, repicou a repkou.

Okrasné cibuľoviny

Aby to vašej záhrade pristalo aj budúci rok, môžete dosiať všetky zatrávnené plochy. Počas septembra je tiež možné zasadiť rôzne druhy cibuľovín. Okrasné cesnaky, hyacinty, modrice, bandanky, snežienky, bledule, ľalie i tulipány môžete sadiť teraz.

S narcismi je lepšie počkať až do októbra. Vysádzajú sa tiež sasanky, kamzičníky alebo taričky, nezábudky či náprstníky. September je tiež vhodným mesiacom na sadbu, rozdeľovanie trsov a presádzanie mnohých trvaliek, ale sadiť môžete aj okrasné aj úžitkové stromy a kríky.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!