Mnoho veriacich má z času na čas rovnakú dilemu týkajúcu sa ruženca alebo Biblie, ktoré to už majú dávno za sebou. Veľmi často, keď ich vezmeme do rúk, nedokážeme ich použiť, pretože sa vekom rozpadajú. Môžeme ich len tak vyhodiť?

Reklamy

Pre katolíkov sú ruženec aj Biblia mimoriadne dôležité predmety, ktoré majú vo zvláštnej úcte. V praxi sa nazývajú sakramentály. Majú v sebe duchovnú silu, ak ich navyše požehnal kňaz.

Mnohé z nich sa v priebehu rokov jednoducho opotrebujú, roztrhnú a znehodnotia, takže neviete, čo s nimi. Odpadkový kôš určite nie je tým správnym miestom.

Kam vyhodiť starý ruženec a Bibliu?

Vyhodiť alebo radšej nechať tak? Túto otázku si položil každý katolík, ktorý sa aspoň raz ocitol v tejto nezvyčajnej situácii. Ruženec je rovnako ako medaily a škapuliare považovaný za posvätný predmet, ktorý veriaci používajú na modlitbu.

Ruženec získava jedinečné vlastnosti, keď ho požehná kňaz a katolíci sa odteraz musia k predmetu správať s náležitou úctou.

Rovnako to funguje s krížmi , medailónmi a dokonca aj sviečkami a toto nariadenie možno nájsť v  Kódexe kánonického práva.

Zaujímavé je, že toto cirkevné nariadenie jasne hovorí, že nemôžeme používať ružence ani iné duchovné veci na svetské účely, aj keď sú našim súkromným vlastníctvom.

To ešte viac komplikuje vec zničeného ruženca a Biblie.

Len takto sa zbavíte ruženca a Biblie

Táto situácia neznamená, že starý ruženec alebo Biblia, ktorý už nemôžeme používať, nám musia zostať navždy. Podľa cirkvi musíme s týmito vecami nakladať s  náležitým rešpektom, čo znamená, že myšlienka vyhodiť ich do odpadu by bola profánna.

Oveľa lepšie bude pokúsiť sa ich spáliť, ak sú vyrobené z horľavých materiálov. Môžete ich aj zakopať do zeme, čo je ešte jednoduchšie riešenie, ak má váš ruženec kovové prvky.

Tak isto sa musíme zbaviť svätých obrázkov, modlitebných knižiek , krížov a Biblie .

Existuje aj iná možnosť, ako sa týchto starých a poškodených cirkevných predmetov zbaviť – stačí ich odniesť na farský úrad. Vďaka tomu si môžeme byť istí, že s nimi bude naložené v súlade s ustanoveniami kánonického práva a zároveň sa nebudeme musieť obávať, čo sa stane, pokiaľ ich vyhodíme.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!