Vedeli ste, aká užitočná je obyčajná sóda bikarbóna v záhrade? Dnes vám povieme, ako využiť sódu v záhrade ! Je to vynikajúci liek na škodcov a choroby!

Reklamy

Je to ekologický produkt, bezpečný pre rastliny, ľudí, zvieratá, hmyz a pôdne mikroorganizmy. Sóda zlepšuje vlastnosti pôdy, chuť ovocia a je aj výborným hnojivom.

Jedlá sóda je alternatívou k chemickým fungicídom a insekticídom. Využitie jedlej sódy v záhrade a zeleninovej záhrade si určite obľúbite!

Hnojenie sódou

Sóda dobre funguje aj ako zložka hnojiva s veľmi univerzálnym účinkom, ktorá vyživuje, posilňuje rastliny a zlepšuje ich odolnosť: 1 lyžička sódy, 1 lyžička epsomskej soli, 1/2 lyžičky čpavku a 4 litre vody. Raz za 1-2 týždne premiešame a rastliny zalejeme.

Lepšia chuť ovocia

Sóda tiež zlepšuje chuť ovocia tým, že zvyšuje ich sladkosť. Štyri lyžičky sódy môžeme nasypať okolo kríka alebo dvakrát toľko okolo ovocného stromu a túto kúru zopakovať 3x za sezónu.

Alebo postriekajte roztokom: 2 polievkové lyžice sódy bikarbóny na 5 litrov vody. Ovocie (paradajky, hrozno, ríbezle a pod.) striekame, aby sa v nich zvýšil obsah cukru.

Ošetrenie semien

Vďaka svojim antiseptickým vlastnostiam je sóda ideálna na ošetrenie semien pred výsevom. 5 g sódy rozpustíme v 1 litri odstátej vody a semienka do nej ponoríme na 4-6 hodín.

Plesňové ochorenia

Zalievanie rastlín roztokom sódy pomôže zničiť huby, ktoré spôsobujú hnilobné choroby koreňov a stoniek.

Jedlá sóda je veľmi všestranná v boji proti škodcom. Nižšie uvádzame druhy škodcov, proti ktorým s ním môžeme bojovať, pomery roztokov a spôsob aplikácie.

Múčnatka

Už 2-3 ošetrenia roztokom sódy pomôžu vyliečiť rastliny z múčnatky.

Vezmeme 4 polievkové lyžice sódy a 2 polievkové lyžice tekutého mydla, rozpustite v 10 litroch vody. Výsledný roztok sa používa na postrek v intervaloch 7 dní.

Takýto roztok sódy dokonale chráni kríky, stromy, ako aj cukety, tekvice a uhorky pred múčnatkou, ktorej listy sú v daždivých rokoch často pokryté bielo-šedým povlakom.

Mor, pleseň sivá

Okrem toho sóda účinne bojuje proti plesni paradajok a sivej plesni hrozna.

V 10 litroch vody rozrieďte 3 polievkové lyžice sódy bikarbóny, pridajte trochu mydla a vzniknutou tekutinou dôkladne postriekajte každý list rastlín. Ošetrenie vykonávame 2-3 týždne po zasadení sadeníc paradajok do zeme a opakujeme každých 7-12 dní počas celého vegetačného obdobia.

Húsenice

Roztok sódy je spoľahlivou ochranou pred listožravými húsenicami, ktoré napádajú ovocné stromy. Stojí za zmienku, že toto riešenie možno bezpečne použiť počas kvitnutia a plodenia.

V 10 litroch vody rozriedime 5 polievkových lyžíc sódy a 2 polievkové lyžice tekutého mydla, dobre premiešame.

Koruny stromov dôkladne postriekajte roztokom. Po niekoľkých dňoch postup zopakujeme a robíme to dovtedy, kým z rastliny nezmiznú všetky húsenice.

Húsenice na kapuste tiež nemajú radi sódu. V tomto prípade nerozpúšťame sódu vo vode, ale prisypeme kapustné listy. Najlepšie je to urobiť ráno, keď je rosa, potom sa sóda udrží na rastlinách dlhšie.

Pri výsadbe sadeníc kapusty do zeme je tiež vhodné pridať štipku sódy do otvoru.

Sóda pre mravce

Sóda bikarbóna sa vám tiež pomôže zbaviť mravcov. Lopatou jemne vyhrabte mravenisko a bohato ho posypte sódou bikarbónou.

Slimáky, drôtovce, larvy

Hydrogenuhličitan sodný nemajú radi slimáky a drôtovce. Počas sezóny pravidelne posypte pôdu na záhonoch sódou. Pri sadení zemiakov pridáme do každej jamky štipku sódy. Vďaka tejto metóde znižujeme aj kyslosť pôdy.

Vošky

Proti voškám a iným listovým škodcom postriekame konáre (v rovnakej koncentrácii ako v boji proti múčnatke), prípadne môžeme vrcholy konárov, kde sa najčastejšie hromadia kolónie škodcov, ponoriť do roztoku sódy (1 lyžička sódy na 1 liter vody).

Sóda na kvety

Sóda je dobrým pomocníkom v kvetinovej záhrade. Postrek kvetov a okrasných kríkov pomáha zbaviť sa múčnatky a vošiek. Na tento účel rozpustite 2 polievkové lyžice sódy v 10 litroch vody.

Sóda predlžuje životnosť kvetov rezaných vo váze. Na 1,5 litra vody stačí pridať 1 čajovú lyžičku hydrogénuhličitanu sodného.

Ako môžete vidieť, jedlá sóda vám pomôže nielen ušetriť peniaze, ale aj získať úrodu šetrnú k životnému prostrediu!

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!