Zázvor je zahrievacia potravina, ktorá pomôže nielen v zime, ale aj pri chrípke. Jeho účinky sú blahodárne na naše zdravie, a preto naň nedá dopustiť veľa ľudí. 

Reklamy

Vyskúšali ste ho ale už niekedy kus zapichnúť do hliny? Nie je to nič zložité, na pestovanie zázvoru potrebujete len štipku trpezlivosti.

Koreň zázvoru sa používa oddávna ako korenie aj ako prírodný liek, ktorý má antiseptické, protihorečnaté a protizápalové účinky. Využitie si preto našiel hlavne ako čaj, ktorý pôsobí preventívne proti chrípkovým ochoreniam.

Pomáha tiež pri bolestiach hlavy, prechladnutí, ale aj proti žalúdočným nevoľnostiam. Vypestujte si doma zásoby zázvoru na celý rok. Je to ľahké!

Zázvor z obchodu do hliny

Na pestovanie zázvoru nepotrebujete žiadne semienka, pretože vám postačí čerstvý podzemok z obchodu. Pri nákupe vyberajte zázvor taký, na ktorom sú vidieť púčiky alebo očká.

Z tých totiž potom začnú pučať nové výhonky. Zázvor by nemal byť ani zoschnutý či poškodený. Pred zasadením môžete pokojne časť zázvoru spotrebovať a použiť len kus s aspoň dvoma očkami.

Pred vysadením namočte zázvor do vody

Zázvor z obchodu býva ošetrený chémiou, ktorá zabraňuje, aby koreň začal klíčiť, čo vy naopak požadujete. Nie je to však žiadna veľká prekážka! Stačí dať zázvor cez noc do teplej vody, čím sa inhibítory alebo zabraňovače rastu uvoľnia.

Vďaka tomu sa tak ďalší deň môžete pustiť už do samotného sadenia.

Vhodná doba na zasadenie

Vsádzať môžete prakticky po celý rok, avšak najvhodnejšia doba je práve teraz, na prelome zimy a jari. Na začiatok vám postačí kvetináč s priemerom 20 cm.

Korene zázvoru rastú do strán, takže ho budete musieť neskôr presadiť do väčšieho kvetináča. Do nádoby na pestovanie nasypte zeminu, ideálne hlinitopiesčitú, ktorá je priepustná a dostatočne výživná.

Potom vložte namočený podzemok tak, aby púčiky smerovali nahor. Na záver koreň zázvoru prikryte 3-5 cm zeminy.

Teplo a svetlo sú pre zázvor kľúčové

Kvetináč umiestnite do teplej a svetlej miestnosti mimo priameho slnečného žiarenia. Cez leto ho môžete dať aj na záhradu, kde však musí byť chránený pred vetrom a slnkom.

Pôda by mala byť neustále vlhká, a preto nezabúdajte ani na pravidelnú zálievku.

Zázvor vyraší pokojne až po mesiaci

Po zasadení býva pre niekoho najťažšie počkať si na prvé pučanie výhonkov, ktoré trvá približne 3-4 týždne. Akonáhle však začne pučať, rast ďalších listov a výhonkov už bude rýchle.

Ak chcete zožať naozaj veľké korene zázvoru, musíte si počkať 9-10 mesiacov, kedy začnú listy žltnúť a zasychať. Pre malú potrebu však môžete postupne zázvor odrezávať, najskôr však za 3 mesiace.

Stačí hlinu odhrnúť, časť zázvoru odrezať a potom opäť prikryť. Takto budete mať zázvor vždy po ruke, keď ho budete potrebovať!

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: youtube.com/Self Sufficient Me