Kytica vo váze dodá interiéru na elegancii. A je jedno, či sa jedná o pugét od floristky alebo o kvety zo záhrady, lúky či poľa. Dôležité ale je, aby rastliny vo váze boli krásne a vydržali čo najdlhšie. 

Reklamy

Ako na to? Prezradíme vám pár pravidiel, ktoré musíte pri starostlivosti o ne dodržať. Dôležitý je už okamih, kedy rastliny odrežete.

1. Kvety do vázy režte až potom, čo ju nachystáte

Znie to možno zvláštne, ale ešte než vezmete do ruky nožnice či nôž, zamyslite sa nad tým, do akej vázy rastliny dáte. Prečo? Pretože práve od jej veľkosti sa bude odvíjať počet odrezaných kvetov rovnako ako dĺžka ich stoniek.

Čo robiť s krásnymi už narezanými rastlinami, keď zistíte, že ich je veľa a do vašej vázy sa nezmestia? Alebo že pre jedinú vázu, ktorú máte, sú príliš krátke?

Podobne si dopredu povedzte, aké druhy v kytici chcete mať – kombinovať ich môžete podľa farby aj tvarov.

2. Vázu dezinfikujte

Hoci sa to môže zdať až príliš premrštené, venujte dôkladnú pozornosť váhe aj po stránke prípravy. Musí byť čistá a vydezinfikovaná , nebojte sa použiť prípravok s obsahom chlóru, ako je napríklad savo.

Kvetinám sa bude dariť v rôznych typoch nádob, neodporúčajú sa len keramické, ktoré nemajú vnútornú glazúru, pretože v nich mikroorganizmy prežívajú aj po starostlivej dezinfekcii.

3. Vodu pre kyticu ošetrite

Svoje chce aj voda z vodovodu, ktorú do nádoby nalejete. Úplne najlepšia je prevarená a vychladnutá, ale bude stačiť, keď ju necháte niekoľko hodín odstáť.

Pravidlom je, že by mala byť mierne teplá, aby neobsahovala množstvo kyslíka, ktorý poškodzuje vodivé pletivá.

Aby ste mikroorganizmom zamedzili v ich množení a udržali vodu čistú, pridajte do nej kyselinu citrónovú , stačí 0,5 gramu na liter, alebo trošku dezinfekčného prostriedku.

4. Dlhšie a v lepšej kondícii vydržia odrody určené na rez

Vo váze vyzerajú pekne takmer všetky druhy rastlín – kvitnúce aj tie bez kvetu, vetvičky ihličnanov i listnáčov, dokonca aj burina.

Pri ich výbere pamätajte na to, že niektoré odrody sú priamo určené na tento účel, a uprednostnite ich. Páčia sa vám napríklad pestrofarebné letničky?

U mnohých z nich boli vyšľachtené odrody ako záhonkové s krátkymi stonkami, tak odrody na rez s dlhými stonkami. Je potom jasné, ktorá z nich bude vo váze lepšia a o to dlhšie v nej vydrží.

5. Kvety do vázy odrežte v správnom čase,

Odrezanie rastlín je dôležité správne načasovať. Niektoré druhy rastlín sa totiž zberajú v štádiu pukov, iné v čase, keď je rozkvitnutá tretina kvetov, ďalšie až plne rozvinuté. Svoju úlohu zohráva aj denná doba, v ktorej kvety odrežete.

Hodí sa k tomu skoré ráno, pretože rastlina obsahuje dostatok vody a večer, keď v sebe zhromaždí najviac zásobných látok, ktoré počas dňa vyrobia listy.

Na odrezanie kvetov môžete použiť ako nôž (samozrejme ostrý a čistý), tak nožnice (to isté platí aj o nich). Rez urobte čo najdlhší, aby ste rastline zaistili možnosť prijímať vodu, a hladký. Pred umiestnením kvetov do vázy ho zopakujte, pretože rezná plocha po niekoľkých minútach zaschne.

6. Keď s kyticou niekam idete, pripravte ju na to, nech vydrží krásna

Ak treba rastliny niekam prepraviť, nechajte ich po odrezaní nasávať asi pol hodiny vodu , najlepšie v chladnejšej miestnosti. Konce stoniek potom zabaľte do navlhčeného obrúska, vložte do igelitového vrecka a celú kyticu zabaľte do papiera.

Pri letnom počasí sa môže stať, že rastliny nadmerným teplom zavädnú. Ponorte ich v tom prípade celé na niekoľko hodín do vlažnej vody, rýchlejšie tak nasajú vodu, ktorú stratili.

7. Výživa pre rezané kvety predĺži kytici životnosť

V predajniach kvetín si možno zakúpiť vrecká s výživou, ktoré sa vo vode rozpustia a predĺžia trvanlivosť celého aranžmánu.

Vy ju priaznivo ovplyvníte, aj keď rastlinám doprajete nie príliš vysokú teplotu v miestnosti a ochránite ich pred slnečnými lúčmi.

8. Kvety s ovocím nejdú dohromady, držte ich ďalej od seba,,

Kvety tiež neumiestňujte do prievanu či ešte horšie do blízkosti zrejúceho ovocia, ako bohužiaľ stále vídam v rôznych supermarketoch.

Plody pri dozrievaní totiž vylučujú etylén, ktorý má za následok urýchlenejšie odkvitanie.

9. Nezabudnite na posledné úpravy, než kvety dáte do vázy

Tesne pred samotným vložením kvetov do vázy im odstráňte všetky listy, ktoré by boli ponorené vo vode. Opäť tak obmedzíte rozvoj mikroorganizmov.

Obnovte tiež rez na konci stonky asi dva centimetre nad rezom pôvodným a s rastlinami hurá do zvolenej nádoby. Stonky by mali byť vo vode ponorené maximálne do desaťcentimetrovej výšky, dôvodom sú opäť mikroorganizmy.

10. Ako sa o kyticu vo váze starať?

Vodu meňte každý deň, pokiaľ do nej nič nepridávate, súčasne rastliny vždy skráťte o dva centimetre a vydezinfikujte vázu. Ak ste vodu obohatili dezinfekčným prípravkom alebo sódou, môžete jej výmenu a všetko s tým súvisiace robiť raz za dva až tri dni.

Len pomocou popísaných krokov si krásu kvetov vychutnáte čo najdlhšie.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!