Príchod jari je pre každého záhradkára ako otvorenie novej kapitoly. Je to obdobie plné nádejí, plánov a príprav na novú sezónu.

Reklamy

S prvými slnečnými lúčmi a postupným otepľovaním zeme je ideálny čas začať so záhradkárčením. Zeleninu potom začneme vysievať ako priesady, ale časť z nich môžeme vysiať aj na záhradné záhony. 

Čo sa vlastne dá v marci zasiať priamo do zeme? Pozrime sa bližšie na to, aké rastliny môžu smelo čeliť rozmarnému marcovému počasiu.

Čo sa dá zasiať do zeme v marci

Marec v záhrade nie je len časom upratovania po zime. To je tiež čas začať siať. Nie všetky rastliny však môžu v tomto ešte chladnom období bezpečne ísť do zeme. Sú však aj také, ktoré sa prízemných mrazov nezľaknú.

Cukrový hrášok

Strukoviny ako hrášok cukrový a fazuľa znesú aj nižšie teploty. Môže sa zasiať do zeme, akonáhle teplota presiahne 5-6°C. Znáša mrazy do -5 stupňov, preto ju neohrozia mrazy a dokonca aj sneh .

Fazuľa má rada teplo, no možno ju vysievať aj koncom marca. Samozrejme, neexistuje žiadna záruka, že bude  výsev úspešný.

Ak chcete mať skorú fazuľu, môžete semená naklíčiť, vložiť do kvetináčov a po 15. máji presadiť do zeme. Výsev následných semien sa môže opakovať každých 10 dní až do konca júna. Vďaka tomu budeme čerstvú fazuľu jesť celé leto až do jesene.

Reďkovka, červená repa, daikon

Reďkovku, cviklu a daikon možno úspešne vysievať, keď teplota pôdy dosiahne 8-10°C . Ich veľkou výhodou je rýchla vegetačná doba, čo znamená, že prvé chrumkavé plody si môžeme vychutnať už 20-30 dní po zasiatí.

Zelené akcenty: petržlen, pažítka, šťavel a kôpor

Petržlen, zelená cibuľka a kôpor si dokonale poradia s nízkymi teplotami . Môžu byť zasiate do zeme, keď sa mierne zahreje na 3-5 stupňov. Ide o odolné rastliny, ktoré nielen obohatia našu kuchyňu, ale oživia aj jarné záhony.

Ostatná zelenina, ktorú sejeme v marci: Maslový šalát, mrkva, petržlen - skoré odrody. 

Okrasné rastliny, ktoré je možné zasiať do zeme v marci

V marci môžeme vysievať aj okrasné rastliny, hlavne letničky . Najlepšie je však počkať do druhej polovice marca.

Druhy odolné voči marcovému chladu: nechtík, hrachor, gypsomilka letná, delfínia záhradná, nevädza, mak poľný, ľubovník letný, kmín damašský, hrachor, mak kalifornský, pupenec trojfarebný, lobulária prímorská.

 Ako správne zasiať rastliny v marci:

Marec vie byť rozmarný, preto pri výseve rastlín nezabúdajte na niekoľko dôležitých pravidiel. Najprv sa uistite, že teplota pôdy a vzduchu je vhodná pre rastliny, ktoré si vyberiete.

Dbajte aj na vlhkosť pôdy a vzduchu, aby ste rastlinám poskytli tie najlepšie podmienky pre rast.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!