Január je vhodný čas na začatie výsevu rôznych rastlín, kvetov aj zeleniny. Starostlivosť o plodiny zasiate tento mesiac si však vyžaduje osobitnú pozornosť a starostlivosť.

Reklamy

Akú zeleninu možno zasiať v januári?

Január, respektíve jeho druhá polovica otvára možnosť výsevu niektorých druhov zeleniny. Ak je počasie mierne a nie príliš mrazivé, stojí za zváženie výsevu priamo do zeme na mieste pestovania. So zeleniny vysievame najmä:

 • jarnú cibuľku,
 • cesnak,
 • mrkvu,
 • petržlen,
 • kôpor,
 • chren,
 • špenát,
 • reďkovku (pod fóliou)

Výsev tejto zeleniny v januári vám umožní zberať úrodu oveľa rýchlejšie, ako ako keby ste mali čakať na jar. Pamätajte však, že niektoré rastliny budú vyžadovať dodatočné kryty na ochranu pred chladom.

To je samozrejme možné, keď zem nie je zamrznutá a okolitá teplota to umožňuje.

Výsev semien zeleniny pre sadenice

Väčšina zeleniny potrebuje teplo a svetlo, aby správne vyklíčila a rástla. Preto sa najčastejšie vysievajú v neskorších mesiacoch. Niektoré druhy zeleniny sa však môžu vysievať už v januári.

Pamätajte však, že vyžadujú špecifické podmienky. Miesto, kde sadenice rastú, musí mať vhodnú teplotu a osvetlenie.

Tu je niekoľko druhov zeleniny, ktoré si môžete vyskúšať zasiať v januári na záhony:

 • Kapusta – niektoré odrody kapusty, najmä tie, ktoré sú určené na skoré pestovanie, môžeme v zime vysiať na záhony.
 • Hlávkový šalát – niektoré odrody hlávkového šalátu je možné vysievať už v januári, vyžadujú si však optimálne tepelné podmienky.
 • Pór – pór je odolný voči ochladeniu a v januári ho môžeme vysievať na záhony.
 • Rukola – zvyčajne znáša chladné podmienky a možno ju siať skoro na jar.
 • Bazalka - môžeme ju zasiať v januári a neskôr vysadiť do záhrady
 • Zeler
 • Cvikla
 • Bôb

Koncom januára môžeme vysievať čili papričky a baklažány, ktoré dlho vzchádzajú.

Je potrebné pripomenúť, že konkrétny čas výsevu závisí od miestnej klímy a poveternostných podmienok. Môže byť tiež potrebné použiť umelé osvetlenie . To všetko preto, aby bolo v tomto ročnom období dostatok svetla pre klíčiace rastliny.

Aké kvety je možné zasiať v januári?

Január je vhodný čas začať sa v našej záhrade pripravovať na nadchádzajúcu sezónu. Toto nie je ideálne ročné obdobie na priamy výsev semien väčšiny kvetov a okrasných rastlín. Existuje však niekoľko druhov kvetov (begónie), ktoré je možné vysievať v januári v interiéri .

Nezabudnite však zabezpečiť rastlinám dostatočné svetlo a správnu teplotu. To zabezpečí, že na jar budú mať kvety dostatočne vyvinutý koreňový systém a rovnomerné púčiky. Po zasadení do črepníkov alebo zeminy ihneď rozkvitnú a ozdobia našu májovú záhradu.

Medzi kvety a okrasné rastliny, ktoré sejeme v januári, patria:

 • petúnia,
 • horec jarný,
 • begónia,
 • heliotrop,
 • lobélia,
 • mudrc,
 • motýli kvet,
 • netýkavka,
 • ženšen

V januári ešte môžete skúsiť zasadiť aj cibuľky kvetov. Ak sú samozrejme cibuľky v dobrom stave, dni sú relatívne teplé a zem nie je zamrznutá.

Tento rok na jar rozkvitnú tulipány, hyacinty a narcisy. Stačí si vybrať teplé dni, aby ste ich dali do zeme. Môžeme ich dať aj do kvetináča a odložiť na chladné miesto.

Ako pripraviť semená na úspešné vypestovanie sadeníc?

Stratifikácia semien je proces simulácie prírodných podmienok na podporu klíčenia. V prírode mnohé rastliny vyžadujú obdobie prezimovania.

To znamená, zažívať nízke teploty, aby semená získali schopnosť klíčiť. Stratifikačný proces napodobňuje tieto podmienky. Pomáha dosiahnuť lepšiu kvalitu a rovnomerné klíčenie.

Stratifikácia semien zahŕňa ich udržiavanie pri nízkej teplote a vlhkosti po určitú dobu v závislosti od druhu rastliny.

Namáčanie semien pred výsevom je postup určený na stimuláciu klíčenia. To je užitočné najmä pre semená s tvrdou škrupinou. Aj tie, ktoré vyžadujú špecifické podmienky na stimuláciu klíčenia.

Niektoré semená obsahujú chemikálie, ktoré bránia klíčeniu. Namáčanie pomáha odstraňovať tieto látky a umožňuje semenám voľne klíčiť.

Pred výsevom sadeníc do kvetináčov a do zeme namočte:

Vo vode: Semená sa umiestnia na určitý čas do nádoby s vodou. Voda by mala byť vlažná a doba namáčania závisí od druhu rastliny.

V roztoku kyseliny giberelovej: Kyselina giberelová je látka, ktorá pomáha stimulovať klíčenie.

Na vlhkú papierovú utierku: Semená umiestnite medzi vrstvy vlhkej utierky, aby účinne absorbovali vodu.

V roztoku manganistanu draselného: Semená sa namočia na 2 hodiny do ružového roztoku manganistanu draselného, ​​ktorý je antiseptický.

Sadenice by mali byť čisté. Pred použitím by sa mali dezinfikovať, aby mladé sadenice neboli vystavené vývoju patogénov. Zelenina a kvety tam zostanú mnoho dní, kým sa zasadia do zeme.

Počas tejto doby sa ľahko môžu vyvinúť plesňové ochorenia, ktoré môžu celú námahu pokaziť.

Starostlivosť o sadenice zasiate v januári

Správna starostlivosť o sadenice je kľúčová pre ich zdravý rast a následný dosiahnutú úspech v záhrade. Pri starostlivosti o sadenice je potrebné pamätať na niekoľko dôležitých bodov:

Osvetlenie: Sadenice potrebujú dostatočné osvetlenie. Poskytnite im jasné, ale rozptýlené svetlo. Ak používate umelé osvetlenie, uistite sa, že je dostatočne silné a umiestnené blízko rastlín. V opačnom prípade sa mladé sadenice roztiahnu pri hľadaní svetla.

Teplota: Sledujte teplotu v miestnosti, kde pestujete sadenice. Teplota závisí od druhu rastliny. V mnohých prípadoch môžu byť na udržanie tepla potrebné vykurovacie rohože.

Polievanie: Pôdu udržiavajte rovnomerne vlhkú, ale zabráňte nadmernému zalievaniu sadeníc. Kontrolujte vlhkosť pôdy a upravte množstvo zálievky v závislosti od potrieb rastlín.

Substrát: Vyberte si vhodný substrát pre pestovanie priesad. Mala by byť ľahká, dobre priepustná a bohatá na živiny. Sadenice ho využijú mnoho dní. Môžete použiť aj substráty špeciálne určené pre sadenice.

Hnojenie sadeníc: Aplikujte hnojenie prispôsobené potrebám mladých sadeníc. Nadmerné množstvo hnojív môže byť škodlivé pre sadenice. Dodržujte odporúčania pre dávkovanie.

Presádzanie: Keď sadenice dosiahnu vhodnú veľkosť, bude potrebné ich presadiť do väčších kvetináčov. Musia mať čerstvý a na živiny bohatý substrát.

Jarné otužovanie: Pred vysadením priesad v záhrade ich postupne prispôsobte vonkajším podmienkam otužovaním. Postupne zvyšujte čas, ktorý vaše rastliny trávia vonku vo vašej záhrade. To im umožní prispôsobiť sa slnečnému žiareniu, vetru a teplote.

Ochrana proti škodcom a chorobám: Pravidelne kontrolujte sadenice na výskyt škodcov a príznaky choroby. Rýchla reakcia na tieto problémy môže chrániť vaše rastliny pred vážnym poškodením.

Pamätajte, že rôzne druhy rastlín môžu mať rôzne požiadavky. Prispôsobte svoju starostlivosť špecifickým pestovateľským podmienkam daného druhu.

 

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!