Ak ste sa s výsadbou ponáhľali, váš zimný cesnak mohol vyklíčiť príliš skoro. Nie je to ideálny stav, ale ešte nie je všetko stratené. 

Reklamy

V tomto článku vám povieme, ako zasadiť cesnak a čo robiť, aby mu predčasné klíčenie neublížilo.

Cesnak sadíme na jeseň, aby sme mali úrodu skôr, ako keby sme ho sadili až na jar. Ak to však urobíme priskoro a jeseň je teplá, cesnak stihne vyklíčiť ešte pred príchodom chladného počasia.

Vo všeobecnosti je cesnak mrazuvzdorný a nebojí sa chladu. Ak však vyklíči pred mrazom, jeho mrazuvzdornosť sa zníži. Nadzemné časti zimného cesnaku môžu odumrieť. V tomto prípade bude úroda menšia. Niektoré prežijú a niektoré bohužiaľ zamrznú.

Preto musíte vedieť, ako zasadiť cesnak . A ak cesnak vyrástol ešte pred mrazom, je lepšie ho chrániť pred prichádzajúcim chladom.

Prečo zimný cesnak klíčil pred zimou? Je to spôsobené príliš skorou výsadbou a pozitívnymi teplotami vzduchu. V ideálnom prípade by mal cesnak zasadený pred zimou stihnúť dobre zakoreniť.

Potom bezpečne prezimuje a ihneď po rozmrazení vyklíči. Klíma sa však mení a jeseň a zima sa v posledných rokoch vyznačujú mimoriadne vysokými teplotami.

Keď cesnak zakorení a teploty sú stále teplé, rozhodne sa, že je čas začať klíčiť. Podobne sa budú správať cibuľové hlávky vysadené pred zimou .
Ak chceme zvoliť správny termín výsadby zimného cesnaku, musíme brať do úvahy dlhodobé predpovede počasia.

Čo robiť, ak cesnak na jeseň začne klíčiť?

Keď zimný cesnak vyrašil príliš skoro, musíme ho chrániť pred mrazom. Nemôžeme to však urobiť, keď je teplo, pretože by to dalo rastline ďalší impulz k rastu.

Musíme sledovať predpovede a reagovať tesne pred mrazmi.

Najlepšou ochranou cesnaku je mulčovanie. Stačí ho v predvečer mrazu prikryť. Ak bude zajtra mráz, prikryte ho dnes.

Ako najlepšie zakryť zimný cesnak? Na mulčovanie môžete použiť:

  • Listy – musia byť zdravé, bez hubových infekcií a škodcov;
  • Seno;
  • Slama;
  • Rašelina – suchá, nemala by byť čerstvá;
  • Smrekové konáre – čisté a zdravé, bez červených škvŕn;
  • Piliny – na odstrašenie myší sa odporúča zmiešať ich s ihličím.
  • Netkaná textília – ak sú klíčky malé, môžete použiť agrolátku.

Pri výbere materiálu berieme do úvahy kyslosť pôdy. Ak je zvýšená, nepoužívame ihličie, rašelinu ani piliny z ihličnanov.

Na krycí materiál sa odporúča pridať cibuľové šupky, ak existuje riziko, že cesnak pod mulčom môže byť napadnutý hmyzom.

Ako pestovať cesnak v záhrade

Aby cesnak počas teplej jesene nevyklíčil, oplatí sa strúčiky vysádzať do hĺbky 10 cm – 15 cm. To ho ochráni pred poveternostnými anomáliami.

Je tiež potrebné pripomenúť, že zvolené miesto by nemalo byť mokré, aby sa cesnak nevystavil hnilobe. Vždy si vyberáme zdravé strúčiky. Hnojíme však len na jar.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!